Zde je návod, jak naklíčit levanduli v hrnku, aby provoněla celý dům
Levandule, původem ze západní středomořské pánve, je vytrvalá rostlina, která má krásné stálezelené listy a lahodně vonící květy. Tento malý keřík nabízí sladkou a svěží vůni a přirozeně čistí náš interiér. V tomto článku se dozvíte, jak naklíčit semínka levandule v kbelíku, aby příjemně voněla a provoněla celý dům.
V dnešní době mnoho lidí používá esenciální oleje k provonění svého interiéru a těží z terapeutických předností těchto produktů. Tyto uklidňující oleje, které působí proti stresu, nespavosti, bolesti svalů, kožním problémům nebo svědění způsobenému bodnutím hmyzem, jsou oblíbené v aromaterapii. Jedním z nejoblíbenějších olejů současnosti je levandulový esenciální olej. Díky svým analgetickým, relaxačním, analgetickým a antimikrobiálním vlastnostem tento esenciální olej oslovuje především příznivce přírodních léčiv .


Bio levandulový esenciální olej má mnoho výhod – Zdroj: spm
Abyste si užili vůni levandule a provoněli svůj interiér, zde je návod, jak zasít semínka levandule do kbelíku.
Jak si doma naklíčit semínka levandule?
Levandule je voňavá, uklidňující a dekorativní rostlina. Levanduli můžete zasít ve svém domově, abyste využili jejích terapeutických předností a provoněli váš interiér.


Levandule šíří květinové vůně – Zdroj: spm
K tomu budete potřebovat:
- Několik kbelíků
- Ze země
- zalévací zemina
- Hnojiva
- semena levandule
Pro klíčení levandule je třeba dodržet následující kroky:
- Semena levandule vložte do vzduchotěsných sáčků naplněných vlhkou zeminou a poté je uchovávejte v lednici po dobu nejméně 3 týdnů.
- Zeminu ze sadby nasypte do jednotlivých šálků
- Zasaďte jednu sazenici do květináče a poté každou sazenici zakryjte tenkou vrstvou zeminy
- Sazenice umístěte na teplé místo kolem 21 stupňů, nejlépe k oknu
- Každé ráno sazenice lehce zalijte.
Správná gesta k pěstování semen
Po vyklíčení semen bude nutné sazenice přesadit, až budou mít listy.


Proces pěstování semen levandule – Zdroj: spm
Květináč každé z rostlin musí mít průměr alespoň pět centimetrů. Dále smíchejte hnojivo se zeminou a poté v květináčích vykopejte díru a zakryjte ji zeminou. Když rostlina doroste nad sedm centimetrů, umístěte květináče ven, na částečně slunné místo. Vykopejte v zemi díru o stejné velikosti jako nádoba, ve které rostlina rostla, a poté ji vyjměte z květináče a znovu ji zasaďte do země.
Jaké jsou výhody levandule?
Levandule je díky svým aktivním složkám, linaloolu, geraniolu, kumarinu, tříslovinám nebo dokonce umbelligeronu rostlinou, která má řadu terapeutických výhod:
- Bojuje proti poruchám spánku a poruchám nervového systému
- Antispasmodikum, snižuje svalové kontraktury
- Zklidňuje nachlazení a astma
- Zmírňuje migrény a bolesti hlavy
- Zklidňuje, zklidňuje popáleniny, svědění, ekzémy nebo akné
- Při lokální aplikaci podporuje hojení ran a vředů
- Je považován za vynikající prostředek proti vším, bojuje proti některým parazitům.
V závislosti na požadovaných účincích lze levanduli použít v inhalaci, masážním oleji, suchém prášku, nálevu nebo kapslích. Tato rostlina je však kontraindikována u těhotných žen a u osob užívajících antikoagulační léčbu. V každém případě požádejte svého lékaře o radu, než se rozhodnete pro tento přírodní lék.