Proč je nezbytné měnit mycí houbu každý týden?
Většina z nás používá v kuchyni houbičky na nádobí. Ukazuje se však, že mohou představovat určitá rizika pro naše zdraví!
Houby na nádobí jsou v našich kuchyních nezbytností. I když máme myčku, používáme je k mytí některých kuchyňských potřeb, které lze mýt pouze ručně.
Houby na mytí nádobí, opravdu čisté?
Při použití houby přichází do styku s různými povrchy, zbytky jídla, lidskou pokožkou a čisticími prostředky. Díky tomu je ideální živnou půdou pro různé nebezpečné patogeny.


Prostředek na mytí nádobí – Zdroj: spm
Mnoho z nás si myslí, že prostředek na mytí nádobí naši houbu dezinfikuje. Nic nemůže být dále od pravdy. Němečtí vědci věc zkoumali a to, co zjistili o houbách, je poučné.
Své poznatky zveřejnili v časopise Nature. Vědci studovali pod mikroskopem čtrnáct houbiček na jednotlivcích a extrahovali DNA z mikroorganismů přítomných na předmětu.
Ukázalo se, že počet živých mikrobů a bakterií na jednom centimetru povrchu odpovídá jejich počtu na jednom centimetru výkalů! Na objektu bylo rozlišeno více než padesát miliard bakterií.
Mezi nalezené patogeny patřil Staphylococcus aureus, bakterie žijící v lidských střevech a ty, které způsobují meningitidu. Patří sem také bakterie Salmonella a E.coli.
Možná vás překvapí rozmanitost choroboplodných zárodků, ale pamatujte, že pocházejí nejen ze zbytků jídla, ale také z lidské kůže a dalších povrchů.


Houba na nádobí – Zdroj: spm
Co lze udělat, abyste se vyhnuli nebezpečí houby?
Většina známých metod dezinfekce houbiček, jako je namáčení do octa nebo zahřívání, bohužel nefunguje. To zabije asi 50-60% všech choroboplodných zárodků, ale mnoho patogenů tuto dezinfekci snadno přežije. Znovu se množí a tvoří nové kolonie.
Nedezinfikuje je ani mycí houbičky s mýdlem, protože tyto prostředky nejsou baktericidní. Jedinou účinnou metodou tedy může být výměna houbiček každých 5 až 7 dní. Zabráníte tak množení příliš velkého množství patogenů na nádobí.