Odstranění usazených skvrn z oblečení není vždy snadné. Ale správným gestem a zejména používáním správných čisticích tipů skvrny odstraníte bez poškození. Zjistěte, co použít k odstranění skvrn z oblečení.

K odstranění skvrn na oblečení je možných několik produktů, jako je bílý ocet, jedlá soda nebo dokonce Marseillské mýdlo. Existují ale i další netušené ingredience, které se v našich kuchyních snadno najdou a které jsou stejně užitečné pro odstraňování skvrn z oblečení.

skvrna na oblečení

Barvení oděvu – Zdroj: spm

Co by se mělo použít k odstranění skvrn z oblečení?

Ačkoli nejsou příliš známé  při údržbě prádla,  určité složky zůstávají účinné při čištění a odstraňování skvrn.

  • Cukr k odstranění skvrn z oblečení
kostky cukru

Kostkový cukr – Zdroj: spm

Cukr, který se používá v kuchyni, na zahradě nebo v kosmetice k peelingu pokožky,  má různé netušené využití.  Je účinný i při odstraňování skvrn z oblečení. K tomu smíchejte cukr s vlažnou vodou  , dokud se nevytvoří pasta.  Naneste na skvrny a nechte asi hodinu působit. Poté oděv vyperte běžným pracím prostředkem.

Všimněte si, že cukr je také velmi účinný při  odstraňování skvrn od akrylové barvy,  což je barva na vodní bázi,  na jemných látkách ,  jako je hedvábí a satén. K tomu naplňte umyvadlo vlažnou vodou a bílým octem a namočte do ní svůj oděv. Poté ponořte látku do vodní lázně s kostkou cukru. Vymáchejte a vysušte oděv naplocho.

Přestože je tato metoda šikovná, ukážeme vám také další účinné způsoby, jak odstranit odolné skvrny z oblečení.

  • Prášek do pečiva k odstranění mastných skvrn

Stejně jako jedlá soda je prášek do pečiva účinný při barvení a bělení prádla.   K tomu můžete nasypat obsah prášku do pečiva do bubnu a spustit prací cyklus. Můžete také poprášit práškem na mastné skvrny  a přejet horkou žehličkou  po prášku do pečiva, který skvrnu zakryje. Poté budete muset oděv pouze vyprat v pračce. Pamatujte, že před ošetřením olejové nebo mastné skvrny je důležité  vložit mezi vrstvy oděvu lepenku  , aby skvrna nepronikla do textilu. Před čištěním skvrny také odstraňte přebytečnou mastnotu poklepáním na skvrnu suchým hadříkem, papírovou utěrkou nebo papírovou utěrkou.

Kromě toho je možné nahradit prášek do pečiva zeminou Sommières, moukou nebo mastkem. Chcete-li to provést,  nastříkejte na skvrnu produkt dle vašeho výběru,  nechte několik minut působit, dokud se olejová skvrna zcela nevstřebá, a poté oděv oprašte.

  • Perlivá voda proti skvrnám
perlivá voda

Perlivá voda – Zdroj: spm

Perlivá voda je osvěžující perlivá voda, bohatá na kyselinu uhličitou. Ten je účinný při  odstraňování skvrn od krve nebo moči.  K tomu nalijte trochu perlivé vody na ještě čerstvou skvrnu a potřete papírovou utěrkou nebo papírovou utěrkou.

Abyste zabránili zabarvení potřísněné látky, vyberte si perlivou vodu  , která nemá příliš vysoký obsah minerálů a sodíku. Všimněte si, že tento trik je účinný také při odstraňování skvrn na koberci nebo na jemných materiálech, jako je kůže  nebo semiš.

  • prošlé mléko k odstranění skvrn

Prošlé mléko je přírodní odstraňovač skvrn, účinný  při odstraňování skvrn od inkoustu nebo ovocné šťávy z  oblečení. K tomu  nejprve zahřejte mléko,  nechte ho vychladnout a nalijte do misky. Namočte potřísněný oděv do umyvadla, nechte několik minut působit a oděv vymáchejte. Poté jej můžete prát v pračce.

Tyto netušené a ekonomické triky vám pomohou efektivně odstranit skvrny z oblečení, aniž byste museli vynakládat velké úsilí.