Doprovodná výsadba je technika, která spočívá ve společném pěstování určitých rostlin za účelem zlepšení výnosu zeleninové zahrady. Některé rostliny se skutečně vyznačují tím, že přitahují užitečný hmyz, který chrání určité odrůdy. Zatímco ostatní jsou vynikající repelenty. Tato související výsadba může být pro vaši zeleninovou zahradu, zahradu nebo ovocný sad jen dobrá. Zjistěte, proč by se měl česnek pěstovat vedle růží.

Kombinace určitých rostlin mezi sebou zlepšuje sklizeň a omezuje používání chemických hnojiv  a pesticidů. Některé rostliny skutečně obohacují půdu, zatímco jiné chrání své společníky před parazity a škůdci.

Jaké jsou výhody doprovodné výsadby?

– Obohaťte půdu:  luštěniny a některé plodiny, jako jsou fazole a hrách, obohacují půdu dusíkem. Také některé rostliny s dlouhými kořeny mohou přinášet živiny z hlubin půdy na povrch. To umožňuje obohacovat tzv. ornou půdu, to znamená, kterou lze orat,  a vyživovat tak rostliny, jejichž kořeny jsou mělké. 

– Poskytněte rostlinám přirozenou oporu:  některé vysoké rostliny, jako je kukuřice a slunečnice, slouží jako podpora pro nízko rostoucí plodiny, jako je hrách a okurky.

– Regulujte množství světla:  některé rostliny nesnášejí přímé sluneční světlo. V tomto případě je užitečné k nim vysadit vysoké rostliny  , které jim zajistí potřebný stín. 

– Odstraňte plevel:  k zabránění růstu plevele je užitečné sázet vedle zelených rostlin extenzivní plodiny, jako jsou brambory. Tím vyplníte prázdná místa a  omezíte výskyt plevele  , který ukrývá škůdce, kteří kazí vaši sklizeň.

udržovat zeleninovou zahradu

Údržba vaší zeleninové zahrady – Zdroj: spm

Proč je česnek dobrou doprovodnou rostlinou?

Česnek je vytrvalá zelenina, která je jednou z nejlepších doprovodných plodin. Tato přirozená ochrana proti škůdcům  pomáhá odpuzovat hmyz.  Je účinný mimo jiné proti houbovým komárům, roztočům, mšicím, mravencům, slimákům a komárům cibulovým. Česnek také pomáhá chránit sousední rostliny před plísněmi díky obsahu síry,  která je přírodním fungicidem.

Česnek může doprovázet několik rostlin. Mezi ně patří mimo jiné rajčata, květák, brokolice, červená řepa a špenát, paprika, zelí, mrkev a lilek, kromě ovocných stromů. Pokud jde o kvetoucí rostliny, česnek lze sázet vedle růží, měsíčků  a muškátů.

Proč pěstovat tuto rostlinu vedle růží?

růže

Růže – Zdroj: spm

Česnek je malý a nezabere mnoho místa. Tím, že ji vysadíte kolem svých růží, ochráníte své květiny před škůdci, kteří je pustoší. Ve skutečnosti mšice narušují růst růžového keře a napadají listy. Listy se pak začnou kroutit a vrásčit.  Roztoči mohou napadnout i růže. V případě napadení listy žloutnou a zasychají. Lze si také všimnout na horní straně listů malých bílých nebo nažloutlých teček.

Zasazením česneku ke své růži ji ochráníte před parazity, ale také  ji podpoříte, aby zvýraznila její vůni.  Protože česnek vydává silnou vůni, růžový keř se mu bude snažit konkurovat dalším zvýšením jeho vůně. Zejména proto  , že růžový keř díky své vůni přitahuje opylující hmyz,  nezbytný pro zajištění jeho rozmnožování.

Pro jaké rostliny je česnek špatným společníkem?

Česnek se nedoporučuje pouze u menšiny rostlin. Vyhněte se výsadbě chřestu, šalvěje, petrželky, fazolí a hrášku. Česnek může zpomalit jejich růst. 

česnek

Česnek – Zdroj: spm

Jak úspěšně pěstovat tuto zeleninovou rostlinu?

Abyste měli dobrou úrodu, i když nemáte zelený palec, je důležité poskytnout vaší zelenině podmínky, které potřebuje k růstu.

Česnek oceňuje odvodněnou, lehkou a humózní půdu. Také je potřeba ji vysadit  na slunném místě.  Co se týče zálivky, česnek nepotřebuje moc vody. Vyhněte se zálivce,  s výjimkou období sucha. Vyvarujte se tomu, aby kolem rostlin stála voda.

Důležitý je také výběr správné odrůdy česneku  podle aktuální sezóny. Ve skutečnosti existují dvě odrůdy česneku. Podzimní odrůdy odolné proti chladu, mezi které patří bílý a fialový česnek, a jarní odrůdy. Tyto se udržují lépe než podzimní odrůdy a  lze je vysadit, když je počasí mírné.  Rozlišujeme v této kategorii česnek růžový a červený.

To znamená, že výsadba česneku s rostlinami ve vašem zeleninovém plácku nebo zahradě je ochrání před škůdci a podpoří zdravý růst.