Jedlá soda je účinný ekologický prostředek na údržbu pro čištění mnoha povrchů. Existuje však 5 věcí, které se mohou poškodit při čištění tímto produktem kvůli jeho abrazivním vlastnostem. Doporučuje se, abyste tento prášek nikdy nepoužili jako poslední.

K uvolnění, odstranění vodního kamene, čištění nebo vybělení je jedlá soda ideálním prostředkem. 5 věcí by se však nemělo čistit tímto výrobkem pro domácnost systému D. A z dobrého důvodu je může poškodit.

Jakých 5 věcí byste nikdy neměli čistit jedlou sodou?

Stejně jako bílý ocet, domácí produkt pro všechny domácí úkoly, je jedlá soda impozantní pro úklid vašeho domu. A z dobrého důvodu je účinný při odstraňování skvrn, odstraňování nepříjemných pachů  a lesknutí povrchů . Vzhledem ke své abrazivní povaze by tento prášek neměl být v kontaktu s těmito 5 věcmi, jinak je poškodí nebo zabarví.

1. Odstraňování nečistot z mramoru jedlou sodou jej může poškodit

mramor

Mramor – Zdroj: spm

Tento ekologický čisticí prostředek doporučený pro mnoho domácích úkolů  se s mramorem nehodí. Tento brusný prášek může erodovat tmel , přírodní kámen, který chrání porézní materiál. Spíše je vhodné jej vyčistit vhodným saponátem. Pokud jste již používali jedlou sodu na mramor, je dobré si v obchodě pro kutily pořídit výplň zakrývající vady.

2. Čištění kuchyňského náčiní jedlou sodou se nedoporučuje

kuchyňské náčiní

Kuchyňské náčiní – Zdroj: spm

Pokud  je jedlá soda jedním z nejdůležitějších čisticích prostředků

,  rozhodně se nehodí na čištění kovu  nebo hliníku. Použití tohoto prášku k čištění hrnců nebo pánví je může zmatnit, změnit barvu nebo je poškrábat. Tato sloučenina může na těchto površích vyvolat chemickou reakci. Doporučuje se naopak lihový ocet nebo citronová šťáva. Tyto ingredience stačí nastříkat na nádobí, nechat je pár minut působit, než je opláchnete. Tato ideální přírodní řešení pro deodoraci vám umožní, aby se vaše nádobí lesklo.

3. Vyvarujte se čištění starého stříbrného nádobí jedlou sodou

stříbro

Stříbro – Zdroj: spm

Zatímco jedlá soda může být pro čištění hrozná, nedoporučuje se čistit stříbrné nádobí tímto odmašťovačem. To snižuje lesk vašich starožitností  a mohlo by je poškrábat.

4. Keramický sporák se nedoporučuje čistit jedlou sodou

kuchař

Keramický vařič – Zdroj: spm

Tento ideální přípravek pro úklid domu a dezinfekci by se neměl používat na keramický sporák. Jedlá soda může poškrábat povrch nebo  na něm zanechat bělavé stopy  . Pokud jste ušpinili kamna, budete muset  před opláchnutím čistou vodou otřít hadřík namočený v bílém octě,  který je základem babiččiných tipů .

5. Čištění skleněných povrchů jedlou sodou se nedoporučuje

Zatímco jedlá soda může být impozantní při odstraňování skvrn z oblečení, není tomu tak, pokud jde o čištění skel, oken a zrcadel. Jde o  jeho abrazivní vlastnosti, které mohou tyto povrchy poškrábat, ale také zašpinit . Namísto použití tohoto produktu systému D nebo čističe skla  použijte citrónovou šťávu, která díky své kyselosti odmašťuje a rozzáří. Budete muset trochu nalít na hadřík z mikrovlákna, abyste otírali povrch, který chcete vyčistit.

Jak jste jistě pochopili, pokud je jedlá soda jedním z nejúčinnějších a nejekologičtějších produktů pro domácnost, existují povrchy, které by se tímto přípravkem čistit neměly s rizikem jejich poškození.