Ovládací knoflíky sporáku se znečišťují v důsledku několika faktorů, jako je prach, vykypění z pánví nebo mastné ruce. Abychom skoncovali s těmito stopami usazenými v pupíncích, nabízíme vám rychlá, snadná a účinná řešení pro jejich čištění.

Modelů elektrických sporáků a plynových sporáků je nepřeberné množství, a proto nabízíme tipy na čištění pro každý případ.  Babiččiny recepty v ceně.

knoflíky plynového sporáku

Knoflíky sporáku – Zdroj: spm

Jak efektivně vyčistit knoflíky sporáku?

– Neodnímatelná tlačítka očistěte a odmastěte

Místnost vyvětrejte a poté pod sporák umístěte papírové ručníky, abyste nezašpinili podlahu. Poté si připravte sprej složený ze 2/3 vody a 1/3 bílého octa, protřepejte a poté jím nastříkejte pupínky, pokud máte klasický plynový sporák a ne elektrický. Počkejte několik minut a poté danou oblast vydrhněte zubním kartáčkem, houbou nebo hadříkem z mikrovlákna. Jediné, co musíte udělat, je otřít pupínky čistým suchým hadříkem, abyste odstranili bílý ocet. Stejný roztok samozřejmě můžete použít i  na vyčištění zbytku vařiče nebo do octového roztoku přidejte citrónovou šťávu, abyste znásobili dezinfekční a odmašťovací účinek. Případně se můžete rozhodnout i pro černé mýdlo nebo marseillské mýdlo nastrouhané a rozpuštěné ve vodě.

čištění sporáku

Čištění kamen – Zdroj: spm

– Očistěte a odmastěte odnímatelné knoflíky

Pokud můžete tlačítka vyjmout, čištění bude mnohem jednodušší. K tomu si připravte umyvadlo naplněné vodou, prostředkem na mytí nádobí nebo  domácím mycím prostředkem   a poté do něj namočte tlačítka, která jste vyjmuli podle pokynů výrobce. Naneste houbu nebo hadřík na předměty a poté je před vypuštěním opláchněte čistou vodou. Nezanedbávejte ani okolí a okraje tlačítek.

Jak zabránit hromadění tuku na pupíncích?

Prvním instinktem není nic jiného než otřít sporák a knoflíky, jakmile skončíte s vařením. Pokud to z nějakého důvodu nemůžete udělat, proveďte týdenní čištění. Pro usnadnění čištění  chraňte povrch sporáku před mastnotou umístěním  speciální hliníkové fólie kolem hořáků.

čištění sporáku-1

Čištění kamen – Zdroj: spm

Jak vyčistím ostatní součásti sporáku?

– Hořáky

Při vypnutém sporáku se také před čištěním ujistěte, že hořáky vychladly. Vyjměte je, namočte je do lázně s octovou vodou a otřete houbou, abyste odstranili nečistoty a mastné skvrny. Poté  vyjměte hořáky a omyjte je pod tekoucí vodou  , abyste odstranili zbytky a bílý ocet. Nakonec je osušte suchým hadříkem a poté je znovu připojte. Neváhejte vám pomoci  s jinými metodami, jak vyčistit a nasvítit hořáky vašich kamen bez větší námahy.

– Ovládací panel

Mastné částečky samozřejmě nešetří ovládací panel, pokud jimi vaše tlačítka trpí. Houbou namočenou v octové vodě vytřete tuto část trouby. Pokud máte elektrický sporák, je vhodné roztok nestříkat na ovládací panel, aby nedošlo k  poškození jeho elektrických součástí.

– Varná deska

Na studený plech nastříkejte sprej destilovaného bílého octa a poté posypte jedlou sodou. Poté položte na talíř navlhčený ručník  a počkejte 10 minut, aby ocet účinně působil, a poté rozetřete houbou. Použijte stejný ručník namočený v octě k čištění zbývajících předmětů varné desky.

Nemůžeme dost zdůrazňovat, bílý ocet je skvělý čistič, kterým můžete  vyčistit celou domácnost.