Některé pokojové rostliny jsou ideální pro prosvětlení domu během prázdnin. Tím ale jejich funkce nekončí. Tyto rostliny mají také schopnost podporovat spánek. Proto je důležité je chovat a starat se o ně i po prázdninách, abychom měli dobrou zimu. Podívejte se na tyto pokojové rostliny, které vám pomohou usnout, pokud v noci nemůžete spát.

Pokojové rostliny jsou jistě užitečné pro zdobení domu, ale nejen. Mohou také vyčistit vzduch ve vaší domácnosti a pomoci vám usnout.

Jaké jsou sváteční pokojové rostliny, které vám pomohou usnout?

  • Pokojová rostlina: Vánoční kaktus
vánoční kaktus

Vánoční kaktus – Zdroj: spm

Vánoční kaktus je sukulentní rostlina , která je součástí kaktusů. Jeho zimní kvetení rozzáří domovy po celou zimu.

Zatímco většina rostlin během dne vydává kyslík, vánoční kaktus je výjimkou. Během noci totiž  uvolňuje kyslík  a během spánku čistí vzduch. To podporuje usínání a pomáhá nám mít klidný noční spánek.

Vánoční kaktus je nenáročný na péči a je ideální pro lidi, kteří nemají zelený palec. Tato vytrvalá sukulentní rostlina má ráda světlá místa a nemá ráda mráz. Vánoční kaktus sice v zimě určitě kvete, ale neodolá teplotám pod 10°C. To je důvod, proč se pěstuje v květináčích jako pokojová rostlina.

  • Pokojová rostlina: Vánoční hvězda
Vánoční hvězda-1

Vánoční hvězda – Zdroj: spm

Tato vytrvalá rostlina pocházející ze Střední Ameriky se vyznačuje zimním kvetením, velmi oblíbená pro zdobení domu během prázdnin.  Tato rostlina se vám ale bude hodit i po prázdninách. Díky červeným listenům a zeleným listům dokáže čistit vzduch ve vašem interiéru po celou zimu. Vánoční hvězda je účinná  při pohlcování formaldehydu , zejména ve špatně větraných místnostech. Tuto znečišťující látku pro domácnost lze nalézt v taškách s potravinami a některých čisticích prostředcích. Může dráždit sliznice, vést k bolestem hlavy a dýchacím potížím. V noci je pak těžké usnout. Vánoční hvězda potřebuje světlo a vlhkost. Zalévejte rostlinu vodou při pokojové teplotě aby nedošlo k tepelnému šoku  , který by mohl poškodit jeho kořeny.

  • Pokojová rostlina: Mírová lilie
lilie míru

Mírová lilie – Zdroj: spm

Spathiphyllum, nazývané také měsíčnice nebo mírová lilie, je vytrvalá rostlina se stálezelenými listy. Kvete po celý rok, i v zimě. Jeho květy jsou bílé a lichoběžníkového tvaru. Mírová lilie pěstovaná uvnitř  podporuje spánek. Uchováváním této rostliny ve vaší ložnici zvyšuje vlhkost vzduchu až o 5 %, abyste měli ty správné podmínky  pro klidný spánek.  Pokud vysoká vlhkost způsobuje dýchací potíže a narušuje spánek, suchý vzduch vám také brání v dobrém spánku.

Měsíčnice je nenáročná na péči. Snese tmavá místa a je bezpečný  , pokud jej zapomenete zalít.  Snadno se posadí vedle vaší postele.

  • Pokojová rostlina: Orchideje
Orchidej

Cymbidium orchidej – Zdroj: spm

Orchidej je stálezelená vytrvalá rostlina. Kvete i v zimě, záleží na odrůdě. Tato tropická rostlina večer uvolňuje značné množství kyslíku, a  proto podporuje spánek.  Orchidej také pomáhá čistit vnitřní vzduch od toxinů. Nechte ho na nočním stolku, abyste si užili klidný spánek.

Orchidej je rostlina nenáročná na péči. Nejběžnějšími odrůdami jsou orchideje Phalaenopsis a orchideje Cymbidium. Zalévejte rostlinu, jakmile půda vyschne, bez přebytku, abyste  zabránili hnilobě kořenů. K zalévání  upřednostňujte nevápnitou vodu pokojové teploty a z podšálku nebo hrnce odstraňte stojatou vodu. Pokud si všimnete, že kořeny zbělají,  vaše rostlina je dehydratovaná.

Tyto pokojové rostliny zlepší kvalitu vzduchu ve vaší ložnici a uvolní dostatek kyslíku, abyste mohli dobře spát.