7 věcí, které podle odborníka poškozují vaši pračku
I když vám pračka usnadňuje práci, potřebuje správnou údržbu, aby vám i nadále šetřila čas. A z dobrého důvodu mohou některé návyky praní poškodit vaši pračku a negativně ovlivnit její účinnost. Zde jsou věci, které je třeba pamatovat, abyste se tomu vyhnuli.
To, jak pračku chováte, určuje její životnost, účinnost a stav oblečení po vyprání. A z dobrého důvodu, pokud jsou naše stroje zneužity, mohou se rychle pokazit. Zde je několik tipů, které byste měli mít na paměti, abyste je zachovali.


Povlečení – Zdroj: spm
7 pravidel, jak přestat ničit vaši pračku
- Chraňte svůj stroj tím, že budete věnovat pozornost malým předmětům
Není vzácné vložit naše oblečení do bubnu, aniž bychom vyprázdnili kapsy. A přesto je to věc, která se nikdy nedělá. Mohou to být mince, klíče a jiné kovové předměty, které se při vysoké rychlosti mytí mohou zaseknout ve vypouštěcí hadici, čerpadle a externí mycí vaně. V takovém případě bude nutné nahlédnout do návodu ke stroji, abyste věděli, jak se do těchto míst dostat a jak odstranit malé předměty. Z dlouhodobého hlediska by to mohlo poškodit buben a další oblasti zařízení, jejichž oprava by vás mohla stát pěkný peníz.
- Chraňte svůj stroj upřednostňováním lehkého zatížení


Náplň prádla – Zdroj: spm
Pokud vás svádí naplnit náplň prádlem na maximum , je to gesto, které je kontraproduktivní a mohlo by poškodit vaši pračku. Přeplněný buben se pravděpodobně zhorší a bude pak zdrojem netěsností během mycích cyklů . Správná opatření, která je třeba přijmout, je vyhnout se vysokému množství velkého zatížení, zajistit, aby se textilie nesvinovaly do sebe a provést vyvážený prací cyklus.
- Před praním chraňte pračku odstraněním vláken
Před vložením prádla do pračky je vhodné odstranit vlákna. Zabráníte tak jejich přenosu na jiné předměty a zabráníte tak zbytečnému hromadění. Dobrým způsobem, jak toho dosáhnout, je použít váleček na vlákna ke změkčení zbytků vláken během fází sušení vaší pračky nebo sušičky.
- Chraňte svůj stroj omezením používání aviváže
Všichni rádi změkčujeme své oblečení, ať už jde o trička, svetry, vlněné džíny nebo dokonce ručníky a povlečení. Ten pocit je nanejvýš příjemný. V žádném případě však během praní nezneužívejte aviváž. Častým používáním by se textilie, zejména ručníky, pouze znehodnotily a připravily o jejich savé vlastnosti.
Nejlepší je vyměnit aviváž za bílý ocet, který může velmi dobře zastávat roli aviváže. Je tedy výbornou alternativou k chemickým přípravkům. Pokud chcete také najít pocit z komerčních aviváže, můžete vždy přidat pár kapek levandulového esenciálního oleje nebo jiného oleje dle vašeho výběru.
Ručníky je nejlepší pravidelně prát na nízké teploty , aby ochránily barvy a zachovaly svůj původní tvar . Dávejte také pozor, abyste je nepřesušili, hrozí ztráta pružnosti. Poslední věc, kterou chcete, jsou tuhé ručníky.
- Chraňte svůj stroj použitím přiměřeného množství pracího prostředku


Prací prostředek – zdroj: spm
Příliš mnoho pracího prostředku se nerovná lepšímu praní. A z dobrého důvodu příliš mnoho pracího prostředku nevymáchá správně, což může vystavit pračku zbytkům, které ucpávají její součásti . Pokud má vaše pračka také nastavení předpírky, klidně jej použijte.
- Chraňte svůj stroj kontrolou koše na prádlo
Vložení prádla do bubnu bez předchozí kontroly může způsobit nerovnoměrné a špatně provedené praní. Místo toho se ujistěte, že rukávy a spodní část kalhot jsou rozložené nebo nezamotané dohromady.
- Chraňte svůj stroj tím, že nenecháte mokré oblečení uvnitř
Chcete-li chránit svůj stroj, musíte se bezpodmínečně vyvarovat ponechání vypraného prádla uvnitř a jeho vystavení vlhkosti. Kromě rizika tvorby plísní mohou z vaší pračky a tedy i z vašeho prádla vycházet nepříjemné pachy. Abyste tomu zabránili, nastavte si na telefonu časovač nebo budík , aby se oblečení včas svléklo.
Kromě těchto 7 pravidel samozřejmě nesmíme zapomenout na důkladné vyčištění stroje.