Užitečné pro zdobení domu, vnitřní zelené rostliny mají mnoho výhod. Účinně udržují okolní vzduch čistý. Některé rostliny, které znečišťují životní prostředí, čistí vnitřní vzduch, zatímco jiné dokážou zadržovat prach díky svým listům. Podívejte se na tyto 3 pokojové rostliny, které eliminují prach a pomáhají udržovat váš domov čistý.

Některé pokojové rostliny mají vlastnosti znečišťující, ale také odprašující. Jejich listy jsou účinné při zachycování polétavého prachu.

Jaké jsou 3 rostliny, které odstraňují prach z domu?

  • Kaučuková rostlina
gumárenská rostlina

Ficus elastica – Zdroj: spm

Kaučukovník, nazývaný také kaučukovník nebo ficus elastica, je vytrvalá rostlina se stálezelenými listy z čeledi Moraceae. Kaučuk je zařízení na odstraňování znečištění, které  čistí vzduch od formaldehydu  mimo jiné z lepidel, laků a izolací. Navíc velké listy pryže pomáhají  zachycovat prachové částice v suspenzi.  Listy často čistěte navlhčenou utěrkou z mikrovlákna, abyste zvýšili prašnost vaší rostliny.

Abyste o svou rostlinu pečovali, umístěte ji do světlé místnosti, ale  nevystavujte se přímému slunečnímu záření a upřednostněte částečný stín. Ficus elastica je tropická rostlina, která má ráda teplo a vlhko. Potřebuje teplotu mezi 15 a 25 °C a  listy pravidelně mlží.  Pokud jde o zálivku, zalévejte  půdu, jakmile vyschne,  ale bez přebytku. Preferujte vodu nevápenatou,  pokojové teploty.

Pokud váš kaučukovník ztrácí listy, může za to nedostatek světla, nedostatečná zálivka nebo dokonce kořeny nasáklé vodou. Gumovník může být napaden i škůdci. Pokud si všimnete  bílých skvrn na listech,  znamená to, že vaše rostlina byla napadena moučnými brouky. Pokud listy zežloutnou, znamená to, že gumu napadl svilušek.

  • Pavoučí rostlina
pavoučí rostlina

Pavoučí rostlina – Zdroj: spm

Chlorofyt neboli pavouk je vytrvalá rostlina pocházející z Jižní Afriky. Tato rostlina z čeledi agávovitých  je robustní a nenáročná na údržbu.  Je účinný při odstraňování domácích toxinů, jako je toluen, benzen, oxid uhelnatý, xylen a formaldehyd. Ačkoli chlorophytum nemá široké listy jako guma, dokáže zachytit prach  svým hustým, shlukujícím se olistěním.

Pavoučí rostlina oceňuje pobyt v částečném stínu. Preferuje neutrální, odvodněnou a hlinitou nebo humózní půdu. Pokud jde o zálivku, pavoučí rostlina oceňuje mírně vlhkou půdu. Ve skutečnosti může nadměrné zalévání  způsobit hnilobu kořenů a zabít rostlinu.  Po každém zalévání odstraňte stojatou vodu z podšálku nebo hrnce. Upřednostňujte také nevápnitou pramenitou vodu a pravidelně listy mlžte. Chlorofytum skutečně potřebuje vlhkost. Špičky jeho listů  mohou zhnědnout, pokud je vzduch suchý.

Během období růstu   přihnojujte rostlinu tekutým hnojivem a přesaďte  ji, jakmile její kořeny překročí velikost květináče.

Pavoučí rostlina je obecně odolná, ale mohou ji napadnout mšice, molice a svilušky. V případě napadení rostlinu jednoduše opláchněte vodou.

  • Břečťan, dekorativní listová rostlina
Břečťan

Břečťan – Zdroj: spm

Břečťan je stálezelená vytrvalá rostlina. Jeho dekorativní listy mohou být plazivé nebo popínavé. Tato odolná a rustikální liána  podporuje mráz a chlad.  Břečťan díky svému čistícímu účinku odstraňuje ze vzduchu toxiny, jako je oxid uhelnatý  produkovaný topnými spotřebiči.  Kromě toho všechny odrůdy břečťanu mají schopnost  sbírat prach v suspenzi.

Břečťan je nenáročný na péči a nepotřebuje mnoho péče. Během růstu se spokojí s malou zálivkou a v zimě  ji zalévat nemusí.  Břečťan naopak miluje vlhkost. Na jaře přidejte do půdy mulč, aby byla půda vlhká. Během vegetativního růstu rostlinu každých 15 dní přihnojujte tekutým hnojivem  .  Nezapomeňte také přesadit mladé rostliny každý rok.

Tyto snadno udržovatelné pokojové zelené rostliny nejen pročistí okolní vzduch, ale také odstraní polétavý prach.