Mandarinka je citrusové ovoce ceněné pro svou vůni a chuť, která je sladká a štiplavá. Toto ovoce je zdraví velmi prospěšné, zejména díky obsahu antioxidantů a vitamínu C. Chcete-li využít výhod tohoto citrusového ovoce a ochutnat bio mandarinky, můžete si mandarinku vypěstovat doma. Pěstování tohoto ovocného stromu je snadné a vhodné i pro lidi, kteří nemají zelený palec! Zjistěte, jak zasadit mandarinky doma, abyste je měli neomezeně a beze stop pesticidů.

Mandarinka by se neměla zaměňovat s klementinkou. Ten je hybridem mandarinky. To znamená, že pochází z oplodnění květu mandarinky pylem sladkého pomeranče. Rozdíl je i v chuti. Mandarinky jsou sladší než klementinky a obsahují více semínek. Toto ovoce je také nejméně kyselé ve srovnání se zbytkem citrusových plodů.

pěstovat mandarinky

Pěstování mandarinek v květináči – Zdroj: spm

Jak zasadit mandarinky do květináče?

Chcete-li si doma zasadit mandarinky, postupujte podle těchto 3 kroků.

mandarinky

Mandarinky – Zdroj: spm

  • Krok 1: Připravte klíčení semínek mandarinky

Nejprve vyberte  semínka bio mandarinky  a omyjte je. Poté semena položte na vlhkou vatu, aby vyklíčila, a vatu vložte do sklenice.

  • Krok 2: Připravte květináč na zasazení semínek mandarinky

Vyberte květináč s drenážními otvory a na dno vložte kameny. Navrch přidejte vrstvu písku  , abyste zajistili lepší proudění vzduchu.  Pro zalévání zeminy použijte směs rašeliny, perlitu a hnojiva. Půdu můžete obohatit i o humus. Poté půdu zalijte, aniž byste ji namáčeli.

  • Krok 3: Zasaďte semínka mandarinky

Když semena začnou rašit, jemně je zasaďte do země a zasypte trochou zeminy. Poté povrch květináče zakryjte průhlednou plastovou fólií,  aby se udrželo teplo a vlhkost  a aby se urychlilo klíčení pecek, aby se následně získaly mladé výhonky. Udržujte hrnec v teplé, osvětlené místnosti,  ale vyhněte se přímému slunečnímu záření.  Zalévejte, jakmile půda vyschne, ale nepřehánějte to. Jakmile se objeví první výhonky, odstraňte průhlednou fólii a umístěte květináč do polostínu s teplotou kolem 20 °C.

Jak udržovat mandarinkový strom a získat dobré mandarinky?

Mandarinka je nenáročná na údržbu. Ovocný strom pravidelně zalévejte, ujistěte  se, že půda mezi zavlažováním zůstává vlhká.  Mandarinka potřebuje pravidelný přísun vody, jako všechny citrusové plody. Také, pokud si všimnete, že listy směřují k zemi, znamená to, že vašemu stromu chybí voda. Hnojte svůj strom po celou dobu jeho vegetativního růstu, tedy od března do září. K tomu  zvolte pomalu se rozkládající hnojivo  a přidejte ho do vlhkého substrátu,  aby minerály nespálily kořeny vašeho stromu.

mandarinka v hrnci

Mandarinka v květináči – Zdroj: spm

Když mladé rostlinky dosáhnou výšky 10 až 15 cm a mají dobře vyvinutý kořenový systém, přesaďte je do většího květináče. Přesazování je také nutné každé 2 nebo 3 roky. Na dno nového květináče vložte hliněné oblázky,  abyste zajistili dobrou drenáž,  a použijte substrát složený z písku, kompostu a zahradní zeminy.

Jakmile se objeví květy, pak svůj strom prořízněte. Chcete-li to provést, odřízněte větve a tenké větvičky  , abyste se vyhnuli nepořádku vašeho keře.  Plody vašeho mandarinkového stromu tak budou mít větší přístup ke světlu.

Chraňte svůj ovocný strom také před chorobami a škůdci, kteří ho pustoší.  Jedním z příkladů je šupinový hmyz, který saje mízu ze stromu a vytváří lepkavou šťávu zvanou medovice. Ten  přitahuje mravence a houby zodpovědné za plíseň sazí,  což je kryptogamní onemocnění. Další škůdci mohou napadnout váš strom, jako jsou mšice nebo molice.

Navíc, pokud chcete keř přesadit do země, počkejte, až bude vysoký alespoň 30 cm. Budete tak mít jistotu, že váš mandarinkový strom je dostatečně robustní pro venkovní pěstování, zvláště když se  tento ovocný strom bojí chladu.  Pokud máte mandarinky v květináčích pěstované venku, doporučuje se mít je na zahradě na chráněném místě. V zimě můžete přezimovací závoj připevnit pod okraj květináče.

Díky několika semínkům si můžete mandarinky vypěstovat doma,   abyste provoněli svůj domov a sklízeli neomezené množství bio mandarinek!