Když máme zahradu nebo pokojové rostliny, je pro nás těžké být delší dobu pryč. Některé rostliny mají rády vlhkost a je třeba je pravidelně zalévat. Bez zálivky mohou uschnout a vadnout, zvláště v horkém počasí. Aby vás tato otázka zalévání už netrápila, proč si nevyrobit samozavlažovací květináče? Více vám prozradíme v tomto článku.

Rostliny je potřeba pravidelně zalévat, jinak uvadnou. Aby vašim rostlinám nikdy nedošla voda, zvláště pak sazenicím, můžete vyrobit samozavlažovací květináče.

Jak vyrobit samozavlažovací květináč z plastové lahve pro vaše sazenice a rostliny?

Vezměte čistou, suchou plastovou láhev a ostrým nožem ji odřízněte ze 2/3 dolů od základny. Oba podstavce poslouží k přípravě samozavlažovacího květináče.

Nařízněte plastovou láhev

Rozřízněte plastovou láhev na polovinu – Zdroj: spm

Odšroubujte uzávěr a vyvrtejte otvor uprostřed. Vezměte provázek o stejné velikosti jako láhev, přeložte jej napůl a protáhněte otvorem. Zavažte konec uvnitř uzávěru a našroubujte uzávěr zpět. Naplňte spodní část láhve vodou, poté otočte horní část láhve dnem vzhůru, uzávěrem dolů a vložte ji do spodní části. Ujistěte se, že je provázek namočený ve vodě. Naplňte horní část láhve zeminou a zasaďte semínka. Díky tomuto triku rychle získáte mladé výhonky. Plastová láhev skutečně umožňuje udržovat teplo, stejně jako skleník. Pokud jde o motouz, udržuje půdu neustále vlhkou. Vaše rostliny budou moci růst, aniž by trpěly suchem, i když bude horko.

Samozavlažovací květináč

Samozavlažovací květináč – Zdroj: spm

Své rostliny můžete přesadit do země nebo do květináčů, pokud sazenice dosahují výšky asi 10 cm. Sezóna musí být vhodná i pro výsadbu.

Samozavlažovací květináč navíc není vhodný pro všechny rostliny. Kdo nemá rád neustále vlhké kořeny, může trpět nadměrnou vlhkostí. To je také případ sukulentů  , které mají omezenou potřebu vody. Tyto sukulenty mají skutečně schopnost uchovávat vodu díky svým masitým tkáním. Mohou přežít v suchém a suchém klimatu. V samozavlažovacím květináči se naopak bude dobře dařit rostlinám, které vyžadují častou zálivku, jako jsou muškáty a růže.

Aby byly vaše rostliny hydratované, i když jste pryč, můžete zvážit jiné řešení: vyrobit automatický zavlažovací systém , který umožňuje kapkovou závlahu z plastové láhve.

Jak nainstalovat kapkovou závlahu z plastové láhve pro vaše rostliny?

Vezměte si 1,5 l plastovou láhev pro rostliny v květináčích nebo 5 l pro vaši zahradu nebo rostlinné záhony. Odšroubujte uzávěr a propíchněte jej uprostřed. Poté naplňte láhev vodou a nasaďte zpět uzávěr. Stačí jej otočit a zatlačit krkem do země. Tato kapková závlaha musí být instalována několik dní před odjezdem. To vám umožní zkontrolovat průtok vody a v případě potřeby změnit otevření otvoru. Tato kapková závlaha, nazývaná také mikrozávlaha, je navíc ekonomickým zavlažovacím systémem.

Jaké jsou tipy pro úspěšné zalévání rostlin?

Když máte zahradu nebo jednoduše pokojové zelené rostliny, je důležité věnovat pozornost olistění rostlin. Stav listů vám dá vědět, zda je rostlina podmáčená nebo přemoknutá. Příliš mnoho vody může být pro vaši rostlinu fatální. Jeho listy měknou a žloutnou. Také se kořeny dusí a hnijí. Nemluvě o tom, že nadměrná vlhkost podporuje útoky hmyzu a parazitů. Proto je důležité odstranit stojatou vodu z podšálku nebo hrnce po každém zalévání.

Při nedostatku vody mohou listy rostlin zežloutnout. Listy ochabují a mohou se v závislosti na odrůdě svinovat.

Zalévejte sazenice

Zalévání sazenic – Zdroj: spm

Vhodné je také přizpůsobit zálivku podle potřeb rostliny a podle ročních období. Rostliny  potřebují v zimě méně vody  než v létě. Abyste věděli, zda je potřeba rostlinu zalévat, zkontrolujte substrát, pokud je na dotek suchý, rostlina vodu potřebuje.

A nakonec svou rostlinu vždy zalévejte vodou pokojové teploty, nejlépe nevápnitou, například dešťovou. Velmi studená nebo horká voda může způsobit tepelný šok rostlině a poškodit její kořenový systém.

Díky těmto snadným tipům nebudou vaše rostliny nikdy dehydratované!