Vodní kámen a vodní kámen v kotlích a teplovodních potrubích mohou zkrátit životnost potrubí a snížit účinnost vašich topných systémů. Pokud se tomu chcete vyhnout a nečelit vyšším účtům za energie, ukážeme vám, jak na to.

Vodní kámen a vodní kámen mohou mít podobu bílé vrstvy, která v průběhu let dále houstne uvnitř potrubí kotle nebo celé koupelny. Jedná se  o silnou přítomnost uhličitanu vápenatého a hořčíku.  Zde je návod, jak tuto nepříjemnost překonat pomocí tipů a rad.

horkovodní potrubí

Potrubí teplé vody – Zdroj: spm

Vodní potrubí s vodním kamenem: škodlivé účinky

Je-li teplá voda nutností, její zneužívání znamená kromě toho, že přispívá ke zvýšení elektrické spotřeby vašich spotřebičů, také řešení tvorby vodního kamene a vodního kamene. A pokud se horkovodní potrubí nakonec ucpe, je to proto, že je obzvláště citlivé na vápenec. Vznikají tak nepříjemnosti, které mohou mít za následek kolísání teploty,  prasknutí potrubí nebo ztrátu tlaku.

vodovodní potrubí

Vodní potrubí – Zdroj: spm

Jak odstraníte vodní kámen a vodní kámen z potrubí kotle nebo teplé vody?

Pro každou trubku, kterou chcete vyčistit, naplňte několik hrnců horkou vodou, poté vypněte vodu a vypněte ohřívač vody. Otevřete kohoutky, aby se potrubí vyprázdnilo a než je uzavřete, nechte vytéct zbývající vodu.

Paralelně smíchejte v misce dva šálky bílého octa ve 2 litrech vody a poté nalijte roztok do potrubí. Nechte několik hodin odležet a poté vylijte vroucí vodu do odpadu. Poté znovu otevřete potrubí, ohřívač vody a vodovodní baterie  , aby mohly být vypláchnuty vápenaté usazeniny rozbité octem a vařící vodou  .

Pokud jsou trubky daleko od bezpečí před vodním kamenem, ani interiér vaší koupelny není zdaleka ušetřen. Zde je velmi účinný trik , jak je zmizet a místnost rozzářit.

 

ucpání potrubí

Proces čištění odtoku – Zdroj: spm

Jak si připravit vlastní odblokovač vodního potrubí?

Produkty na čištění průmyslových potrubí zůstávají toxické a dokonce drahé. Pokud se chcete dlouhodobě vyhnout poškození potrubí, nejlepší je opět připravit si vlastní odblokovač. A k tomu je těžké vynechat základní čisticí prostředky, jako je  citronová šťáva, prášek do pečiva a další ekologické produkty.

Smíchejte jedlou sodu, citronovou šťávu a hrubou sůl a poté upravte dávkování podle množství nahromaděného zubního kamene. Směs nalijte do trubek a nechte působit 30 minut nebo i 1 hodinu. Nakonec zalijte vroucí vodou, aby se rozpadly zbytky vodního kamene  přilepené na stěnách potrubí.

Jak udržovat vodovodní potrubí?

Ať už se jedná o vaše vodovodní potrubí, umyvadlo nebo sprchový odtok, k jejich ucpání je nezbytností další čištění:  kávová sedlina . Stejně jako u jedlé sody a octa  nalijte kávovou sedlinu přímo do potrubí postiženého usazováním vodního kamene  , abyste odstranili usazené nečistoty.

Jak předejít šupinatému horkovodnímu potrubí?

Po odstranění vodního kamene z teplovodního potrubí je lepší se na tuto práci neomezovat, protože pokud ji chcete definitivně ukončit, je lepší přijmout opatření. Můžete například zvážit  nákup změkčovače vody  , abyste zabránili opětovnému výskytu vodního kamene a zároveň odstranili ionty vápníku, které jsou původcem jeho tvorby. Navíc si můžete pořídit magnetický anti-vápenec, který ochrání vaše potrubí před případným vodním kamenem a usazeninami vodního kamene.

Kromě toho existuje nepřeberné množství technik , jak vyčistit kanalizaci vašeho domova za méně než 5 minut.