Při praní prádla v tvrdé vodě se uhličitan vápenatý ukládá na vláknech a oblečení je drsné a matné. Aviváž zakoupená v supermarketech jistě umožňuje prádlo změkčit, ale není bez rizika pro zdraví a životní prostředí. Chemickou aviváž však můžete nahradit přírodními produkty. Zjistěte, jak mít měkké oblečení bez aviváže.

Hrubé prádlo po praní v pračce je obvykle způsobeno tvrdou vodou. Pro změkčení oděvů není aviváž vždy dobrou volbou a z dobrého důvodu má škodlivé účinky na zdraví a životní prostředí.

prádelna

Povlečení – Zdroj: spm

Jaké jsou vedlejší účinky používání aviváže?

– Způsobovat alergie:  aviváže  obsahují alergeny  , které mohou způsobit alergie a  vést k dýchacím potížím  nebo podráždění pokožky. To je důvod, proč se důrazně nedoporučuje používat dětské oblečení.

– Znečišťujte vodu:  voda z prádla je vypouštěna do kanalizace. Chemické sloučeniny aviváže jsou však znečišťující látky, které mohou  ohrozit vodní flóru a faunu.

– Znečistite pračku:  nadměrné používání aviváže způsobuje usazování silného filmu na zásuvkách pračky  a ucpávání potrubí . Postupem času tento film ztmavne a způsobí tvorbu plísní. Díky tomu je prádlo nejen zašpiněné, ale také špatně vymáchané.

Jak mít měkké oblečení bez aviváže?

  • Citronová šťáva jako alternativa aviváže

Zatímco citronová šťáva je nejlépe známá pro oživení bílého prádla ,  je také účinná  při rozpouštění vodního kamene  , který dělá oblečení drsným. K tomu jednoduše nalijte citronovou šťávu do přihrádky na aviváž a spusťte obvyklý mycí program.

  • Jedlá soda jako náhrada aviváže

Tento základní produkt pro domácnost velmi účinně  změkčuje vlákna prádla  a změkčuje vodu v pračce. Chcete-li to provést, nasypte před praním do přihrádky na aviváž šálek jedlé sody. Kromě změkčení prádla vám tento přírodní deodorant umožní také neutralizovat nepříjemné pachy v oblečení

jedlá soda a citron

Jedlá soda a citron pro změkčení prádla – Zdroj: spm

  • Místo aviváže bílý ocet
plátěný ocet

Bílý ocet pro změkčení prádla – Zdroj: spm

Bílý ocet je přírodní produkt, velmi účinný při změkčování prádla a také vody ve vaší pračce  díky svému působení proti vodnímu kameni. Za tímto účelem nalijte před každým praním do přihrádky na aviváž půl sklenice bílého octa.

Pro ruční mytí naplňte umyvadlo 2 litry vody a přidejte sklenici bílého octa. Namočte do ní prádlo a nechte působit pár hodin, nebo ještě lépe přes noc. Opláchněte a vyperte oblečení marseillským mýdlem. Vaše prádlo bude čisté,  měkké a příjemné na dotek.

  • Kyselina citronová, produkt používaný místo aviváže

Přírodní a biologicky odbouratelná kyselina citronová se  díky svým vlastnostem proti vodnímu kameni používá při domácí údržbě k odstranění vodního kamene z domácích spotřebičů a stop vodního kamene z povrchů . Při změkčování prádla je tedy stejně účinný jako bílý ocet. Je vhodný zejména pro lidi  , kteří nesnesou silný zápach bílého octa.  Pro přípravu vaší přírodní aviváže jednoduše zřeďte 100 gramů kyseliny citrónové v jednom litru destilované vody. Před zahájením pracího cyklu nalijte svůj roztok do zásuvky na aviváž. Chcete-li prádlo dodatečně provonět, můžete do roztoku přidat několik kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru, jako je esenciální olej z levandule, eukalyptu nebo citronu.

  • Alobalové kuličky místo aviváže

Hliníkové kuličky  pohlcují statickou elektřinu z prádla,  a proto činí oblečení měkčí. K tomu stačí  umístit  do bubnu pračky spolu s prádlem dvě kuličky hliníkové fólie velikosti tenisového míčku.  

Jak se vyhnout hrubému oblečení?

– Prací prostředek nepředávkujte: příliš mnoho pracího  prostředku může také způsobit ztrátu měkkosti vašeho oblečení. Zbytky pracího prostředku se totiž mohou usazovat na vláknech prádla a zdrsnit ho. Nemluvě o tom, že předávkování pracího prostředku může  na oblečení zanechat bílé stopy  a ucpat pračku.

– Zvolte správnou teplotu:  praní prádla pomocí nesprávného pracího cyklu může vaše oblečení poškodit a zdrsnit. Opravdu, pokud vezmeme případ vlny, může rychle zdrsnit, pokud použijete vysokou teplotu. Proto je třeba  před praním oděvu v pračce zkontrolovat štítek na vašem oděvu  , zejména pokud se jedná o jemné prádlo.

Tyto přírodní a ekonomické produkty vám umožní změkčit vaše prádlo, aniž by způsobovaly alergie nebo poškozovaly životní prostředí.

Přečtěte si také