Jakmile přijde zima, může se z praní stát opravdová bolest hlavy. Mezi špinavým prádlem, které se hromadí, a mokrým čistým prádlem, které nevíte, kde sušit, je špatně vidět. Pokud je sušička nejvhodnějším řešením pro výsledek, který je stejně rychlý jako efektivní, může také představovat značné náklady na energii a někdy může oblečení poškodit. Se správnými reflexy, které si osvojíte, může být sušení oblečení v interiéru tak jednoduché, jako praktické.


 Pojďme zjistit, jak rychle sušit prádlo doma pomocí těchto malých každodenních triků.

předení

Spinning – Zdroj: spm

  • Spusťte cyklus odstřeďování

První reflex se týká fáze praní a zejména fáze odstřeďování.

Někteří lidé dávají přednost nastavení pračky na nízký cyklus odstřeďování, aby nemuseli žehlit oblečení. Je však nezbytné prádlo dobře odstředit, aby mohlo co nejrychleji uschnout. Ve skutečnosti příliš vlhké prádlo, které se suší uvnitř, zvýší úroveň vlhkosti v místnosti o 30 % podle studie provedené University of New South Wales v Sydney v Austrálii. A vysoká vlhkost podpoří vznik plísní, roztočů, alergenů s přímým dopadem na naše zdraví.

Tip 1: Před sušením prádlo v místnosti v domě odstřeďte. Usnadníte tak dobu schnutí a zároveň budete kontrolovat úroveň vlhkosti v místnosti.

Šňůra na prádlo

Prádelní šňůra – Zdroj: spm

  • Použijte prádelní šňůru

Může to znít zvláštně, ale poloha sušáku hraje při sušení prádla velmi důležitou roli, zvláště pokud je držíte uvnitř.

Šňůra na prádlo by měla být umístěna v blízkosti balkonů a oken nebo v dobře větrané místnosti vybavené například VMC. Koupelna proto není vždy ideálním místem pro sušení prádla.

Lákat vás mohou i radiátory nebo jiná topná zařízení. Pokud jsou však tato řešení přesná, uvědomte si, že se nedoporučuje umisťovat vlhké oblečení blízko zdroje tepla, protože zrychlené odpařování zvýší úroveň vlhkosti v místnosti.

V případě sporáků pamatujte, že se k šňůře na prádlo nepřibližujte příliš blízko k zařízení, protože byste je mohli popálit.

Pro jejich vysušení je ideální doba na rozložení oblečení ráno.

  • Ovládejte vlhkost

Vlhký domov nejen zpomalí dobu schnutí, ale způsobí i nepříjemný zatuchlý zápach známý ze špatně vysušeného prádla. Je proto velmi důležité   co nejvíce snížit vlhkost v místnosti.

Pokud máte odvlhčovač, spusťte jej během sušení oblečení, abyste se zbavili veškeré vlhkosti a urychlili proces sušení.

Můžete také umístit misky s rýží do rohů místnosti, kam umístíte prádelní šňůru, a nechat je působit celý den: rýže skutečně přirozeně absorbuje vodu a pomůže snížit úroveň vlhkosti. Účinek této přísady můžete zvýšit přidáním lžíce soli do misky.

  • Dobře prádlo pověsíme

Vědět, jak správně pověsit prádlo, není triviální!

Když položíme oblečení vedle sebe bez prostoru, nedovolíme cirkulaci vzduchu.

Rozložené a vzdušné sušení je proto nutné pro správné vysušení mokrého prádla.
Než je pověsíte na prádelní šňůru, nezapomeňte je otočit!

chladič

Radiátor – Zdroj: spm

  • Zapněte ohřívače

A konečně, pokud máte radiátory, lze je použít jako zálohu pro urychlení doby schnutí zahřátím místnosti. Dávejte však pozor, abyste je neumístili přímo do kontaktu se zařízeními, abyste předešli riziku požáru.

Připomínáme také, že toto řešení je nutné občas použít, aby nedošlo ke zvýšení vlhkosti v místnosti