Pro zpestření vaší zahrady je vám k dispozici široký výběr rostlin a květin. Podle vašich preferencí se můžete rozhodnout pro světlé a veselé barvy, nebo naopak tmavé barvy. Listy nebo květy určitých rostlin mohou skutečně získat tmavou barvu, blízkou černé. Tato neobvyklá barva vegetace přináší do zahrady originální nádech. Objevte těchto 6 atypických rostlin a květin, které ozdobí vaši zahradu.

Černá ve světě rostlin ve skutečnosti neexistuje. Květy nebo listy, které se nám zdají černé, mají ve skutečnosti výraznou tmavě červenou, tmavě hnědou nebo vínovou barvu. Zde jsou některé tmavé rostliny a květiny, které ozdobí vaši zahradu. 

Jaké jsou rostliny a květiny s tmavou barvou blízkou černé?

  1. Jordan černá duhovka
černá duhovka jordánská

Černá duhovka – Zdroj: spm

Kosatec je oddenková nebo cibulovitá trvalka, stálezelená nebo poloopadavá, v závislosti na odrůdě. Kosatec je květina, kterou zahradníci oceňují  pro své bohaté kvetení a různé barvy.  Ve skutečnosti může mít jasné nebo tmavé barvy, jako je černá. Mluvíme v tomto případě o černé duhovce Jordánska. Je to také květinový znak země. Tato kvetoucí rostlina je xerofilní, to znamená,  že snáší extrémně suché prostředí.  K rozkvětu potřebuje kosatec černý velmi slunné prostředí, chráněné před silnými větry. Má ráda chudou, dobře propustnou půdu a  snese i vápenec. Po zasazení kosatce ji důkladně zalijte. Poté zalévejte rostlinu každých 10 dní po dobu prvního měsíce. Poté již vaše duhovka nebude potřebovat vodu, s výjimkou léta,  kdy je klima velmi suché.  Zalévejte v tomto případě jednou za 3 týdny. Kvetení nastává brzy na jaře.

  1. černý arum
černý arum

Arum černý – Zdroj: spm

Arum je vytrvalá rostlina z čeledi Araceae. Jeho dekorativní květy nabízejí pestrou paletu barev. Černá kala má tmavě fialově zbarvené rýhy (květy), díky čemuž vypadají černě. Tato  opadavá cibulovitá rostlina  je ideální pro ozdobu vaší zahrady, zvláště pokud ji doplníte bílým etiopským áronem. Kontrast dodá vaší zahradě punc elegance. Všimněte si,  že arum se bojí mrazu.  Cibulku zasaďte na jaře a dopřejte jí částečný stín.

  1. maceška s malými černými květy
maceška černé květy

Maceška s malými černými květy – Zdroj: spm

Maceška je oblíbená rostlina pro zpestření balkonu nebo zahrady  na podzim i v zimě. Jeho květy mají různé barvy a jsou dokonce jedlé. Molly Sanderson neboli malá černokvětá maceška je trvalka, která kvete od dubna do září. Tato nenáročná rostlina je odolná a odolává chladu a mrazu. Může ozdobit vaši zahradu  i v chladných ročních obdobích .

V řeči květin,  nabídnout někomu květinu „maceška“ znamená, že na něj člověk myslí . Je to také květina vzpomínek.

  1. Černý tulipán
černý tulipán

Černý tulipán – Zdroj: spm

Černý tulipán, nazývaný také Královna noci, je vytrvalá rostlina s opadavými listy. Snadno se pěstuje na zahradě a vyznačuje se tím,  že odolává chladu a mrazu.  Kvete od dubna do května, při výsadbě mezi říjnem a prosincem. Jeho květy jsou velmi tmavě vínově červené. Černý tulipán  má rád písčitou, dobře odvodněnou půdu.  Kromě toho, že ozdobí záhony a vnese do zahrady pěkný kontrast, může se skvěle hodit i do vázy, pokud ji rozříznete.

  1. sladké bramborové víno
sladké bramborové víno

Sladká bramborová réva – Zdroj: spm 

Sladká réva je tropická rostlina s velkými exotickými listy, které nabývají různých barev, od světle zelené po fialovou. Pokud si totiž vezmeme příklad odrůdy Blacky, vyznačuje  se téměř černým olistěním.

Okrasný batát je ceněný pro zdobení záhonů, zahrady, ale také domů . Snáší přímé slunce i polostín, ocení  teplotu nad 20°C.  K růstu potřebuje tato rostlina úrodnou, lehkou půdu.

Při výsadbě, pokud je půda chudá, přidejte kompost nebo rozložený hnůj. Okrasná réva má ráda vlhkost. Pravidelně  zalévejte, aby půda nikdy nevyschla , zejména v létě.

  1. černý hyacint
černý hyacint

Černý hyacint – Zdroj: spm

Hyacint černý je vytrvalá kvetoucí rostlina. Jeho květy jsou voňavé a nabízejí různé barvy, včetně tmavého odstínu blízkého černé. Kromě toho, že je odolná a vzácná,  může být tato cibulovitá rostlina dokonce pěstována uvnitř . Co se týče růstu, hyacint může růst ve všech typech půd. Jeho kvetení nastává na jaře.

Díky těmto rostlinám s olistěním nebo tmavými květy bude vaše okrasná zahrada elegantnější a originálnější!