Účet za vytápění může během zimy výrazně vzrůst. Chcete-li ušetřit peníze a zároveň udržet váš domov v teple, existuje optimální teplota, na kterou si termostat nastavíte. Snížíte tím také svou spotřebu energie.

Věděli jste, že za elektrické vytápění ušetříte nastavením na určitou teplotu? To vám pomůže vyhnout se tepelným ztrátám. Nastavení termostatu změní váš účet za energii!

Jaká je optimální teplota vytápění pro úsporu peněz?

Naprogramováním vytápění na konkrétní teplotu můžete v zimě výrazně ušetřit na účtu. Nastavením termostatu  snížíte spotřebu energie . Existují také důvody, proč je nutné toto gesto přijímat denně, abychom utráceli méně za elektřinu a zároveň byli ohleduplní k planetě.

K dispozici je komfortní teplota, která vás udrží v teple a zároveň šetří peníze za vytápění. Odborníci Engie odhadují, že teplota by měla být  během zimy nastavena mezi 19 a 20 stupni Celsia. Doporučují také nastavit teplotu mezi 16 a 17°, když jdete spát. A z dobrého důvodu  vám chladnější místnost poskytuje  klidnější spánek . Teplotu můžete snížit i během dne, když jste pryč. Vyhnete se tak nadměrné spotřebě energie, která má silný dopad na váš účet za elektřinu. Programovatelný pokojový termostat vám pomůže udržet váš domov na požadované teplotě a zůstat v zimě v teple.

úspora energie

Úspora energie – Zdroj: spm

Proč by měl být váš topný systém nastaven na tuto teplotu?

Důvodem, proč by se v zimě měla teplota v místnosti pohybovat mezi 19 a 20 stupni, je zamezení tepelných ztrát. Dům nastavený na nižší teplotu si tedy déle udrží tepelnou pohodu. Výsledek:  energie bude optimální pro udržení tepla  během zimního období. Ušetříte tak na účtu za elektřinu a zároveň budete mít zapnuté topení a navíc budete ohleduplnější k životnímu prostředí. Chcete-li snížit energetický výdej, existují jednoduché návyky, které si osvojíte, když je zima.

tepelný komfort

Tepelná pohoda – Zdroj: spm

Umístění pokojového termostatu je zásadní pro snížení spotřeby vytápění

Chcete-li snížit spotřebu vytápění, je důležité nainstalovat termostat na správné místo, aby se optimalizovala jeho energetická účinnost. Je proto vhodnější  umístit termostat mimo místnosti, kde je průvan . Také se doporučuje uchovávat toto zařízení mimo sluneční světlo, protože by je mohlo zbytečně aktivovat. Jeho termostat tedy bude nutné umístit do frekventované části domu, jako je obývací pokoj. Toto gesto zabrání tepelným ztrátám v místnostech, které není třeba vytápět.

Pokud chcete snížit spotřebu energie, doporučuje se neupravovat teplotu několikrát denně. Časté zapínání termostatu může zvýšit váš účet za elektřinu. Investice do programovatelného vybavení vám umožní  nastavit časy, kdy  chcete  zvýšit nebo snížit ohřev . Pokud máte radiátor, je důležité jej odvzdušnit, abyste zkontrolovali, zda správně funguje.

snížit spotřebu elektřiny

Snížit spotřebu elektřiny – Zdroj: spm

Pro udržení tepla a zároveň optimální energetickou účinnost během zimy  se doporučuje zvolit udržitelnější energii . Solární panely mohou drasticky snížit vaše účty za elektřinu a vaši závislost na veřejné síti. Pokud se pro tuto možnost rozhodnete, vyrábíte si vlastní energii sami. Chcete-li ušetřit více energie,  je důležité věnovat pozornost i své chladničce .

Jak jste pochopili, chcete-li snížit spotřebu energie a zároveň zůstat v teple po celou zimu, budete muset tuto optimální teplotu přijmout. Spoustu peněz vám mohou ušetřit i jednoduchá gesta, jako je změna umístění termostatu!