I když máte sebelepší matraci na světě, když se zašpiní nebo zanedbá, nebude to stát nic. Je proto rozumné se o něj starat a udržovat ho pravidelným čištěním. Podívejte se na naše nejlepší tipy, jak to udělat.

Pro většinu z nich zůstává pravidelné praní povlečení a povlaků na polštář nezbytným úkolem, aniž by uvažovali o čištění matrace  . A není neobvyklé zjistit, že někteří stráví roky, než o tom přemýšlejí.

Proč je čištění matrace důležité?

Matrace má tendenci  se časem zašpinit a hromadit prach a nežádoucí zvířátka, jako jsou roztoči . Ty se živí odumřelou kůží, kterou člověk přirozeně odmítá a která tvoří domov pro tyto drobné tvory, kteří navíc mohou u některých lidí způsobovat alergie nebo dokonce dýchací potíže. Kromě toho tam mohou růst i plísně a další bakterie. Tolik důvodů, proč provádět  pravidelné vhodné čištění a preventivní údržbu vaší matrace, abyste co nejvíce snížili zdravotní rizika.

Tipy na čištění matrace

Chcete-li odstranit skvrny z matrace a strávit zdravé a pohodlné noci, existuje několik řešení.

matrace z jedlé sody

Jedlá soda – Zdroj: spm

1. Jedlá soda

K čištění skvrn na matraci  je trik jedlé sody neomylný. Za tímto účelem nasypte jedlou sodu na ošetřovanou oblast a nechte půl hodiny působit. Poté matraci přetřete houbou namočenou v troše mýdlové vody a dočištěte navlhčeným hadříkem.

2. Bílý ocet

Jeho účinnost je dobře prokázána. Proti plísňovým skvrnám je produkt par excellence bílý ocet. Stačí namočit houbu do  mýdlové vody a bílého octa a potřít ošetřovanou oblast . Ocet svým antibakteriálním působením ovlivní pH hub, které jsou zodpovědné za vznik plísní.

3. Peroxid vodíku

Proti všem skvrnám, které se mohou na vaší matraci vytvořit, je peroxid vodíku ideálním řešením. Smíchejte  lžíci jedlé sody s 30 ml peroxidu vodíku a poté naneste tento roztok na skvrnu pomocí zubního kartáčku. Otřete mírně navlhčeným hadříkem.

citronová matrace

Citron – Zdroj: spm

4. Citron

Citron pomáhá bojovat proti bakteriím a má bělící účinek. Jednoduše potřete ošetřované  místo trochou citronové šťávy  a otřete mírně navlhčeným hadříkem.

5. Alkohol a jedlá soda

Pro odolnější, páchnoucí skvrny smíchejte  jednu polévkovou lžíci jedlé sody s půl šálkem lihu a půl šálkem bílého octa . Nastříkejte tuto směs na skvrnu, poté ji nechte půl hodiny působit a poté ji očistěte vlhkým hadříkem. Pro boj s nepříjemným zápachem můžete do roztoku přidat několik kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru.

6. Přípravek proti skvrnám

Pro špinavou matraci je zde spolehlivý přípravek, díky kterému bude čistá jako nová. Budete potřebovat:

  • Sklenice domácího alkoholu
  • Tři sklenice bílého octa
  • Lžíce jedlé sody
  • Tři polévkové lžíce tekutého marseillského mýdla
  • Ručník

Smíchejte všechny ingredience v kbelíku, poté do roztoku namočte ručník a potřete jím matraci. Nechte ho celý den vystavený slunci a na větraném místě, například otevřením okna.

matracový prášek

Mastek – Zdroj: spm

7. Mastek

Pokud je vaše matrace zastaralá a zapáchá, může být mastek vaším konečným řešením. Po vyčištění matrace je důležité dokončit ji mastkovým krokem. Posypte tímto přípravkem celou matraci a nechte celý den působit  , aby absorboval vlhkost a nepříjemné pachy. Večer vysajte zbytky mastku, abyste našli čistou matraci, která voní.

8. Vysavač

V boji proti roztočům zůstává nejlepší zbraní vysavač. K tomu budete potřebovat  jedlou sodu, vysavač a kartáč . Posypte jedlou sodou po celé matraci a nechte alespoň hodinu uležet. Poté matraci vydrhněte kartáčem a nechte ještě půl hodiny působit. Poté vysajte a otřete mírně navlhčeným hadříkem, abyste odstranili zbývající jedlou sodu.

S těmito tipy na čištění bude vaše matrace jako nová a vy si ji můžete užívat déle.