I když vám pračka usnadňuje práci, potřebuje správnou údržbu, aby vám i nadále šetřila čas. A z dobrého důvodu mohou některé návyky praní poškodit vaši pračku a negativně ovlivnit její účinnost. Zde jsou věci, které je třeba pamatovat, abyste se tomu vyhnuli.

To, jak pračku chováte, určuje její životnost, účinnost a stav oblečení po vyprání. A z dobrého důvodu, pokud jsou naše stroje zneužity, mohou se rychle pokazit. Zde je několik tipů, které byste měli mít na paměti, abyste je zachovali.

Povlečení 4

Povlečení – Zdroj: spm

7 pravidel, jak přestat ničit vaši pračku

  1. Chraňte svůj stroj tím, že budete věnovat pozornost malým předmětům

Není vzácné vložit naše oblečení do bubnu, aniž bychom vyprázdnili kapsy. A přesto je to věc, která se nikdy nedělá. Mohou to být mince, klíče a jiné kovové předměty, které se při vysoké rychlosti mytí mohou zaseknout ve vypouštěcí hadici, čerpadle a externí mycí vaně. V takovém případě bude nutné nahlédnout do návodu ke stroji, abyste věděli, jak se do těchto míst dostat a jak odstranit malé předměty. Z dlouhodobého hlediska by to mohlo poškodit buben a další oblasti zařízení, jejichž oprava by vás mohla stát pěkný peníz.

  1. Chraňte svůj stroj upřednostňováním lehkého zatížení
Náplň prádla

Náplň prádla – Zdroj: spm

Pokud vás  svádí naplnit náplň prádlem na maximum , je to gesto, které je kontraproduktivní a mohlo by poškodit vaši pračku. Přeplněný buben se pravděpodobně zhorší a bude pak zdrojem netěsností během mycích cyklů . Správná opatření, která je třeba přijmout, je vyhnout se vysokému množství velkého zatížení, zajistit, aby se textilie nesvinovaly do sebe a provést vyvážený prací cyklus.

  1. Před praním chraňte pračku odstraněním vláken

Před vložením prádla do pračky je vhodné odstranit vlákna. Zabráníte tak jejich přenosu na jiné předměty a zabráníte tak zbytečnému hromadění. Dobrým způsobem, jak toho dosáhnout, je použít váleček na vlákna ke změkčení zbytků vláken během fází sušení vaší pračky nebo sušičky.

  1. Chraňte svůj stroj omezením používání aviváže

Všichni rádi změkčujeme své oblečení, ať už jde o trička, svetry, vlněné džíny nebo dokonce ručníky a povlečení. Ten pocit je nanejvýš příjemný. V žádném případě však během praní nezneužívejte aviváž. Častým používáním by se textilie, zejména ručníky, pouze znehodnotily a připravily o jejich savé vlastnosti.

Nejlepší je vyměnit aviváž za bílý ocet,  který může velmi dobře zastávat roli aviváže. Je tedy výbornou alternativou k chemickým přípravkům. Pokud chcete také najít pocit z komerčních aviváže, můžete vždy přidat pár kapek levandulového esenciálního oleje nebo jiného oleje dle vašeho výběru.

Ručníky je nejlepší pravidelně prát na nízké teploty , aby ochránily barvy a zachovaly svůj původní tvar . Dávejte také pozor, abyste je nepřesušili, hrozí ztráta pružnosti. Poslední věc, kterou chcete, jsou tuhé ručníky.

  1. Chraňte svůj stroj použitím přiměřeného množství pracího prostředku
Prací prostředek 3

Prací prostředek – zdroj: spm

Příliš mnoho pracího prostředku se nerovná lepšímu praní. A z dobrého důvodu příliš mnoho pracího prostředku nevymáchá správně, což může vystavit pračku zbytkům, které ucpávají její součásti . Pokud má vaše pračka také nastavení předpírky, klidně jej použijte.

  1. Chraňte svůj stroj kontrolou koše na prádlo

Vložení prádla do bubnu bez předchozí kontroly může způsobit nerovnoměrné a špatně provedené praní. Místo toho se ujistěte, že rukávy a spodní část kalhot jsou rozložené nebo nezamotané dohromady.

  1. Chraňte svůj stroj tím, že nenecháte mokré oblečení uvnitř

Chcete-li chránit svůj stroj, musíte se bezpodmínečně vyvarovat ponechání vypraného prádla uvnitř a jeho vystavení vlhkosti. Kromě rizika tvorby plísní mohou z vaší pračky a tedy i z vašeho prádla vycházet nepříjemné pachy. Abyste tomu zabránili, nastavte si na telefonu časovač nebo budík , aby se oblečení včas svléklo.

Kromě těchto 7 pravidel samozřejmě nesmíme zapomenout na důkladné vyčištění stroje.