Pohovka je to, co dělá v interiéru rozdíl, a i když na ni máte tendenci zapomínat, je třeba ji udržovat a čistit, aby vypadala čistě. Pokud jste rozlili tekutinu nebo potřísnili pohovku, máme pro vás jednoduché a ekonomické řešení! Díky tomuto triku můžete svou pohovku vyčistit a ona získá svůj původní vzhled.

Pohovka se denně potýká se skvrnami a špínou, a pokud dodá vašemu interiéru útulný vzhled, mohou se jí někdy i nehezké skvrny stát osudnými. Proto se vyplatí jednat rychle a tyto přírodní triky jsou ideální pro udržení vašeho gauče čistého a provoněné.

Jaký je trik na čištění gauče?

pohovka v obývacím pokoji

Pohovka v obývacím pokoji – Zdroj: spm

Než přejdete k čištění pohovky, začněte nejprve pomocí vysavače, abyste se zbavili prachu. Pokud máte koženou pohovku, může stačit šmrnc hadříkem, ale pokud máte pohovku látkovou, bude mít hadr opačný efekt, protože se může šířit prach. Nezanedbávejte jeho údržbu a upřednostněte vysavač , aby odstranil veškerý prach  nebo zbytky jídla.

Jakmile svou pohovku vysáte a vyčistíte od prachu, tato jednoduchá a cenově výhodná metoda ji udrží čistou a příjemně voní. Zde jsou ingredience, které budete potřebovat:

  • Limetková kůra
  • Horká voda
  • Bio prostředek na mytí nádobí
  • Hadřík z mikrovlákna
  • víko pánve

Jakmile shromáždíte ingredience potřebné k čištění pohovky, začněte ohříváním vody. Vezměte misku a smíchejte kůru z limetky, organický prostředek na mytí nádobí a horkou vodu. Vše dobře promícháme a utěrku z mikrovlákna namočíme tak, aby byla ve směsi nasáklá a vyždímejte. Obtočte hadřík kolem víka hrnce, abyste vyčistili pohovku a všechny nevzhledné skvrny, a než se posadíte, nechte ji dobře uschnout.

Jaké přírodní produkty byste měli použít k odstranění skvrn z vaší pohovky?

Existuje několik babských tipů na čištění pohovky pomocí přírodních produktů. Zde je návod, jak je použít k odstranění odolných skvrn nebo nalezení čisté pohovky.

1) Bílý ocet k odstranění skvrn na pohovce

alkoholový ocet

Alkoholový ocet – Zdroj: spm

K čištění vaší látkové pohovky  potřebujete bílý ocet  ! K použití stačí smíchat 500 ml octa a 200 ml vlažné vody. Můžete také přidat lžíci prostředku na mytí nádobí, aby byla směs ještě účinnější. Vezměte si čistý hadřík, kterým budete směs nanášet na pohovku, přičemž více třete na usazené skvrny. Tato směs ošetří vlákno dostatečně do hloubky, takže nevzhledné skvrny zmizí. Směs opláchněte navlhčeným hadříkem a nechte chvíli zaschnout, než se posadíte.

2) Jedlá soda na čištění pohovky

přírodní odstraňovač skvrn

Přírodní odstraňovače skvrn – Zdroj: spm

Pokud dáváte přednost chemickému čištění pohovky, jedlá soda je perfektní přísada k odstranění skvrn. Pro jeho použití nemůže být nic jednoduššího: látku vaší pohovky stačí posypat jedlou sodou a nechat alespoň hodinu působit. Pak můžete normálně vysávat. Kromě toho, že má savý efekt a účinné oddělení, jedlá soda také pomáhá deodorovat vaši pohovku. Pro ještě příjemnější vůni můžete jedlou sodu smíchat s pár kapkami esenciálního oleje dle vlastního výběru.

3) Černé mýdlo na čištění pohovky

černé mýdlo

Přírodní čistič – Zdroj: spm

Černé mýdlo je vynikající přírodní přísada proti skvrnám. Stačí lehkou dávku černého mýdla naředit vlažnou vodou a skvrnu jemně přetřít hadříkem nebo houbičkou namočenou ve směsi. Opláchněte vodou pomocí dalšího čistého hadříku a nechte uschnout.

4) Pěna na holení k odstranění skvrn na pohovce

pěna na holení

Pěna na holení – Zdroj: spm

Možná vás to překvapí, ale pěna na holení je účinnou přísadou, jak se zbavit skvrn a lze z ní vyrobit i odstraňovač skvrn na čištění skvrn   z oblečení. Pro použití na pohovce stačí nanést silnou vrstvu pěny na holení přímo na látku. Nechte působit alespoň hodinu a jemně přetřete vlhkou houbičkou, abyste odstranili skvrny. Pěna na holení je dobrým kompromisem zejména pro kožené sedací soupravy, u kterých nehrozí poškození.

Pokud chcete o svou pohovku správně pečovat a vrátit jí její původní lesk, tyto přírodní tipy jsou to, co potřebujete. Nezapomeňte jednat co nejrychleji, když si na pohovce uděláte skvrnu, a pokud možno na ní nejezte s rizikem, že si ji budete pravidelně špinit.