K odstranění mastnoty a nečistot z nádobí někteří lidé používají horkou vodu, zatímco jiní dávají přednost mytí studenou vodou. Velmi důležitá je však teplota ručního mytí nádobí. Zjistěte, který z nich odstraňuje nečistoty nejúčinněji.

K čištění špinavých talířů a náčiní je nejlepší použít specifickou teplotu vody, která vám umožní lépe umýt díky její účinnosti na nečistoty.

Mám mýt nádobí v horké nebo studené vodě?

Při mytí špinavého nádobí si mnoho lidí klade otázku, zda je studená voda nebo horká voda účinná při odstraňování vodního kamene a odstraňování nečistot z talířů, vidliček, lžic a nožů. Horká voda nebo studená voda? Což je efektivnější při odstraňování zbytků  pomocí pracích prostředků.

špinavé nádobí

Špinavé nádobí – Zdroj: spm

– Nádobí umyjte ve studené vodě

Pokud se někdy doporučuje používat jako vodu na mytí studenou teplotu, je to proto, že je zvláště účinná proti určitým stopám, jako je ovesná kaše nebo vejce. Použití horké vody je naopak na povrchu lepí .

Pro snížení spotřeby energie  je navíc vhodnější mýt nádobí ručně a ve studené vodě než v myčce. Pouze bude nutné tyto povrchy dezinfikovat proudem horké vody, která odstraní mastnotu s výjimkou bílkovin, které  se pod studenou vodou snadno rozpouštějí . Jako příklad lze uvést oplach hrnce s kaší, který je mnohem praktičtější a snáze se odstraňuje studenou vodou než horkou vodou.

působení proti vodnímu kameni

Působení proti vápenci – Zdroj: spm

– Umyjte nádobí horkou vodou

Pokud se doporučuje používat houbu a čisticí prostředek s teplou nebo horkou vodou, je to především proto, že chlad může způsobit bolest a způsobit nevolnost, zejména v zimě. V letošní sezóně je nejlepší ohřát vodu  , aby se rozpustily nečistoty z talířů , hrnců a dalších příborů.

nečistoty na talíři

Odstranění nečistot z talířů – Zdroj: spm

Pak si chcete užít antibakteriálního účinku , spíše se doporučuje používat horkou vodu. A z dobrého důvodu zabíjí choroboplodné zárodky, patogenní organismy a všechny ostatní nečistoty. Pokud jste použili studenou vodu k neutralizaci skvrny od prostředku na mytí nádobí, budete muset opláchnout horkou vodou, abyste odstranili zbytky bakterií a měli lesklé nádobí.

třít desku

Drhnout talíře – Zdroj: spm

Navíc, pokud je vhodnější dát do umyvadla horkou vodu, zatímco myjete nádobí, není to jen proto, že toto gesto vyčistí vaše příbory do hloubky. K odstranění mastnoty z povrchů, které chcete vyčistit, se doporučuje vysoká teplota. Studená voda je při odbourávání tuku neúčinná. Horší je,  že je slizký a hůře se čistí . K odstranění nečistot, které mohou způsobovat nepříjemný zápach, je ideální horká voda, protože umožňuje méně tření a námahu při čištění talířů, aniž by je poškodila. To snižuje spotřebu vody a nabízí vyšší efektivitu během tohoto úkolu. Doporučuje se osvojit si biologický čistič popř jedlá soda, která bude méně škodit vašemu zdraví a životnímu prostředí .

Jakou teplotu vody zvolit pro mytí nádobí?

Jak jste pochopili, studená voda čistí, ale není účinná při rozpouštění odolných mastných skvrn. Horká voda se naopak těchto stop účinněji zbaví. Přijetím této teploty překonáte nečistoty a bakterie. Pokud chcete k mytí nádobí bezpodmínečně používat studenou vodu, doporučuje se použít silný čistič nebo bílý ocet, účinný antibakteriální. Po umytí  je vhodné umýt si ruce teplou vodou  , aby nedošlo k tepelnému šoku.

Abyste využili účinného odvápňovacího účinku proti nečistotám, použijte nejlépe prostředek na mytí nádobí s horkou vodou. Působí jako dokonalá oplachová kapalina, která vám umožní minimalizovat spotřebu vody!