Pokud je rozmarýn v kuchyni velmi oblíbený k dochucení našich pokrmů, je tato krásná rostlina hojně využívána i doma, aby jí dodala sladkou, provoněnou atmosféru.

Nutno podotknout, že jde o jednu z nejpoužívanějších aromatických rostlin současnosti.

Věděli jste ale, že si ji můžete vypěstovat doma a mít krásné květiny v jednoduchém květináči?

rostlina rozmarýna

Rozmarýn – Zdroj: spm

Jako každá rostlina,  aby se jí dařilo  , musíme ji lépe znát a vědět, jakou základní péči potřebuje:

Kvetení a tipy pro dobrý růst:

Za prvé, měli byste vědět, že rozmarýn kvete několikrát do roka. Zima je její nejlepší období v roce.

I když je nezbytné, aby dostával pořádnou dávku přirozeného světla, rozhodně nesmí být dlouhodobě vystaven slunci. Ten riskuje spálení listů.

Nejlepší klima pro rozmarýn je teplé, mírné teploty. Je však velmi odolný, pokud teploty neklesnou pod nulu. Dokáže se přizpůsobit suchu nebo vydatnému dešti, ale nesnáší krupobití, mrazy ani příliš intenzivní letní slunce. Excesy jsou vždy škodlivé.

Rozmarýn se přizpůsobí jakémukoli umístění, uvnitř i venku. V zimě ji můžeme mít například v rohu u obýváku nebo ji vyndat v létě na balkon se zbytkem našich rostlin.

Zálivka je zásadní   : musíte ji pravidelně zalévat, zvláště pokud si všimnete, že půda je opravdu suchá. Během teplejších měsíců by měla být zálivka stálá a téměř každodenní. Zvláště pokud máte pocit, že jsou květy stále sušší nebo téměř nažloutlé.

Je také nezbytné mít květináč nebo nádobu s dobrým drenážním otvorem, aby se zabránilo hnilobě kořenů.

Když uvidíte, že neroste, jak by měla, nebo že je najednou pokrytá škůdci, jako jsou šupiny a mšice, zvažte, zda rostlinu neproříznete. Řezejte především pouze díly ve špatném stavu, samozřejmě šetřete ty, které jsou v dobrém zdravotním stavu.

Pokud ji chcete přesadit, budete to muset udělat brzy na jaře. Jakmile bude vyjmuta z nádoby, bude okamžitě přesazena. Na rozmarýnové květy si pak budete muset počkat do příští sezóny, protože vaše rostlina se bude muset přizpůsobit a absorbovat nové živiny, které vám její nové umístění poskytne.

sklenice rozmarýnu

Výsadba rozmarýnu – Zdroj: spm

Nejlepší místo pro váš rozmarýn

Vezmeme-li v úvahu všechny tipy, které jsme uvedli výše , aby váš rozmarýn kvetl a rostl tak, jak má,  je neméně důležité najít pro něj to nejlepší místo k dokončení tohoto cyklu.

Pro chladné podnebí jej doporučujeme uchovávat uvnitř. Jakmile jste uvnitř domu, najděte si místo poblíž okna, kde bude dostávat potřebné přirozené světlo.

Udržujte jej mimo dosah radiátorů nebo ohřívačů, které jej vysušují.

Za příznivého počasí ji můžete umístit na balkon a vždy dbát na to, aby nebyla přehřátá přímým slunečním zářením. Stačí pár hodin přirozeného světla, zbytek času je lepší umístit do stínu.