Tváří v tvář stále agresivnějším průmyslovým detergentům bude spotřebitel více upřednostňovat výrobky z minulosti, které jsou zdravější a které se z velké části osvědčily z hlediska účinnosti a bezpečnosti. Tady jsou čtyři, co musíte mít!

Bílý ocet: domácí víla!

Nazývá se bílý, alkohol nebo krystal, je bezbarvý a přímo odvozený z vysoce koncentrovaného alkoholu řepného cukru, přírodního a levného.

Poznámka Na etiketě čteme procento kyseliny octové, které ocet obsahuje (mezi 8, 12 a 14 %). Čím je vyšší, tím je produkt silnější.

bílý ocet čistý dům

Bílý ocet – Zdroj: spm

• DEodorizuje

Je to prostředek proti zápachu par excellence: v kuchyni k odstranění zápachu barvy, plísně… Vyberte si ho v supermarketu, destilovaný a levný. Pokud je na etiketě napsáno „křišťálový ocet“, nenechte se zmást, jde skutečně o  klasický ocet  , jehož cena nemá důvod být vyšší.

• ODVÁPNĚNÍ

Má schopnost rozpouštět vápenec na kohoutcích, záchodových mísách a sprchových vanách.
Velmi účinný zředěný v horké vodě také k odstranění vodního kamene z kávovarů a varných konvic.
Tip navíc Vyčistí lednici důkladně!

Abyste se vyhnuli přemnožení bakterií, je vhodné každé dva týdny důkladně promýt ledničku rozředěním bílého octa v horké vodě (v poměru jedna polévková lžíce na litr vody). Namočte čistou houbu k čištění tablet a opláchněte čistou vodou. Užitečné informace Nemíchejte  bělidlo  a bílý ocet, jinak se budou tvořit výpary chlóru, které mohou být při vdechování velmi toxické.

Už neházejte ručník do ringu!

Zde jsou tři tipy, jak ji jednou týdně dezinfikovat: Vložte houbu do pánve 1 s vodou, vařte ji a nechte dvě hodiny máčet. Smíchejte dvě lžíce 2 jedlé sody  a tolik bílého octa v troše vody, nechte houbu hodinu nasáknout, než ji opláchnete. Mikrovlnná trouba po dobu dvou 3 minut na maximální výkon s vlhkou houbou, samozřejmě nekovová!

Jedlá soda: kouzelný prášek!

magický prášek jedlé sody

Jedlá soda – Zdroj: spm

Tento bílý prášek dostupný v lékárnách nebo supermarketech je ideální pro dezinfekci celého domu a je velmi levný.

• ČISTÍ

Jako náhradu čisticích krémů stačí trochu nasypat na mokrou houbu na mytí van, těsnění, plastů, podlah. Leští také stříbro a úžasně odmašťuje troubu a sklokeramické desky.

• BOJE SE ŠPATNÝMI ZÁPACHY

V případě nepříjemného zápachu je indikován šálek jedlé sody v lednici nebo na toaletě. Ideální také pro zbavení se tabákových remuglů v popelníku. Posypte zapáchající boty, nechte přes noc, vydrhněte kartáčem. Dejte trochu na kočičí pelíšek nebo na mokré psí chlupy.

• ODSTRAŇUJE SKVRNY

Na pohovku nasypte nečistoty a před třením nechte několik hodin působit. Totéž na koberci, jehož barvy jsou zašlé. Nechte přes noc, vysajte.

Extra tip Odstraňte mikroby z prkének!

Ať už dřevěný nebo plastový, ten se rychle stane hnízdem bakterií a k jeho čištění není nejlepší prostředek na mytí nádobí. Nejlepší je připravit si pastu s trochou vody a jedlé sody, nanést ji na prkénko a nechat patnáct minut působit, než opláchnete tekoucí vodou.

Užitečné informace Nepoužívejte k čištění hliníkových předmětů, jinak riskujete jejich poškození!

Mýdlo: černé nebo Marseille, to je nejstarší prací prostředek!

Pokud je nenáročný, je i ďábelsky účinný! Vězte, že první je vyroben z olejů s potaší a že druhý je směsí několika olejů (na nejlepším je označena zmínka “extra čistý”) a sody. Malá rada Přečtěte si pozorně etiketu, abyste zjistili, zda výrobce přidal alergenní konzervační látky.

• PRÁT PRÁDLO

Oba snadno sesadí z trůnu konvenční prací prostředky, aby získali neposkvrněné prádlo. Odolné skvrny také stačí odstranit přímou aplikací trochy těchto zázračných mýdel.

• ODMAŠŤUJE A DRHNE KUCHYNĚ A KOUPELNY

Bohaté na povrchově aktivní látky, zachycují tuk před jeho odstraněním opláchnutím vodou. Jsou to ideální prostředky k čištění varné desky, trouby, digestoře, dřezu nebo umyvadla.

• UDRŽUJE ZAHRADU

Černé mýdlo zahání mšice, které kolonizují stonky a listy rostlin venku. Před postřikem na rostliny se ředí vodou.

Extra trik Vytírejte podlahu bez oplachování!

Pokud je vysávání dobré, doporučuje se čas od času opravdu vyčistit dlažbu a stěny (i na olejovaných, voskovaných nebo laminátových podlahách) mírně navlhčeným mopem, který bude lépe dezinfikovat. Nařeďte v kbelíku horké vody dvě až tři lžíce tekutého černého mýdla nebo marseillského mýdla v hoblinách, neoplachujte a máte hotovo!

Půda Sommières: super savá!

Na trh se dodává ve formě jemného světle šedého nebo okrového prášku, který se získává z jílu zvaného sepiolit, který má jedinečné absorpční vlastnosti.

Upozornění: Vyhněte se Sommières earth ve spreji, protože je to neekonomické a málo ekologické, a chraňte ji před vlhkostí.

• ODSTRAŇUJE SKVRNY

Tato hmota skutečně končí stopami vína na ubrusu, svíčky na zemi, olejem na košili… Přebytek stačí nejprve odstranit savým papírem, posypat a potřít pověstnou zeminou a nechat před vysáváním působí třicet minut. Velmi vhodný také pro čištění suchých koberců a jemných textilií jako je hedvábí.

• BOJ PROTI ZÁPACHU

K umístění do popelníku nebo do steliva pro kočky. Extra tip Deodorizujte prádlo! K tomu přidejte do vody v žehličce špetku zeminy ze Sommières…