Plíseň je běžným projevem v mnoha oblastech domova, zejména tam, kde je vlhkost. Kuchyně a koupelna proto nejsou imunní vůči množení spor, zvláště když těmto místnostem neprospívá větrání. Proto se zaměřujeme na oblasti, které budou pravděpodobně postiženy plísněmi: kuchyňské a koupelnové skříňky.

Vězte, že plíseň z kuchyňských a koupelnových skříní je možné sami vyčistit. Než na ně ale zaútočíte, nezapomeňte si nasadit ochranné brýle a rukavice.

Jak čistíte plíseň z kuchyňských skříněk?

kuchyňská linka

Kuchyňské skříňky – Zdroj: spm

K čištění vnitřku kuchyňských skříněk můžete použít odstraňovač plísní a dezinfekční prostředek, jako je destilovaný bílý ocet. Nalijte trochu do rozprašovače a poté nastříkejte čisticí roztok přímo na místa znečištěná vlhkostí. Nechte několik minut působit a poté formu vydrhněte kartáčem s tuhými štětinami nebo hadříkem z mikrovlákna. Pokud se chcete dostat na těžko dostupná místa,  použijte zubní kartáček.

Poté namočte čistý hadřík do vlažné vody a jemně opláchněte plesnivý povrch, abyste odstranili zbytky. Pro vysušení jednoduše nechte skříň otevřenou nebo použijte suchý hadřík. V případě potřeby operaci opakujte. Vězte také, že pokud chcete nahradit ocet, zapomeňte na bělidlo nebo čpavek a obraťte  se například na peroxid vodíku. Produkt, který  lze využít mnoha způsoby.

Případně je také možné, že tato část kuchyně vydává nepříjemný zápach. Pokud tedy chcete neutralizovat nepříjemné pachy, vězte, že jedlá soda je velmi účinná. Chcete-li použít tento ekologický deodorant, smíchejte 3 polévkové lžíce jedlé sody s trochou vody  , abyste vytvořili pastu,  poté do ní namočte hadřík a poté ji rozetřete po celé potřísněné oblasti. Poté opláchnete vlhkou houbou a poté osušíte dalším ručníkem.

Pokud si chcete zachovat i dobrý zápach, můžete změněné místo provonět  přidáním několika kapek esenciálního oleje do pasty z jedlé sody . Ať už se jedná o esenciální olej z čajovníku, tymiánu, levandule, eukalyptu nebo máty, škála vůní je velmi široká.

Jak vyčistit plíseň z koupelnových skříněk?

koupelnové skříňky

Koupelnové skříňky – Zdroj: spm

Podobně jako u prvního řešení můžete bílý ocet použít  jako odstraňovač plísní  k čištění koupelnových skříněk. Pokud si přejete, můžete techniku ​​mírně změnit nalitím stejných dílů bílého octa a vody do spreje. Poté směs nastříkejte na oblast zasaženou stopami vlhkosti.

Navlhčenou drsnou houbou místo jemně vydrhněte a poté znovu otřete vlhkým hadříkem  , abyste odstranili veškeré zbytky . Poté vezměte čistý, suchý hadřík, abyste povrch vysušili a nechte skříň pootevřenou, aby se malý prostor vyvětral. V případě potřeby operaci opakujte, dokud forma úplně nezmizí.

Zároveň je důležité při ošetřování skříněk místnost dobře větrat. Nezbytným krokem v prevenci plísní zůstává  větrání  .

Stejně jako u těchto triků, které můžete udělat sami, existuje  

několik stejně jednoduchých triků, jak se zbavit vlhkosti a plísní   na stěnách, jako je prevence problémů s kondenzací.

Další tipy na ochranu vašich skříní

Vzhledem k tomu, že peroxid vodíku pravděpodobně odbarví barevné dřevěné skříně, je nejbezpečnější testovat v nenápadné části skříně. Pokud nevidíte žádné zabarvení , můžete jej použít. Kromě čisticích řešení navržených v článku je nejlepší identifikovat zdroj problému s vlhkostí, aby se zabránilo opětovnému výskytu plísní. Může to být  jen únik z myčky nebo dřezu. 

Nezapomeňte také dobře větrat místnost. Nemůžeme to dostatečně opakovat, ale nedostatečné větrání je snadnou pozvánkou k množení plísní. Pokud je a fortiori spojena s útěkem, není výsledek nejpříjemnější. Zajímavá může být také úvaha o pořízení mechanického větracího systému (Vmc),  zejména pro místnosti, které nemají okna. 

Vždy s ohledem na prevenci můžete spojit podnikání s potěšením využitím čistící síly pokojových rostlin k odstranění plísní a kondenzace.