Plísně jsou problémem, kterým trpí mnoho domácností. Kromě nevzhledného vzhledu plísně způsobují respirační alergie, zejména při vdechování jejich spor. Existují však jednoduchá a účinná řešení, jak tyto mikroskopické houby překonat, bez použití toxických produktů, jako je bělidlo. Objevte tato 4 domácí řešení pro trvalé odstranění plísní ze stěn.

Plísně postihují vlhká a špatně větraná místa. Poznáte je podle pachu blízkého zatuchlině a podle přítomnosti černých nebo nazelenalých skvrn. Plísně mohou postihnout stěny, ale také stropy a okraje oken.

skvrny plísně stěny

Skvrny od plísní na zdi – Zdroj: spm

Jak trvale odstranit plíseň na stěnách?

  • bílý ocet

Tento přírodní produkt do domácnosti je velmi oblíbený pro údržbu domu a zbavování se plísní. Můžete jej bez obav použít na všechny stěny vašeho domu, protože  nevylučuje žádné toxické výpary.  Stačí bílý ocet nalít do spreje a nastříkat na stěny postižené plísní. Nechte působit 5 minut a otřete stěny hadříkem z mikrovlákna.

odstranit plíseň na stěně

Odstraňte plíseň ze zdi – Zdroj: spm

  • Esenciální olej z čajovníku

Tento esenciální olej je účinný při překonávání plísní  díky svým antifungálním vlastnostem.  K tomu smíchejte ve spreji 100 ml bílého octa s 12 kapkami esenciálního oleje z čajovníku. Nastříkejte roztok na stěny, nechte hodinu působit a setřete je suchým hadříkem. Pokud jsou skvrny trvalé, obnovte operaci přidáním několika kapek citronové šťávy do láhve,  která je také přírodním fungicidem.  Poté místnost vyvětrejte, abyste odstranili zápach roztoku a dobře vysušte stěny.

  • Prášek do pečiva

Tento základní čisticí prostředek je velmi účinný při čištění stěn od plísní. K tomu smíchejte v rozprašovači 200 ml vody s lžící jedlé sody. Lahvičku dobře protřepejte a nastříkejte roztok na ošetřovaná místa. Poté skvrny vydrhněte houbičkou nebo starým zubním kartáčkem. V případě odolných skvrn neváhejte tuto operaci zopakovat. U odolných skvrn je neváhejte znovu navlhčit tímto roztokem. Nechte roztok na stěně několik minut a opláchněte jej vlhkým ručníkem. Vyvětrejte místnost, abyste vysušili stěny, protože  vlhkost způsobuje plísně.

jedlá soda & citron

Jedlá soda a citron, jak se zbavit plísně – Zdroj: spm

  • Peroxid vodíku

 Peroxid vodíku díky  svým protiplísňovým a antibakteriálním vlastnostem eliminuje plísně, aniž by poškozoval životní prostředí a nezanechával toxické zbytky. Jedná se však o žíravý produkt, proto  s ním zacházejte opatrně.  Jeho použití je jednoduché. Jednoduše nastříkejte tento přípravek na místa stěny zasažená plísní. Nechte několik minut působit a očistěte stěnu čistým hadříkem.

Jak se vyhnout plísním na stěnách?

Po odstranění stop plísně na vašich stěnách je důležité podniknout správné kroky  , abyste se vyhnuli problémům s vlhkostí  , které vedou k rozvoji těchto mikroskopických hub. Všimněte si, že nadměrná vlhkost nejen způsobuje plísně, ale také poškozuje stěny. Když je stěna vlhká,  její barva se drolí  a tapeta se poškozuje a odlupuje.

Je proto vhodné  dům denně větrat , obnovovat vzduch v interiéru, eliminovat přebytečnou vlhkost a zamezit kondenzaci vodní páry na oknech . Pokud máte doma vysokou vlhkost, můžete  použít odvlhčovač .

Zkontrolujte také, zda vám neuniká voda. Voda vytékající z potrubí nebo domácích spotřebičů, jako je myčka nebo pračka, totiž  podporuje vlhkost ve zdech.  Zkontrolujte také, zda do stěn neprosakuje voda. Vzhledem  k tomu, že struktura stěn je porézní , vlhkost snadno proniká zvenčí, zejména pokud je izolace domu špatná To ve skutečnosti snižuje vodotěsnost stěn.

Také, pokud máte sklep, nezapomeňte se podívat  , zda nemáte nějaký kapilární vzestup.  To znamená vzlínání vlhkosti ze sklepa, případně i ze země, do zdí.

Díky těmto 4 tipům účinně a trvale zlikvidujete plíseň, která poškozuje vaše stěny a dráždí plíce.