Při zavápnění myčky ztratí sklenice a víčka lesk a zmatní. Na brýlích pak můžeme najít nevzhledné bílé stopy. Může za to především tvrdá voda a usazeniny vodního kamene, které přináší. Objevte tyto domácí triky, aby se vaše křišťálové sklenice snadno leskly.

Usazeniny vodního kamene v myčce  , zejména kvůli tvrdé vodě, způsobují zamlžení křišťálových sklenic. Některé babské triky vám mohou pomoci nablýsknout brýle a vrátit jim jiskru.

křišťálové sklo

Zamlžené křišťálové sklo – Zdroj: spm

Jak rozzářit křišťálové brýle?

  • bílý ocet

Bílý ocet je přírodní odstraňovač vodního kamene, účinný při čištění vašich sklenic od stop vodního kamene. Pro odmaštění a odvápnění sklenic naplňte umyvadlo vodou pokojové teploty, přidejte několik kapek prostředku na mytí nádobí a dva šálky bílého octa. Namočte své matné brýle na pár minut a  očistěte je hadříkem z mikrovlákna . Poté brýle opláchněte čistou vodou a osušte je čistým  ručníkem, který nepouští vlákna.  Kyselost bílého octa rozpustí bílý závoj, který se vám usadí na sklenicích, takže znovu získají lesk.

Sklenice můžete také namočit do umyvadla s vodou se  dvěma šálky bílého octa ohřátého v mikrovlnné troubě . Nechte působit 3 minuty a očistěte si čočky hadříkem z mikrovlákna.

  • Sůl a jedlá soda

Chcete-li z dlouho nepoužívaných sklenic odstranit prach, nečistoty a vodní kámen, můžete kombinovat bílý ocet se solí. Smíchejte půl lžičky soli s bílým octem a vytvořte pastu. Poté brýle otřete  měkkou houbičkou.  Nechte pastu 10 minut sedět, aby se zbytek rozpustil. Mezitím naplňte nádobu vodou a přidejte lžičku jedlé sody. Ponořte do ní sklenice a nechte několik minut působit. Poté brýle opláchněte čistou vodou a  osušte je ručníkem, který nepouští vlákna. 

Jedlá soda je známá svým účinkem proti vodnímu kameni, který odstraňuje vodní kámen ze sklenic, ale také ze všech domácích spotřebičů. Pokud jde o sůl, tato kuchyňská přísada se osvědčila při úklidu domácnosti. Je proslulý  svým odmašťovacím účinkem , ale také schopností odstraňovat stopy vodního kamene ze skleněných povrchů.

Usazeniny zubního kamene na brýlích

Usazeniny zubního kamene na skle – Zdroj: spm

  • Brambor

Tato hlíza má netušené přednosti při úklidu domu. Rozzáří zrcadla, ale i křišťálové předměty  díky obsahu škrobu.  Chcete-li to provést, jednoduše potřete sklenice plátkem syrového bramboru. Poté opláchněte čistou vodou a sklenice řádně osušte. Pamatujte, že je důležité osušit křišťálové sklenice měkkým hadříkem, který nepouští vlákna. Vyhněte se sušení na vzduchu, které může  způsobit  , že se na čočkách objeví  skvrny od tvrdé vody  .

Aby bylo čištění méně zdlouhavé, můžete naplnit nádobu vodou a slupky od brambor a ponořit do ní sklenice. Nechte půl dne působit a poté brýle opláchněte čistou vodou.

Opláchněte sklenice

Opláchněte sklenice – Zdroj: spm

  • Citronová šťáva

Citronová šťáva díky svým dezinfekčním vlastnostem  odstraní stopy vodního kamene na vašich sklenicích  a učiní je lesklejšími. Pro větší účinnost přidejte do citronu sůl. K tomu namočte utěrku z mikrovlákna do citronové šťávy a posypte ji trochou soli. Poté si otřete své šupinaté brýle. Opláchněte čistou vodou a osušte utěrkou z mikrovlákna.

  • Vodní pára

Chcete-li odstranit skvrny od tvrdé vody ze sklenic, ohřejte vodu ve velkém hrnci. Poté, když se voda vyvaří, uchopte sklenici za stopku a postavte ji nad hrnec, dokud nebude sklenice pokryta mlhou. Pára je skutečně velmi účinná při  odstraňování všech zbytků a stop vody  uvnitř i vně skla.

  • Zubní pasta

Zubní pasta je účinná pro leštění křišťálu a odstraňování škrábanců z brýlí.    Naneste zubní pastu na povrch brýlí, zejména na poškrábaná místa a otřete měkkým vlhkým hadříkem nebo jednoduše prsty. Opláchněte a  osušte hadříkem z mikrovlákna.  

Vysušte sklo

Vysušte sklo – Zdroj: spm

Jak se vyhnout bílým skvrnám na křišťálových sklenicích?

Je také důležité pravidelně udržovat myčku nádobí, aby se zabránilo usazování  vodního kamene a vaše zařízení vydrželo déle  . K tomu nezapomeňte odvápnit myčku. K tomu nalijte dvě sklenice bílého octa do zásobníku na mycí prostředek a spusťte pračku naprázdno na horký program. Bílý ocet můžete také nahradit jedlou sodou zředěnou v citrónové šťávě. Kromě odstranění vodního kamene z vaší myčky  citron neutralizuje nepříjemné pachy. Nezapomeňte také pravidelně čistit filtr, abyste odstranili veškeré zbytky, které se mohou usadit uvnitř vaší myčky.

Díky těmto trikům najdete lesklé křišťálové sklenice během chvilky a bez velké námahy