Koupelna je jednou z nejmokřejších místností v domě. Tato vlhkost je příčinou mnoha nepříjemností. Kromě toho, že způsobuje plísně, způsobuje žluté a někdy dokonce černé těsnění sprchy. Chcete-li najít bílé těsnění, můžete použít levné a snadno dostupné produkty. Zjistěte, jak nejlépe vyčistit zažloutlou spárovací hmotu ve vaší koupelně.

V koupelně jsou důležité sprchové těsnění nebo těsnění. Zaručují vodotěsnost sprchové vaničky, umyvadla, vany , obkladů a omezují vsakování vody. Ale vystavené vlhkosti a vodnímu kameni z tvrdé vody, sprchové těsnění časem žloutne a dokonce se stává porézní, a tím ztrácí svou účinnost.

koupelnové těsnění

Vyčistěte špinavé těsnění sprchy – Zdroj: spm

Jak vyčistit zažloutlé spáry v koupelně?

  • Zubní pasta na čištění kloubů

Zubní pasta je účinná  při odstraňování vodního kamene a čištění spár.  K tomu naneste zubní pastu na zažloutlá těsnění a otřete je starým zubním kartáčkem, abyste je důkladně vyčistili. Poté opláchněte čistou vodou, nejlépe nevápnitou.

  • Bílý ocet na odvápnění spár

K odstranění vodního kamene způsobujícího žloutnutí spár můžete použít i bílý ocet. Tento přírodní a ekologický produkt je známý  pro své účinky proti vodnímu kameni a odmašťovací účinky .  Za tímto účelem nalijte bílý ocet na žluté spoje dlaždic a nechte 10 až 15 minut odležet. Poté vydrhněte zubním kartáčkem, opláchněte ošetřované místo čistou vodou a řádně osušte  čistou utěrkou z mikrovlákna.

Můžete také smíchat stejné díly ve spreji, bílém octu a horké vodě. Nastříkejte na žluté spáry, nechte 5 minut působit a vydrhněte kartáčem.

Všimněte si, že je vhodné pravidelně stříkat klouby tímto roztokem bílého octa,  abyste je udrželi čisté a zabránili jejich žloutnutí.

jedlá soda a ocet

Jedlá soda a bílý ocet na čištění spár – Zdroj: spm

  • Jedlá soda k vybělení spár

Chcete-li obnovit těsnění sprchy, můžete se také spolehnout na jedlou sodu. Tento víceúčelový přípravek je velmi účinný při čištění, dezinfekci a bělení spár. Chcete-li to provést, smíchejte jedlou sodu s vodou, abyste vytvořili pastu. Naneste na spáry, vydrhněte kartáčem s tuhými štětinami a opláchněte spáry vlažnou vodou.

  • Krystaly sody k čištění spár

Krystaly sody jsou abrazivnější než jedlá soda, a proto jsou účinné  při odstraňování odolných skvrn.  K tomu smíchejte krystalky sody s trochou vody, abyste vytvořili pastu, kterou nanesete na své žluté a špinavé spáry. Nechte pár minut působit a vydrhněte kartáčkem. Poté klouby opláchněte a osušte suchým hadříkem.

  • Sůl a citron pro odlehčení kloubů

Sůl je účinná při  rozpouštění usazenin vodního kamene na kloubech , stejně jako u citronu, pomůže vám obnovit jejich bělost díky svým bělícím vlastnostem díky obsažené kyselině citronové. K tomu smíchejte 3 polévkové lžíce soli s půl šálkem citronové šťávy a roztok nalijte do rozprašovače. Nastříkejte na znečištěnou spárovací hmotu, nechte hodinu působit a vydrhněte  hrubou houbou Poté obklad opláchněte vlažnou vodou a vytřete dosucha.

otřete obklady

Otřete obklady – Zdroj: spm

  • Černé mýdlo na čištění spár

Černé mýdlo je přírodní čistič velmi oblíbený při údržbě domu. Díky svému účinku na odstraňování skvrn dokáže vyčistit těsnění sprchy a  uvolnit nečistoty a špínu.  Jeho použití je jednoduché. Stačí namočit kartáč s tvrdými štětinami do dobré vrstvy černého mýdla a vydrhnout zažloutlé spáry. Poté opláchněte a vyvětrejte koupelnu, aby se spáry vysušily.

Jak se vyhnout žloutnutí spár?

Abyste se vyhnuli žlutým a šupinatým spárám, je důležité zbavit se vlhkosti. Chcete-li to provést, pravidelně větrejte koupelnu, zejména po sprchování. Pomocí stěrky také odstraňte přebytečnou vodu na dlaždicích a stěnách sprchového koutu. To vám umožní rychleji vysušit koupelnu a zabránit stagnaci tvrdé vody na spárách, které způsobí jejich žloutnutí.

Pokud jsou vaše spáry poškozené vlhkostí, je důležité je předělat, abyste zabránili pronikání vody a  udrželi  vaši koupelnu vodotěsnou.

Tyto snadné a ekonomické tipy vám umožní vyčistit a vybělit spáry obkladů a dlažeb   ve vaší koupelně bez použití toxických chemikálií, jako je bělidlo nebo čpavek.