Hortenzie, nazývaná také hortenzie, je okrasná rostlina, kterou lze pěstovat i v interiéru. Aby tato krásná rostlina rozkvetla, objevte tajemství, jak tato rostlina růst a vzkvétat venku. Věděli jste, že tato květina má zvláštní význam? Jedno je jisté: pochopíte poselství toho, kdo vám ho nyní nabízí!

Význam hortenzie v řeči květin

hortenziová zahrada

Hortenzie na zahradě – Zdroj: spm

Každá květina symbolizuje konkrétní poselství, a když se musíte rozhodnout nějaký darovat, je dobré vědět, který se k dané příležitosti nejlépe hodí. V řeči květin představuje hortenzie zrození nové lásky nebo návrat partnera z minulosti. Za zmínku také stojí, že význam hortenzie se také mění v závislosti na zvolené barvě.

Bílá například představuje zrození upřímné lásky. Nabídnout bílou hortenzii znamená říci druhé osobě, že na ni hluboce myslíme. Chcete-li předat poselství hluboké lásky, navzdory rozmarné povaze milovaného člověka, měli byste zvolit modrou barvu. Pokud chcete převést svou věrnost a pozvat toho druhého, aby si užíval milostné radosti, je dobré se rozhodnout pro kytici růžových hortenzií.

rostoucí hortenzie

hortenzie1

Hortenzie – Zdroj: spm

Pěstování hortenzií je jednoduché, protože nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Zálivka by měla být pravidelná a vydatná  , zejména v létě. V případě, že chcete být svědky dobrého růstu a bohatého kvetení, doporučuje se řezat suché větve v období od února do března. Použitím těchto gest se z hortenzie stane úrodná rostlina, jejíž kvetení probíhá na jaře.

Pro péči o hortenzii je důležité, aby půdu tvořila ze čtvrtiny zahradní zemina, ze čtvrtiny písek, ze čtvrtiny zemina a ze zbývající čtvrtiny dřevo. Pamatujte, že tato rostlina preferuje mírný pobyt na slunci, proto se doporučuje zvolit místo s mírným slunečním zářením, chráněné zdí a případně orientované na severozápad.

Jediné opatření pro zachování rostliny se týká nízkých teplot. Zima může být pro hortenzii smrtelná, protože při nízkých teplotách může vadnout. Z tohoto důvodu se doporučuje chránit jej během chladnějších měsíců slámou a látkou.

Barvy květů hortenzie

hrnková hortenzie

Hortenzie v květináči – Zdroj: spm

Jak bylo uvedeno výše, hortenzie Macrophylla mohou mít různé odstíny . Různé barvy závisí na složení půdy. pH půdy a množství hliníku v ní přítomného jsou základními prvky při definování jejích nuancí. Odstíny modré, světle modré a fialové tedy odpovídají kyselé půdě, zatímco při neutrálním pH jsme spíše svědky růstu květů s růžovými a červenými pigmenty.

Na druhou stranu u bílých hortenzií je situace jiná, protože jejich barva nesouvisí s pH půdy a pouze si zachovávají nebo mění barvu v závislosti na světle. Při slabém osvětlení mohou zezelenat, zatímco s trochou slunce mohou zčervenat nebo zrůžovět.

Přihnojujte hortenzie

Nejlepší doba pro hnojení hortenzií je na podzim. Jen je dobré mít na paměti, že kolem února/března budete muset použít hnojivo s pomalým uvolňováním, abyste zajistili dobré kvetení. Je také dobré počítat s možným nedostatkem železa u těchto květů a používat cheláty železa , které působí preventivně a mohou listy zazelenat.

Ostříhejte hortenzie

prořezávat hortenzie

Hortenzie prořezávané – Zdroj: spm

Řez hortenzií je nezbytný pro zajištění dobrého kvetení. Je třeba také vzít v úvahu, že hortenzie kvetou vždy na větvi předchozího roku. Z tohoto důvodu by špatně řezaná větev mohla ohrozit dobré kvetení.

Nezapomeňte, že na tyto květiny by se nemělo sahat, takže budete muset počkat, až uschnou, a sbírat je až kolem února až března. Pro řez je také dobré nezacházet pod poupata a začít od báze květu.

Velikost větví naopak závisí na stáří rostliny. Pokud máte velmi starou hortenzii, bude potřeba odstranit větve ze základny asi do třetiny výšky, aby řez odhalil vnitřní část keře. Pro zajištění dobré velikosti se doporučuje, aby byly nůžky ostré a čisté, aby se zabránilo možným infekcím.