Listy vašeho bramboříku náhle zežloutly? Tento jev má svůj důvod a je možné s ním bojovat. Zjistěte, proč se to děje a jak obnovit zdraví rostlin.

Proč žloutnou listy bramboříku?

Cyclamen je rostlina, která je zvláště odolná vůči chladu. Kvete na podzim i v zimě a její bílé, červené nebo růžové květy jsou nádherné.

Může se však stát, že se jeho listy objeví odbarvené. Tento problém může být příčinou příliš malého květináče, špatné zálivky nebo nedostatku potřebných živin.

Zálivka hraje zásadní roli ve vzhledu listů, zvláště pokud se brambořík pěstuje v nádobách. Příliš častá nebo příliš vydatná zálivka může rostlinu poškodit. A z dobrého důvodu může způsobit hnilobu kořenů, což časem poškodí její listy, které začnou žloutnout a následně hnědnout. V tomto případě nevyhnutelně padnou.

Pokud je půda stále vlhká a nevysychá, mohou se na vaší rostlině objevit i plísně a houby. Pokud k tomu dojde, můžete zkusit rostlinu znovu nezalévat, dokud půda úplně nevyschne.

Jak pečovat o Cyclamen?

květináče

Květináč – Zdroj: spm

Nesprávná   zálivka  může také způsobit změnu barvy listů bramboříku. Pokud není rostlina správně zalévána, listy budou mít tendenci žloutnout. Nejdříve žloutnou nejmladší listy. Pokud opadnou a půda je příliš suchá, aby se rostlina vzpamatovala, budete ji muset zalévat.

Výborným a účinným řešením je v tomto případě zalévání bramboříku ponornou metodou. Vložte květináč do umyvadla s vodou asi na deset minut, aby půda absorbovala vodu, kterou potřebuje.

brambořík

Cyclamen – Zdroj: spm

Pokud je květináč, ve kterém  brambořík pěstujete  , příliš malý, listy   již nebudou zelené, ale budou mít tendenci žloutnout. Pokud kořeny přesahují drenážní otvory, znamená to, že rostlina nemá dostatek místa. V takovém případě budete okamžitě muset rostlinu přesadit do vyššího a širšího květináče.

bramboříkové listy

Bramboříkové listy – Zdroj: spm

krmit rostlinu

Listy mohou zežloutnout, pokud brambořík nemá potřebné živiny, které potřebuje. To se může stát, pokud půda nebyla změněna nebo jednoduše proto, že potřebuje více živin.

V tomto případě můžete během fáze květu přidat tekuté hnojivo zředěné ve vodě. Tento krok budete muset opakovat alespoň jednou za měsíc.

Dalším řešením je přesadit rostlinu čerstvou zeminou.

Budete-li se řídit jeho radami, váš brambořík za pár týdnů získá zpět své zdraví a krásu.