Cyclamen jsou naprosto nádherné rostliny. Jsou to jedny z mála pestrobarevných květin, které lze pěstovat i v zimě. Od konce podzimu a zejména s blížícími se oslavami konce roku tak vídáme velké množství polních květin v červené, bílé, růžové a mnoha dalších barvách, které napadají pulty obchodů a trhy.

Pokud jsou dobře udržovány, lze ty odolnější pěstovat každý rok, tak proč je nezkusit vypěstovat, abyste měli co obdivovat nebo rozdávat?

Existuje nejméně dvacet různých druhů  bramboříků  , všechny pocházející z oblasti Středozemního moře. Aby byly tyto květiny svěží, potřebují mírné teploty. Mezi všemi těmito druhy jsou však ty, které se běžně vyskytují na trhu, obecně dvou typů. Nejodolnější (často nazývané „odolné“) dokážou přežít chlad a nejchoulostivější, nazývané „perské“, lze nalézt v květinářstvích a větší květy.

 Brambořík odolný je menší a lze jej pěstovat ze semen nebo dělením cibulí, zatímco brambořík perský je na pěstování obtížnější.

brambořík

Cyclamen – Zdroj: spm

Množení semeny

Semena by měla být ponechána ve vodě po dobu 24 hodin před výsadbou. Nejlepší čas na to, pokud chcete sázet přímo venku, je na jaře, kdy denní teploty dosahují 10-12 stupňů. Květiny pak uvidíte příští jaro. Pokud však chcete růst urychlit, můžete začít i v zimě, abyste získali květy na jaře.

Po 24 hodinách ve vodě vložte semena do semeniště nebo do malých mělkých květináčů (nejvýše 5 až 10 cm v průměru), pokrytých deseti centimetry zeminy a udržujte půdu mírně vlhkou, dokud neuvidíte výhonky vysoké několik centimetrů. . Poté můžete začít pravidelně zalévat vždy, když půda vyschne.

Množení semeny je pomalé, zejména u Peršanů. Obecně trvá rok a několik měsíců, než se rostliny plně vyvinou.

brambořík1

Cyclamen – Zdroj: spm

Množení dělením hlíz

Cyclamen jsou hlízy. V zemi budete moci vidět kořen podobný bramboru. Bude muset být vyjmut ze země opatrně, dávejte pozor, abyste nezlomili kořeny. Vezměte velmi ostrý a dokonale sterilizovaný nůž a rozdělte ho na dva tak, aby vznikly dva půlkruhy.

Každý kořen se nachází asi 5 cm v zemi, aby před příchodem zimy vyrostl. Nejlepší je, když se pak v letošní sezóně povrch ochrání mulčem.

Zase poznáte, jestli bramboříky narostly na jaře. Profesionálové naopak preferují delší způsob množení semeny.