Kvůli nedostatečné pravidelné údržbě se na naší toaletní míse objevují skvrny od vápence. K jejich odstranění je proto nutné důkladné čištění. V tomto článku vám ukážeme, jak toho dosáhnout pomocí důmyslné techniky, která nevyžaduje drsné čističe ani bělidla.

Někdy se i při pravidelném čištění záchodové mísy mohou nakonec uchytit skvrny od vodního kamene. A mnozí se uchylují ke konvenčním pracím prostředkům, které obsahují chemikálie. Stejně účinné jsou však přírodní produkty. Doporučujeme vám používat techniku, která se snaží nepředstavovat žádné nebezpečí pro zdraví a životní prostředí. Zde je návod, jak se přirozeně  zbavit vápenných  skvrn  , černých usazenin a dalších odolných skvrn 

čištění mísy

Čištění mísy – Zdroj: spm

Technika, jak se zbavit odolných skvrn od vodního kamene

Pro zcela novou záchodovou mísu vám doporučujeme postupovat podle těchto pokynů:
Budete potřebovat následující ingredience:

  • Přísavka
  • bílý ocet
  • gumové rukavice
  • čisté ručníky
  • Záchodová štětka
  • toaletní papír

Než začnete, vyprázdněte vodu z misky pomocí přísavky a poté se pokuste veškerou vodu odstranit, pokud to považujete za nutné. Poté naneste bílý ocet na dno misky a poté na stěny  , abyste co nejlépe zakryli obtížné a zvláště zarostlé skvrny.

Poté napusťte  hrst toaletního papíru octem  a potřísněte potřísněná místa. Poté necháte přes noc odpočinout a poté ráno celou mísu vydrhnete záchodovým kartáčem. V případě potřeby použijte větší sílu na silně zarostlé skvrny.

ocet čistá miska

Ocet na čištění mísy – Zdroj: spm

Všimněte si, že čím déle necháte výrobek pro domácnost sedět, tím účinnější bude trik. Bílý ocet dokáže  oddělit a  dezinfikovat všechny druhy povrchů.  Neváhejte také postup opakovat, pokud skvrny zůstanou trvalé. Je také dobré pamatovat na to, že bílý ocet je pozoruhodným prostředkem proti vodnímu kameni a že je proto vhodné jej používat kodvápnění všech zasažených povrchů domu.  

kartáčování mísy

Kartáčování mísy – Zdroj: spm

Další ekologická řešení pro čištění toalet

Použijte pastu z jedlé sody

Dotyčný prášek zůstává sázkou na jistotu pro čištění, aniž bychom zapomněli, že jde o víceúčelový produkt, protože se používá jak v kuchyni, tak v kosmetice. Pokud jde o skvrny od tvrdé vody na toaletě, jedlá soda je skvělým čističem, zejména na ty nejodolnější skvrny. Je to také výborný deodorant  . Takže víte, co dělat, když čelíte nepříjemným pachům.

Před použitím nezapomeňte vypnout vodu do záchodu a poté záchod spláchněte, abyste vyprázdnili mísu. Smíchejte ½ šálku citronové šťávy a ½ šálku jedlé sody, abyste získali  poměrně hustou pastu.

Zcela pokryjte všechna místa touto pastou, kterou necháte působit asi 30 minut. Zatímco jedlá  soda  skvrny odstraní, citron je pomůže rozpustit . Poté, v závislosti na velikosti skvrn, použijte zubní kartáček, kartáček s tuhými štětinami nebo špachtlí k uvolnění nebo seškrábání postižených míst. Nakonec záchod spláchněte, aby se opláchl.

Také, pokud máte vodní kámen v misce, můžete vyzkoušet více než jeden trik, jak jej odstranit bez jedlé sody . Stejně účinně dokážou odstranit zubní kámen krystalky sody, coca cola nebo třeba kyselina citronová.

Použijte ocelovou vlnu

Ocelová vlna, použitá samostatně nebo impregnovaná domácím produktem pro domácnost, je účinná proti odolným skvrnám od tvrdé vody. Nejlepší je použít ocelovou vlnu třídy 0000  (nejjemnější jakost), pokud se chcete vyhnout poškrábání porcelánové mísy.

Pravidelně čistěte své toalety

Bez ohledu na to, jak účinné jsou čisticí prostředky, skutečným klíčem k čištění toalet je pravidelná údržba. Samozřejmě, že spojením tohoto zvyku s dobrými dezinfekčními prostředky, jako je ocet a jedlá soda,  zabráníte hromadění vápenných skvrn. 

Borax je také dobrý čisticí prostředek  , který působí jako změkčovač proti tvrdé vodě. Před použitím je však vhodné  chránit se gumovými rukavicemi. 
Neváhejte využít přírodních a ekologických produktů k čištění mísy, aniž byste museli čelit dopadům, které jsou vlastní chemickým produktům.