Téměř polovina našich domovů má příliš vysokou vlhkost. Kromě nepříjemného zápachu a poškození majetku může způsobit dýchací potíže a další nepříznivé zdravotní účinky. Naše rada pro vypláchnutí této nezdravé vody.

  1. Denně větrejte

I když je zima a venkovní teplota kolem nuly stupňů, nedá se to obejít! Větrání vašeho domova po dobu pěti až deseti minut denně je nezbytné pro obnovu okolního vzduchu a odstranění přebytečné vlhkosti. Pokud je to možné, udělejte průvan mezi několika okny. Pokud musí být celý dům řádně odvětrán, trvejte v nejvlhčích místnostech, jako je koupelna nebo kuchyně.

  1. Vyčistěte VMC

VMC (Řízená mechanická ventilace) zůstává zdaleka nejlepším prostředkem k neustálé obnově vzduchu a tím k zamezení nadměrné vlhkosti. Může být jednoduchý nebo dvojitý. V prvním případě se zařízení spokojí s odsáváním vzduchu z pouzdra, aby jej vypudilo ven. Zatímco VMC s dvojitým prouděním má tu výhodu, že je schopno rekuperovat teplo z odsávaného vzduchu spíše než jej vyhazovat ven. Aby byl provoz vašeho CMV optimální, nezapomeňte jednou ročně vyčistit větrací otvory pomocí vysavače. Postupem času se na roštech hromadí prach s rizikem zamezení cirkulace vzduchu.

  1. Rozhodněte se pro dvojité zasklení

Pokud se na vnitřní straně vašich oken tvoří kapky vody a často se zamlžují, je to jasný znak vlhkosti. S okny vybavenými dvojskly se tak vyhnete nadměrnému kolísání teplot a omezíte problémy s kondenzací. Malá rada: nainstalujte na nový truhlářský díl větrací mřížky, aby mohl vzduch cirkulovat.

  1. Zkontrolujte těsnost

Protože koupelna   je známá tím, že je nejmokřejší místností v domě, nezapomeňte utěsnit švy kolem vany, sprchy a umyvadla. Přidání ohřívače může pomoci vysušit vzduch. Nainstalujte radiátor na ručníky a pokud to není možné, existují malá pomocná topidla, která zapnete před praním a vypnete o patnáct minut později.

  1. Zvažte odvlhčovač

Komerčně můžete koupit odvlhčovač  vzduchu  . Budete mít na výběr mezi chemickým nebo elektrickým zařízením.

První funguje na principu kondenzace. Obsahuje tabletu nebo zásobník chloridu sodného. To bude absorbovat vlhkost a proměnit ji ve vodu. Poté stačí vyprázdnit koš. Elektrický odvlhčovač naopak nasaje vlhký vzduch obsažený v místnosti před vysušením, ochladí jej a následně ohřeje na teplotu shodnou s místností, ve které je umístěn. Vzduch vychází bez vlhkosti.

uhlí

Dřevěné uhlí – Zdroj: spm

  1. Sledujte skříně

Když otevřete své  skříně , objeví se nepříjemný zatuchlý zápach. Asi je to kvůli vlhkosti. K jeho vstřebání stačí umístit pár kousků dřevěného uhlí do krabičky s víkem, která má místy otvory. Přirozená a účinná metoda, která vás nebude stát mnoho.

Nezapomeňte také uklidit nábytek několik centimetrů od stěn. V případě vlhkosti musí vzduch cirkulovat, aby se zabránilo tvorbě plísní.

  1. mít zelený palec

Některé druhy rostlin žijících v tropickém prostředí mají schopnost odvlhčovat okolní vzduch. Čerpají vodu ze vzduchu, aby se živily, a tím snižují nadbytečnou vlhkost ve vašem domě. Nejlepší je v této roli například bostonská kapradina. Měl by být umístěn na světlém místě, ale bez přímého slunečního záření. Pokud má váš obývací pokoj málo světla, bude stejně účinný spathiphyllum.

Pouhým okem

Pro udržení zdravého interiéru musí být vlhkost mezi 40 % a 60 %. Pokud je váš domov nad tímto průměrem, nepotřebujete měřicí přístroj, některé znaky nejsou špatné: přítomnost mlhy na oknech, zatuchlý zápach, odlupující se tapety nebo podlahové lišty, výskyt nažloutlých skvrn na stěnách…