I když je při údržbě domácnosti nejdůležitější čistota a pořádek, stejně důležité jsou i příjemné vůně. Pro domov, který krásně voní, doporučujeme provonět jej pouze pomocí vašeho topení a několika snadno dostupných ingrediencí.

Není nic jako vstoupit do domova, který voní čistotou. Pocit, který bezesporu nemá obdoby. Pokud je na trhu několik bytových vůní, může být zajímavé vyrobit si vlastní, aniž byste se vystavovali chemickým látkám, které je tvoří. K tomu se  váš radiátor a některé přírodní ingredience stanou vašimi přáteli.

vzdušný dům

Vzdušný dům – Zdroj: spm

Jak přirozeně provonět váš domov vaším radiátorem?

K přípravě této alternativy k průmyslovým osvěžovačům vzduchu budete potřebovat:

  • Trochu vody
  • 2 polévkové lžíce kyseliny citronové
  • 10 kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru
  • Umyvadlo
  • Utěrka z mikrovlákna
  • 2 lžíce citronové nebo pomerančové kůry

Pro začátek naplňte umyvadlo vodou, ve které budete ředit esenciální olej např. z levandule, dále 2  lžíce citrusové kůry   a kyselinu citrónovou. Poté do vonné směsi namočte hadřík z mikrovlákna a nechte 30 minut působit, zatímco necháte nahřívat radiátor. Vyždímejte hadřík a poté jej položte na radiátor. Za pár minut uvidíte, že teplota topení  vydýchá vůni, která nabalzamuje celý dům.  Získáte tak velmi účinný domácí vonný difuzér a v nejčistším ekologickém duchu! Dávejte pozor, abyste látkou nezakryli celý radiátor.

Další tipy a triky, jak provonět váš domov

Předchozí trik je jistě účinný, ale neměly by se opomenout určité činnosti, které je třeba provádět každý den.

– Před navoněním domu vyčistěte

Průchod tak povinný jako elementární, úklid domu je klíčem k interiéru, který voní. Než začnete přemýšlet o provonění vaší nemovitosti a ucítíte nepříjemný zápach, najděte zdroj problému. Může se jednat o pachy z vaření, znečištěný okolní vzduch nebo dokonce potraviny s prošlou dobou použitelnosti. Jakmile najdete a vyřešíte zdroj zápachu,  můžete dům provonět s čistou myslí.

čištění

Čištění – Zdroj: spm

Kromě toho je jedním z nejdůležitějších reflexů, které je třeba přijmout, větrat dům otevřením oken alespoň na hodinu každý den. Zvyk, který nejen osvěží vzduch, ale také pomůže odstranit pachy z vaření a vlhkost v místnostech  , jako je koupelna a kuchyně.

– Provoňte dům deodorizací koberců

bikarbonátový osvěžovač vzduchu

Osvěžovač vzduchu s jedlou sodou a aroma esenciálního oleje – Zdroj: spm

Pokud vaše koberce zapáchají,  můžete je zbavit zápachu   jednoduchou metodou. K tomu je jedlá soda v kombinaci s příchutí esenciálního oleje dle vašeho výběru více než dostačující kombinací. Tyto dva prvky dobře promíchejte a poté rozprostřete vonný prášek na koberec. Nechte několik hodin působit,  dokud přísady nenasáknou tapisérii a poté je vysajte.  Příjemné vůně byste si měli okamžitě užít.

– Provoňte dům svíčkami a difuzéry

Chcete-li do svého domova uvolnit příjemnou vůni, můžete také zvážit nákup vonných difuzérů nebo difuzérů esenciálních olejů, abyste si užili přívětivé vůně. Mějte tedy čas  na výběr esenciálního oleje dle vašeho výběru do každé místnosti.

Můžete například rozptýlit dřevitou vůni do svého obytného prostoru, eukalyptus do ložnic a citronovou trávu do kuchyně. Co se týče koupelny, výběr je opět velmi široký. Máme na mysli esenciální olej z čajovníku, máty peprné, tymiánu, rozmarýnu, vanilky, skořice nebo třeba hřebíčku.

Jak vidíte, o techniky  provonění domu není nouze.