Zima se kvapem blíží a pokud přemýšlíte, zda můžete pokračovat ve věšení prádla na balkón nebo terasu, odpověď zní ano. I když rychle neschne, řekněme, že to stojí za to a tady je proč.

Proč věšet prádlo v zimě venku? 

S výjimkou deštivých dnů  je možné prádlo pověsit venku.

Mnoho lidí však raději používá sušičku, zvláště pokud mají malé děti, které potřebují 7 oblečení denně. Jak ale sušička prádla ovlivňuje naše účty za energii a životní prostředí?

Pokud nepoužíváte sušičku, můžete podle odborníků ušetřit 20 až 25 eur měsíčně.

sušička prádla

Sušička prádla – Zdroj: spm

A co životní prostředí? Sušičky by byly zodpovědné za 32 milionů tun CO2 ročně, což je značný dopad.

Takže co můžeme dělat? Pokud jde o prádlo pověšené venku, do hry vstupují tři faktory: teplo, vlhkost a čas. V zimě máte méně tepla, takže musíte optimalizovat další dva faktory.

Za prvé, protože potřebujete více času, jakmile prádlo vyperete, je potřeba ho co nejrychleji pověsit. Myslete také na to, že s cyklem odstřeďování se prádlo dobře odstředí, což není radno podceňovat. Vyhněte se také nejšedším a nejdeštivějším dnům:

Pokud je venku vlhko a chladno, může vám oblečení schnout velmi pomalu nebo vůbec, pokud je venku sucho a zima, může být situace naopak dobrá.

Čisté prádlo

Čisté prádlo – Zdroj: spm

Zde je několik tipů, jak se sušičce vyhnout nebo ji používat pouze jako poslední možnost.

První, který se zdá samozřejmý, je sledovat předpověď počasí, vybrat si nejmírnější a největrnější dny, vyhýbat se dnům s vysokou vlhkostí. Pak vždy noste rukavice, abyste si chránili ruce a zajistili kolíčky na prádlo: z mokrého oblečení je vám zima.

Věšení prádla venku má dvě hlavní výhody. Za prvé, dopad na životní prostředí bude nulový a nakonec ušetříte peníze na účtu za elektřinu.