Brambořík jako jedna z rostlin nenáročných na pěstování nabízí krásné, barevné a voňavé květy. Tato vytrvalá kvetoucí rostlina vyžaduje malou údržbu a nabízí významný dekorativní přínos pro váš interiér. Je považována za podzimní rostlinu, vyznačuje se dlouhou dobou květu a nabízí bílé, růžové nebo fialové květy. Pokud chcete pěstovat tuto rostlinu, je to ideální místo pro její pěstování a pěstování.

Brambořík se vyskytuje asi ve dvaceti hlíznatých vytrvalých odrůdách se stálezelenými listy. Zaoblené hlízy jsou na úrovni země a zodpovídají za zachování zásob rostliny během vegetačního klidu. Aby brambořík vzkvétal a kvetl, musíte znát ideální místo pro jeho výsadbu.

Kam zasadit brambořík?

brambořík

Brambořík je jednou z nejoblíbenějších okrasných rostlin – Zdroj: spm

V závislosti na druhu, který si vyberete, můžete brambořík zasadit do květináčů nebo do země. Květy bramboříku se nacházejí na konci holého stonku a mají pět okvětních lístků. Tyto květiny pak nabízejí ovocné tobolky  , které obsahují semena. Ty jsou transportovány mravenci, aby podpořili sazenice a urychlili klíčení rostlin.

elegantní brambořík

Brambořík nabízí velmi elegantní květy – Zdroj: spm

Některé druhy bramboříků, jako je botanický brambořík a brambořík perský, lze pěstovat v zemi. Pro jejich udržení se doporučuje chránit je před chladem a vysazovat je ve stínu nebo polostínu v bohaté odvodněné půdě.

venkovní brambořík

Venkovní brambořík – Zdroj: spm

Brambořík perský lze také zasadit do květináčů a ozdobit tak vaše květináče. Pokud květináče umístíte do interiéru, zajistěte svým rostlinám dobré světlo, aniž byste je vystavovali přímému slunečnímu záření. Vnitřní brambořík navíc prospívá v chladné místnosti. Vyvarujte se jejich umístění v blízkosti zdroje tepla.

hrnkový brambořík

Brambořík v květináči – Zdroj: spm

Jak často byste měli zalévat brambořík?

Pokud svůj brambořík umístíte venku, nebudete jej muset pravidelně zalévat. Ke květu si vystačí s deštěm a rosou. Pokud je brambořík umístěn uvnitř, bude nutné jej zalévat dvakrát týdně, přičemž dávejte pozor, abyste obojek nenavlhčili. Během období květu umístěte květináč na několik minut do nádoby s vodou, abyste optimalizovali růst květů. Voda by nikdy neměla v květináči stagnovat s rizikem, že rostlina bude hnít. Když brambořík odkvete a listy začnou vadnout, zalévejte se. Umístěte květináč na dva nebo tři měsíce do stínu, kdy uvidíte první výhonky.

Odrůdy bramboříku, které nabízejí krásné květy

barevné květy bramboříku

Cyclamen nabízí barevné květy – Zdroj: spm

Chcete-li ozdobit svou zahradu nebo interiér, zde jsou rostliny, které nabízejí ty nejkrásnější květiny:

– V interiéru se můžete rozhodnout pro perský minicyklámen, který neměří více než 15 cm na výšku. Ten oceňuje teploty mezi 12 a 15 stupni Celsia. Nabízí růžové, červené, fialové nebo bílé květy. Pravidelně bude nutné stříhat odkvetlé květy a listy pro její údržbu.

– Venku můžete pěstovat brambořík neapolský, který se vyznačuje strakatými listy. Tato vytrvalá rostlina je odolná vůči extrémnímu chladu a nabízí krásné květy v několika barvách.