Zatímco všechny odrůdy brambor jsou nabité vitamíny a živinami, elektrický proud produkovaný hlízami vám může vybuchnout mysl. Zde je návod, jak vyrobit elektřinu s bramborem, který dokáže vyrobit dostatek energie na osvětlení místnosti!

Věděli jste, že zasunutí brambor do zásuvky může vytvořit magnetické pole? Toto pevné maso může zapálit žárovku a způsobit elektrické napětí, pokud budou dodržena pravidla tohoto experimentu. Tenhle je ideální pro děti!

Jak vyrobit elektřinu z brambor?

Kromě toho, že jsou brambory po uvaření chutné,   mohou produkovat elektrickou energii, pokud víte, jak na to. Můžete  do něj navrtat kladný pól . Záporná svorka je také nezbytná pro vytvoření proudu. Tato hlíza je ideální pro seznámení dětí s tím, jak funguje elektřina. Batolata lépe chápou, jak se tato síla pohybuje v celém okruhu.

brambory

Brambory – Zdroj: spm

Jakákoli odrůda brambor může vyrábět elektřinu pro osvětlení místnosti. Pokud jsou tyto potraviny potenciálně zdrojem nepřetržitého elektrického proudu, je to z jediného důvodu. Obsahují cukr,  vodu, vodivý prvek,  ale také kyselinu k vytvoření chemické reakce mezi anodou (zinek) a katodou (měď). Spojením tyto elektrony uvolňují energii, ale při nízkém napětí. Měď a zinek podílející se na této produkci energie, když jsou v hlízách, se proto stávají kladným a záporným terminálem, který umožňuje pohyb elektronů v bramborách. Pro vytvoření světla je třeba mezi dva vývody umístit žárovku, která vytvoří elektrický obvod, jehož výkon se měří ve wattech.

výroba elektřiny

Výroba elektřiny – Zdroj: spm

Co potřebujeme, aby brambory vyrobily elektřinu?

Abyste měli dostatečné napětí k produkci světla, budete potřebovat velký vařený brambor,  dva zinkové hřebíky, minci, žárovku dle vlastního výběru, dva haléře  a tři kusy měděného drátu. Tyto nástroje budou potřeba k tomu, aby elektrony procházely tímto zařízením systému D.

Pokud jsou tyto hlízy dobré pro výrobu pečených brambor a mnoha příprav, mohou být také předmětem nové zkušenosti. Chcete-li to provést, budete muset bramboru rozpůlit a v každé polovině udělat malý řez, abyste do ní mohli vložit minci. Oba kusy oviňte jiným kusem měděného drátu a přilepte je do štěrbin . Třetí měděný drát bude muset být kolem jednoho ze zinkových hřebíků, které zatlučete do každé části jídla. Použijte měděný drát a přilepte jej k hřebíkům tak, aby svázal každou polovinu brambor. Volné konce měděných drátů budou generátorem elektřiny, který rozsvítí žárovku nebo vaši LED.

elektrická energie

Elektrická energie z brambor – Zdroj: spm

Pokud  tato jídla pro kutily  mohou sloužit jako hlavní přísada pro zapékání, různé brambory by mohly rozsvítit žárovku. Jediná výjimka:  tento experiment neumožňuje napájet vysokonapěťové žárovky . Tato příručka je účinná pro zařízení, která vyžadují pouze 0,5 voltu, jako je například nízkonapěťová LED.

elektrický obvod

Vytvořte elektrický obvod – Zdroj: spm

Proč moje bramborová baterie nevyrábí elektřinu?

Pokud to nefunguje, bude důležité zkontrolovat vodiče a připojení. Zinek funguje jako anoda a měď jako katoda. Ujistěte se, že jste nepřipojili ocelové dráty. Pro snadnější  rozsvícení žárovky použijte  krokosvorky  .

Zvyšuje vaření brambor jejich elektrický výkon?

Zatímco brambory nakrájené na polovinu a syrové mohou pomoci vytvořit světlo, můžete mít vyšší výkon, pokud je vaříte po dobu 8 minut. Důvod ? Vařením dochází k rozkladu organických tkání uvnitř hlízy,  což snižuje odpor . Výsledek: cirkulace elektronů je rychlejší.

Jedno je jisté: pečené brambory chutnají nejen chuťovým buňkám. Mohou vás ohromit tím, že snadno rozsvítíte žárovku!