Filtr nebo digestoř je základním prvkem v kuchyni. Zejména pro ty, kteří rádi chodí za sporák, má mnoho výhod. Pokud se však snadno čistí, vyžaduje hloubkovou údržbu pro optimální použití a správné fungování v průběhu času.

Pravidelné čištění skutečně odstraňuje nečistoty, snižuje silné pachy z vaření a zbavuje naši kuchyni škodlivin. 

Zde je několik tipů pro účinné čištění a odstraňování nepříjemných pachů z vašeho odsavače par. 

čistý odsavač par

Čistý odsavač par – Zdroj: spm

Vyčistěte vnější část kapoty

Vnější část digestoře je vhodné po každém použití vyčistit, aby se zabránilo hromadění usazenin tuku, které se často obtížně odstraňují.

Rozhodněte se pro ocet   , který má silný odmašťovací účinek a pomáhá odstranit mastnotu z povrchu spotřebiče. Chcete-li to provést, nejprve odpojte digestoř od napájení, vezměte misku, rozmíchejte šálek octa v 1 litru horké vody. Do této směsi namočte  hadřík  a otřete jím povrch digestoře. Osušte měkkým hadříkem.

Vyčistěte tělo kapoty

Pro tuto část digestoře budete muset smíchat vodu a ocet a tento přípravek vařit. Vzniklá pára stoupá směrem k digestoři a odmašťuje filtry.

Nezapomeňte také pokropit varnou desku bílým octem a nechat působit přes noc, abyste odstranili úporné pachy, jako je smažení.

Můžete také použít jedlou sodu a citron. Stačí rozpustit 4 lžíce jedlé sody v 500 ml vody a přidat šťávu z jednoho citronu. Pomáhají odstraňovat mastnotu a nepříjemný zápach přirozenou cestou.

Vyčistěte vnitřek kapoty

Odstraňte víko a namočte do misky s horkou vodou s trochou octa.

Roztok nechte asi 30 minut působit. Poté opláchněte houbou namočenou ve vodě s jedlou sodou, abyste odstranili odolné skvrny a nečistoty.

Poté vyjměte filtry a nastříkejte do digestoře odmašťovací roztok složený z vody, octa a jedlé sody.

Roztok necháme asi 20 minut působit a rozetřeme měkkou houbičkou.
Nakonec můžete postavit hrnec s vroucí vodou smíchanou s octem a nechat směs odpařit. Uvolněné páry umožní rychle absorbovat pachy při smažení.

vyčistit filtr kapoty

Čištění filtru odsavače par – Zdroj: spm

Čištění filtru

Odmaštění digestoře se samozřejmě týká i vnitřní části tvořené filtry, které je obecně možné demontovat. Pokud máte digestoř na dřevěné uhlí, budete muset filtry měnit každé 4 měsíce. Pokud jsou kovové, můžete je vyčistit vodou: stačí je namočit do misky s horkou vodou s trochou octa.

Kovové filtry lze také velmi snadno čistit ručně tak, že je namočíte na asi hodinu do směsi horké vody a jedlé sody. V případě potřeby je pak můžete umístit do myčky, abyste odstranili skvrny a usazené nečistoty.

Nakonec ještě můžete na filtry nastříkat odmašťovací roztok složený z vody, octa a jedlé sody  , než je otřete, opláchnete a osušíte.

Poznamenat

Před čištěním se doporučuje prostudovat pokyny výrobce.

Nezapomeňte také před čištěním spotřebiče vždy odpojit odsavač par od elektrické sítě.

Na digestoř se nedoporučuje používat abrazivní prostředky nebo hadříky, protože by ji mohly poškodit.