Praní prádla je úkol, který vyžaduje velkou ostražitost, abychom se vyhnuli incidentům, které by mohly poškodit naše prádlo. Abychom si mohli vyprat oblečení, aniž bychom ho poškodili, musíme si nejprve položit otázku, zda lze tento oděv prát v pračce nebo ne. Chcete-li to provést, jednoduše se podívejte na jeho štítek a prohlédněte si jeho materiál. Abychom vám pomohli, zde jsou oblečení, které by se nikdy nemělo prát v pračce.

Před praním oděvu je důležité zkontrolovat, zda jej lze prát v pračce nebo ručně. Předejdete tak poškození oděvu, ale také poškození pračky.

prát prádlo

Praní prádla – Zdroj: spm 

Jaké oblečení by se nikdy nemělo prát v pračce?

Podle Deyana Dimitrova, odborníka na prádlo, by se 2 kusy prádla neměly prát v pračce.

  • Podprsenku neperte v pračce
podprsenka

Podprsenky – Zdroj: spm

Pračka  může oslabit jemné prádlo,  jako je spodní prádlo. Proto je preferováno ruční mytí. Také ramínka a kovové háčky vaší podprsenky mohou poškodit bubínek nebo  roztrhnout jiné jemné oděvy.  Mohou se totiž zamotat do jiného oblečení, když je buben v pohybu. Nemluvě o tom, že pokud se kovové háčky zaseknou uvnitř bubnu, během pracího cyklu se podprsenka může nadměrně natáhnout  a ztratit svůj původní tvar.  To znamená, že podprsenku perte ručně, například  mýdlovou vodou. K tomu použijte marseillské mýdlo a trochu teplé vody, případně i jemný prací prostředek, vhodný na jemné prádlo.  To stačí k odstranění potu a tělesného pachu ze spodního prádla. Podprsenku také  nesušte sušákem na prádlo. Teplo by skutečně mohlo poškodit jeho elasticitu a zvýšit pravděpodobnost, že se rychle roztáhne. Spíše se doporučuje sušit podprsenku na vzduchu. Abyste se vyhnuli deformaci, nezapomeňte jej  zavěsit za střed košíčků  a ne za ramínka.

  • Kravaty neperte v pračce

Aby si kravaty udržely a dlouho vydržely, neperte je v pračce. Kravaty vyrobené z hedvábí, lnu nebo vlny  jsou obecně křehké.  Pokud je dáte do pračky, mohou se snadno poškodit nebo zdeformovat.

Pokud si nemotorně ušpiníte kravatu, první věc, kterou musíte udělat, je otřít skvrnu čistým hadříkem, aby se absorbovala. Vyvarujte se tření skvrny  , aby se dále nezapustila do látky.  Poté jej očistěte ručně.

skvrnit kravatu

Barvení kravaty – Zdroj: spm

– Na skvrny od oleje nebo tuku:  skvrnu posypte moukou nebo mastkem, nechte několik minut odstát, aby skvrna absorbovala, a poté jemně vykartáčujte.

– Na skvrny od ovoce, zeleniny, inkoustu nebo make-upu:  skvrnu otřete hadříkem z mikrovlákna namočeným v citrónové šťávě. Nechte působit a opláchněte.

– Na skvrny od kávy:  namočte ručník do vody, navlhčete jej kapkou bílého octa a skvrnu otřete.

– Na skvrny od alkoholických nápojů:  skvrnu nejprve absorbujte papírovým kapesníčkem, poté otřete ručníkem namočeným ve vodě.

Po vyčištění kravaty se  vyhněte žehlení.  Pro vyhlazení  stačí přejet tryskou napařovací žehličky. Pokud nemáte napařovací žehličku, obtočte si kravatu kolem láhve naplněné velmi horkou vodou a nechte ji několik minut sedět. Takže se zbavíte záhybů během několika minut.

Jaké další oblečení by se nemělo prát v pračce?

– Kožené oblečení:  když je mokré, kožené oblečení ztrácí svůj tvar a může se dokonce stát kartonem. To je také případ, dokonce i pro semiš a střih.

– Kožešinové oblečení:  když je mokro, srst vysychá a vypadává. To je důvod, proč  je třeba se vyhnout mytí vodou,  ať už v stroji nebo dokonce ručně.

– Některé vlněné oděvy:  při praní v pračce se mohou vlněné oděvy srazit, zejména v cyklu horké vody. Jejich vlákna se totiž  mohou vlivem horké vody uvolnit a během odstřeďování se napnout až do bodu smrštění. Praní v pračce může také plst oblečení a způsobit nevzhledné žmolky.

– Oděvy s podšívkou:  protože podšívka a oděv nejsou vyrobeny ze stejného materiálu,  nemusí vydržet stejný prací cyklus.

– Acetátové oblečení   acetát je umělé hedvábí, které stejně jako kožešina  neodolá vodě. Oděv by skutečně mohl ztuhnout.

To znamená, že před praním prádla je důležité věnovat pozornost textilu. Materiál vašeho oděvu vám napoví, zda jej lze prát v pračce.