Dobrý úklid domu není jen o lesku povrchů. Dobrá hygiena vyžaduje také čisté prádlo. To se týká postele, koupelny, ale i látkových předmětů v domě. Zjistěte, jak často potřebujete prát prádlo a domácí potřeby a co riskujete, pokud to neuděláte.

Pro zajištění dobré hygieny v domácnosti je důležité pravidelně prát ložní prádlo, koupelnové prádlo, ale také některé předměty v domácnosti, jako jsou závěsy nebo polštáře.

Jak často mám prát prádlo a domácí potřeby?

  • ložní prádlo

Abyste si dopřáli dobrý spánek, je důležité povlečení pravidelně udržovat  . Povlečení by se mělo prát jednou týdně. Na druhou stranu,  pokud trpíte alergiemi nebo kožními problémy , zvyšte frekvenci na dvakrát týdně. K likvidaci bakterií je vhodné použít cyklus horké vody. Co se týče povlaku na polštář, je důležité jej prát 2x až 3x týdně, zvláště pokud máte  pleť se sklonem k akné. 

udržovat podestýlku

Údržba podestýlky – Zdroj: spm

  • Domácí prádlo: kuchyňské utěrky

Kuchyňské utěrky jsou skutečnou živnou půdou pro bakterie. Je vhodné je prát jednou týdně při velmi vysoké teplotě. Nezapomeňte si také  vyhradit utěrku pro každé použití  : jednu na osušení nádobí, druhou na otření povrchů a druhou na otírání rukou.

  • Domácí prádlo: závěsy

Pokud jsou vaše záclony lehké, můžete je snadno vyprat v pračce  dvakrát ročně. U silných závěsů s podšívkou je oprašte, jakmile to budete považovat za nutné, pomocí vysavače  na přední a zadní stranu látky.

  • Domácí prádlo: polštáře

Polštáře můžete jednou ročně prát v pračce. Většina polštářů  vydrží průměrnou teplotu  mezi 30° a 40°, ale je nejlepší se obrátit na štítek. Co se týče potahů, perte je jednou za měsíc, nebo  kdykoli jsou znečištěné.

  • Domácí prádlo: koberečky

Koberce se doporučuje prát  každé dva roky a pravidelně je prášit vysavačem. U lehkých koberců, které lze čistit v pračce, je můžete prát jednou za měsíc.

vakuový koberec

Vysávání koberce – Zdroj: spm

  • Koupelnové prádlo

Žínky, předložky a osušky obsahují spoustu choroboplodných zárodků. Je třeba říci, že ani po osprchování  není naše pokožka zcela čistá , protože na osušce se vždy usazují bakterie, mikroby, plísně a odumřelá kůže. Proto je potřeba jej mýt každé 3 dny,  pokud se sprchujete každý den . Jinak postačí mytí jednou týdně. Žínka by se měla měnit denně. Pokud jde o koupelnové předložky, jsou vystaveny vlhkosti a plísním. Musí se proto každý týden prát v pračce.

Co nám hrozí, když nebudeme pravidelně prát domácí prádlo?

  • Lůžkoviny

Olej, tělesné tekutiny a zvířecí srst znečišťují naše lůžkoviny. Nemluvě o tom, že mrtvé buňky, které zanecháváme na prostěradle  , podporují množení roztočů , zvláště když se večer potíme. Tyto mikroskopické houby skutečně  oceňují vlhkost a teplo.  To znamená, že špatně udržované lůžkoviny nás vystavují riziku kožních vyrážek nebo rizika vzniku plísňové infekce nebo kontaktní dermatitidy, jako je ekzém. Nemluvě o tom, že  spaní ve špinavém povlečení může u rizikových osob vést k respiračním problémům a zhoršit astma nebo alergie.

roztoč

Roztoč – Zdroj: spm

  • Koupelnové prádlo

Teplé a vlhké prostředí koupelny je příznivé pro vznik plísní, zejména na osuškách. Ty absorbují vlhkost a nějakou dobu zasychají. To pak  vytváří příznivou půdu pro vývoj zárodků.  Použití špinavého ručníku může podráždit pokožku a vést k infekcím, jako je  stafylokoková infekce.  Kromě toho se bakterie zodpovědné za tuto infekci, nazývané stafylokok, šíří na ručníky a povlečení.

  • Domácí prádlo: koberečky, závěsy a polštáře

Tyto předměty pro domácnost často obsahují prach, a proto jsou ideálním místem pro rozvoj roztočů. Tyto mikroskopické houby jsou skutečně usazené v prachu. Jejich přítomnost může způsobit alergie, protože roztoči jsou alergeny  Vyvětrat váš domov a nechat sluneční paprsky zabít tyto pavoukovce však k vaší ochraně nestačí. Dokonce i  mrtvoly a exkrementy roztočů jsou alergeny.  Z toho plyne potřeba pravidelně umývat všechny předměty, ve kterých nacházejí útočiště. Doporučuje se také odsadit nábytek od stěny, aby se na něm nehromadil prach.

Respektováním těchto frekvencí mytí zajistíte ve svém domově dokonalou hygienu a ochráníte se před alergeny.