Většina z nás používá v kuchyni houbičky na nádobí. Ukazuje se však, že mohou představovat určitá rizika pro naše zdraví!

Houby na nádobí jsou v našich kuchyních nezbytností. I když máme myčku, používáme je k mytí některých kuchyňských potřeb, které lze mýt pouze ručně.

Houby na mytí nádobí, opravdu čisté?

Při použití houby přichází do styku s různými povrchy, zbytky jídla, lidskou pokožkou a čisticími prostředky. Díky tomu je ideální živnou půdou pro různé nebezpečné patogeny.

prostředek na mytí nádobí

Prostředek na mytí nádobí – Zdroj: spm

Mnoho z nás si myslí, že  prostředek na mytí nádobí  naši houbu dezinfikuje. Nic nemůže být dále od pravdy. Němečtí vědci věc zkoumali a to, co zjistili o houbách, je poučné.

Své poznatky zveřejnili v časopise Nature. Vědci studovali pod mikroskopem čtrnáct houbiček na jednotlivcích a extrahovali DNA z mikroorganismů přítomných na předmětu.

Ukázalo se, že počet živých mikrobů a bakterií  na jednom centimetru povrchu odpovídá jejich počtu na jednom centimetru výkalů! Na objektu bylo rozlišeno více než padesát miliard bakterií.

Mezi nalezené patogeny patřil Staphylococcus aureus, bakterie žijící v lidských střevech a ty, které způsobují meningitidu. Patří sem také bakterie Salmonella a E.coli.
Možná vás překvapí rozmanitost choroboplodných zárodků, ale pamatujte, že pocházejí nejen ze zbytků jídla, ale také z lidské kůže a dalších povrchů.

houbička na nádobí

Houba na nádobí – Zdroj: spm

Co lze udělat, abyste se vyhnuli nebezpečí houby?

Většina známých metod dezinfekce houbiček, jako je namáčení do octa nebo zahřívání, bohužel nefunguje. To zabije asi 50-60% všech choroboplodných zárodků, ale mnoho patogenů tuto dezinfekci snadno přežije. Znovu se množí a tvoří nové kolonie.

Nedezinfikuje je ani mycí houbičky s mýdlem, protože tyto prostředky nejsou baktericidní. Jedinou účinnou metodou tedy může být výměna houbiček každých 5 až 7 dní. Zabráníte tak množení příliš velkého množství patogenů na nádobí.