Pravidelnou péčí o záclony a jejich pravidelnou údržbou prodloužíte jejich životnost a zároveň zachováte jejich vzhled. V tomto článku vám ukážeme, jak na to s přírodními a šetrnými roztoky, které neobsahují žádné chemikálie.

Nejen, že nás naše záclony ochrání před zvědavými pohledy, zimou a letním horkem, ale také představují  skutečnou estetickou hodnotu pro náš interiér . Nakonec se na nich však hromadí prach a spousta nečistot. Navíc patří k místům, která lidé nejvíce opomíjejí.  Aby opět vypadaly skvěle, můžete udělat toto. Rady, přirozené tipy a reflexy, které je třeba přijmout.

údržba závěsů

Údržba opony – Zdroj: spm

U záclon, které jsou vždy v dobrém stavu, je důležité provádět čištění v průměru 3 až 4krát ročně. Pokud máte děti a domácí mazlíčky, možná bude nejlepší počet úklidů přehodnotit.

bílé závěsy

Bílé závěsy – Zdroj: spm

Rychlé metody čištění

Než přejdeme k přírodním metodám čištění, stojí za to se zeptat, které z nich nás zachraňují, když čas utíká. Pokud vaše záclony nejsou nijak zvlášť špinavé a chcete z nich efektivně a rychle utírat prach,  postupujte podle následujících kroků:

– Vakuum

K odstranění zbytků, prachu a nečistot se doporučuje vysavač. Vzhledem k rychlosti úkolu je nejlepší zvyknout si to dělat jednou týdně. Pozor si dejte také na jemné závěsy, jako je síťovina nebo krajka. Používejte tedy nízké sání. Nezanedbávejte  také okraje kroužků stejně jako tyč.

– Použijte parní čistič

Účelem použití parního čističe je odstranit záhyby, vyčistit záclony a vydezinfikovat je. Správný manévr je začít s čištěním shora, počínaje tyčemi. Poté aktivujte zařízení, aby vhánělo páru do textilie a poté pokračujte jemným sestupem dolů. A nakonec, pro optimální sušení,  nechte okna pootevřená.

– Zatřeste záclonami plnými prachu

K rychlému vyprášení závěsů bude stačit zatřást jejich sejmutím shora, tedy umístěním rolet, a poté smete všechen prach, který padá všude kolem. Pak použijte  váleček na vlákna  , pokud na vašich textiliích zůstanou zvířecí chlupy.

Jak důkladně vyprat záclony přírodními triky?

Vypadají vaše záclony špatně, jsou zvláště znečištěné, špinavé a vydávají nepříjemný zápach? je čas je předělat, a proto  je první věcí, kterou musíte udělat, je odstranit  je, abyste je důkladně vyčistili hned po dobrém oprášení, jak je uvedeno výše.

záclony do pračky

Záclony praní v pračce – Zdroj: spm

– Vyčistěte si záclony jedlou sodou

Pokud jsou vaše záclony vhodné pro praní v pračce, vložte je do studené pračky nalitím prostředku na mytí nádobí. Poté je před odstřeďováním vyjměte, aby uschly na vzduchu. Pokud máte co do činění se skvrnami na záclonách,  nasypte do bubnu ½ šálku jedlé sody  a hned po máchání přidejte 1 šálek bílého octa do zásuvky na prací prostředek.

– Ručně vyčistěte záclony

Pokud je na štítku vaší potahové látky uvedeno, že není vhodná do pračky, bude na vás, abyste provedli ruční praní pomocí  chytré směsi přírodních ingrediencí.

Jako odstraňovač skvrn  bude jedlá soda opět v centru pozornosti, aby odstranila skvrny, pachy a vybělila vaše čalounění. K tomu si  připravte nádobu naplněnou horkou vodou a rozpusťte v ní 1 šálek jedlé sody a ½ soli.  Jemně promíchejte a poté nechte záclony 2 až 3 hodiny máčet. Po uplynutí doby prádlo vyjměte, poté jej vymáchejte ve vlažné vodě a nechte uschnout na vzduchu.

Pokud máte plíseň, připravte si sprej sestávající  ze směsi mýdlové vody a bílého octa  a nastříkejte jej na dané místo. Poté vezměte houbu namočenou v horké vodě, abyste ji otírali. Nakonec povrch jemně potřete rukou. Také, protože plíseň je spíše závěs do koupelny,  zde je 6 přirozených způsobů, jak je udělat, aby vypadaly jako nové.

Tyto metody také ukazují  , že k dosažení účinných výsledků čištění není nutné používat chemikálie  .