Věděli jste, že doma můžete mít nekonečná semínka citrusů? A z dobrého důvodu můžete mít citronové rostliny doma, pokud víte, jak je naklíčit. Tento zahradnický průvodce usnadňuje sklizeň těchto sladkých, kyselých plodů.

Abyste měli citron po ruce, můžete semínka snadno naklíčit. Pozorování mladých výhonků, o které se budete muset starat, vám zabere pár dní. Zde jsou tipy, jak si vychutnat čerstvé citrusy, jak jen chcete.

Jak klíčit semínka citronů, aby jich bylo nekonečně mnoho?

Pokud si chcete doma užít nekonečné množství citrusů, znalost klíčení semínek je zásadní. Buďte si jisti,  že výsadba těchto sazenic je jednoduchá  , dokonce i pro začátečníky! K neomezenému množství citronu vám bude stačit pár semínek.

citronová semínka

Odstranění semínek z citronu – Zdroj: spm

K tomu, aby jadérka začala rašit, budete potřebovat citron a jeho semínka a také semínko. Budete se také muset vyzbrojit:

– Pinzeta
– Rostlinný substrát jako kokosové vlákno
– Žížalí humus
– Voda

vyklíčit semínko citronu

Naklíčit semínko citronu – Zdroj: spm

Chcete-li vidět, jak tato malá semínka klíčí, odstraňte je z citronu. Namočte je do vody a pomocí pinzety odstraňte tenkou vrstvu, která je pokrývá. Před kultivací těchto semen mírně otevřete jejich horní část a položte je vodorovně na seťové lůžko, do kterého přidáte kokosové vlákno a žížalí humus v  poměru 60, resp. 40 % . Sklenice může udělat trik pro tuto výsadbu. Poté zakryjte semena hnojiva až na 2 centimetry a počkejte 15 až 20 dnů. Abyste měli tento zdroj minerálů k dispozici, umístěte seťové lůžko na teplé a tmavé místo pro uspokojivé klíčení. Po několika týdnech budete moci výsadbu přesadit a uvidíte, jak roste.

sklizeň citronu

Sklizeň citronu – Zdroj: spm

Jaká je ideální expozice pro vaše citrony?

Po vyklíčení semen citronu budete muset rostlinu udržovat. Citronovník vyžaduje značné vystavení světlu. Květináč by měl být umístěn na slunném místě  , jako je balkon nebo blízko okna. Tyto blahodárné plody pro imunitní systém si budete moci vychutnat .

zdroj vitaminu c

Zdroj vitaminu C – Zdroj: spm

Jaká je ideální teplota pro vaše citrony?

Tento malý strom bude muset růst při pokojové teplotě, konkrétně mezi 17 a 27 stupni. Po fázi klíčení by citrónovník neměl být vystaven chladu a průvanu. Aby malé listy zůstaly zdravé , musí být klima spíše vlhké. Chcete-li si tento zdroj stopových prvků užívat déle, chraňte svůj citroník hadříkem. Květináč také přibližte ke zdi, aby rostlina nebyla vystavena větru.

přesazování citroníků

Přesazování citroníku – Zdroj: spm

Jak často potřebují citrony zalévat, aby dobře rostly?

Po dodržení doby klíčení přichází na řadu péče o citroník. Během horkých období bude nutné malý strom zalévat až 3krát týdně. V zimě by se měla půda zalévat pouze tehdy, když je suchá. Tato rostlina, která nese plody bohaté na draslík a hořčík, by měla růst v  pololehké půdě s neutrálním pH . Rostlina bude také potřebovat dobrou drenáž, aby se voda dostala ke kořenům. Pokud máte zelený palec, můžete semena citronu zasadit do šálku nebo sklenic.

klíčení semen citronu

Proces klíčení semen citronu – Zdroj: spm

Kdy stříhat listy citronu?

Poté, co uvidíte růst prvních listů citroníku, je důležité tento malý strom, který potřebuje světlo, řádně udržovat. Abyste si užili úrodu jejích dobrých aromatických plodů, bohatých na fosfor, doporučuje se jednou ročně v zimě seříznout zažloutlé listy. Toto gesto mu pomůže lépe tlačit .

semeno citronovníku

Semínka citroníku – Zdroj: spm

Jistě jste to pochopili: semínko citronu můžete zasadit několika gesty a využívat jeho živiny podle libosti. Tato plantáž dodá vašemu interiéru barevný nádech.