Nedá se říci, že mytí oken je nejpříjemnějším úkolem domácnosti, a přesto je pocit spokojenosti povznášející, když můžeme čistá okna obdivovat. Z nějakého důvodu však nejsou ušetřeny pruhů a škrábanců. Naštěstí existuje více než jeden způsob, jak se jim vyhnout.

Pruhy se mohou objevit v důsledku několika faktorů, jako je technika čištění nebo čisticí prostředek. Ukážeme vám, jaké produkty si vybrat a jak na  to, abyste měli zářivě čistá okna bez škrábanců.

Mytí oken – Zdroj: Pobočka Pella

Mytí oken – Zdroj: spm

Čeho byste se měli vyvarovat, abyste měli okna bez škrábanců?

Pokud není vždy snadné okna vyčistit a přitom se vyhnout poškrábání, stačí dobré metody čištění v kombinaci se správnými opatřeními, abyste toho dosáhli bez velkého úsilí. Jedním z těchto opatření je  vzdát se určitých produktů.

Pamatujte, že byste se měli vyvarovat používání čisticích prostředků na okna, které obsahují čpavek. Ten druhý pravděpodobně zanechá i přes svou účinnost tenkou vrstvu, která časem zachytí prach a vlhkost. Nejlepší je proto  použít čistý hadřík namočený v lihu  a okenní tabuli přetřít.

Čištění alkoholem v domácnosti

Domácí lihové čištění – Zdroj: spm

Také je důležité, abyste se zdrželi používání radikálních prostředků, jako jsou čepele, abyste seškrábali stopy, které jsou natištěné na skle. Okno pouze zvětrávají a zvyšují  pravděpodobnost, že časem praskne.

Když roztok nanesete na povrch skla,  zvolte měkký hadřík  s texturou, která nepouští vlákna, a krouživými pohyby třete, abyste zabránili vzniku pruhů a jiných škrábanců. Můžete se také rozhodnout pro hadřík z mikrovlákna místo utěrky. Poté opláchněte čistou vodou, abyste zcela odstranili čisticí prostředek, a poté seškrábněte. Poté osušte čistým hadříkem nebo novinami.

Dva produkty, které se mají použít, abyste měli čistá a bezvadná okna

– Bílý ocet: Osvědčený přípravek na čištění oken

Jedním z nejlepších triků, které existují, aby se skleněné povrchy leskly bez rizika jejich poškrábání, je použití velmi účinného řešení na bázi destilovaného bílého octa. A z dobrého důvodu se tato hvězda produktů pro domácnost  skládá z kyseliny, která působí přímo na stopy šmouh, které se pravděpodobně tvoří na oknech.

bílý ocet

Bílý ocet – Zdroj: spm

V lahvičce s rozprašovačem nařeďte půl šálku bílého octa v 1 litru vody, ale před použitím si vezměte čistou utěrku z mikrovlákna a otřete prach. Poté roztok nastříkejte na ošetřovaný povrch a poté pomocí hadříku očistěte znečištěná místa okna. Pokud je to nutné, nastříkejte roztok více, pak opakujte a  nečekejte dlouho, než okno otřete  suchým hadříkem, aby nedošlo k poškození skla.

U velkých skleněných ploch bude platit stejný princip s tím rozdílem, že tentokrát budete potřebovat kbelík. Zřeďte jeden díl bílého octa v deseti dílech vody , dobře promíchejte a poté do roztoku namočte houbu. Přejeďte houbičkou po okně shora dolů a poté použijte stěrku. Nejlepší je také otřít jeho okraje, aby nedošlo k odkapávání.

Jakmile budete s tabulemi hotovi a budete s výsledkem spokojeni, přejděte k dalším prvkům okna. Důležitý krok vzhledem k tomu, že rámy a římsy  nejsou ušetřeny nečistot.

Kromě toho, protože špinavé rámy mohou nakonec změnit celkový vzhled okna, je nejlepší držet se  pravidelné údržby vašich skleněných povrchů  , abyste se této situaci vyhnuli.

– Prostředek na mytí nádobí pro čistá okna

Další jednoduchou a ekonomickou alternativou je použití tekutého mýdla na nádobí nebo jiného roztoku na mýdlové bázi k čištění oken. Stačí smíchat malé množství prostředku na mytí nádobí s horkou vodou a získáte účinný čistič, díky kterému budou vaše okna zářivě čistá. Princip čištění je stejný jako u předchozího způsobu.

K získání bezvadných oken proto stačí změnit návyky při čištění. Existuje také několik receptů na čističe oken, které budete znát.