Kompostování, přírodní hubič plevele, organický mulč, biologická rozmanitost, zelené hnojení… tyto zahradnické techniky navržené Henrym Lavenducem, zahradníkem v Drôme. Zde je několik zahradnických tipů, které můžete hned vyzkoušet.

1 – Dvojitý řez u levandule

O péči o rostliny levandule existují nejrůznější teorie. Ideální je prořezat je dvakrát. Jednou po prvním odkvětu, na konci léta: nebojte se hodně řezat, ale vždy ponechejte nějaké listy, zabráníte tak rostlině dělat dřevo. Druhý řez se provádí v dubnu, kdy jsou první výhonky již dobře vytvořeny. Poté uřízněte několik centimetrů. Kvetení   bude jen bujnější .

2- Vzkříšen!

Pokud si myslíte, že vaše rostlina levandule je na pokraji smrti, stále se můžete pokusit ji oživit. V březnu nebo dubnu ji energicky seřízněte až do dřeva. Při troše štěstí bude mít vaše levandule již v létě barvu. Bude však trvat rok, než znovu rozkvete.

3- Barvy ve stínu

Chcete-li vybarvit stinná místa pod stromy a keři, vysaďte druhy, které jsou odolné vůči suchu, stínu a chudé půdě. Příklady: Prvosenky, Cyclamens, Arum italicum a Cardamines.

4- Motýlí efekt

Je snadné přilákat motýly do vaší zahrady, pokud nainstalujete správné rostliny – ficoidy, mléčnice, zlatobýl. Ale můžete také upřednostňovat rostliny, které podporují jejich rozvoj. Někteří motýli instalují své kukly do stonků kopřiv. Postarejte se tedy, abyste nějaké na své zahradě měli. Zasaďte je do plastového květináče, ze kterého jste odstranili dno, abyste zabránili jejich přemnožení. Trik s děravým květináčem lze použít i pro jiné rostliny, které bývají invazivní, jako je máta.

5- Dlouhé kvetení

Před nejdelším dnem (21. června) můžete své pozdně kvetoucí trvalky seříznout o 1/3 nebo ¼ jejich výšky. Zkrácené se objeví nové výhonky, které pokvetou později než normálně. Váš záhon tak vydrží déle v květu.

6- Rozdělte trvalky

Počínaje dubnem vyrostou trvalky obvykle dostatečně velké na to, aby se mohly znovu dělit. Sazenice vytáhněte ze země rýčem a nožem nebo rukama je rozštípejte. Znovu zasaďte nové řízky, poté jim dejte vodu a trochu organického hnojiva. Získáte tak i letos nové robustní rostliny. Když trvalky stárnou, je někdy vhodné vyřadit nejstarší části a přesadit pouze mladé výhonky. Je to jejich nejlepší proměna.

7- Pozvěte samotáře

Ježek je největší požírač slimáků. Snadno si najde cestu na vaši zahradu nebo se postarejte, aby se dostal pod plot a našel správný úkryt. Zaujme i malý talíř kroket (nebo paštiky) pro kočky a pár madeleinek. Nezapomeňte na vodu (nikdy na mléko!) umístěním kamene do středu, aby se nádoba nepřevrhla.

8- Vypěstujte si květinovou louku

Kousek rozkvetlé louky je mnohem bohatší na biologickou rozmanitost než váš blízko posekaný trávník. Mnoho hmyzu přichází sbírat pyl z těchto květin  , které jsou podobné těm, které rostou v přírodě. Začněte přeměnou kousku vašeho trávníku: 1 až 2 metry čtvereční stačí k rychlému zvýšení biodiverzity vaší zahrady. Za tímto účelem nezapomeňte zasít v dubnu.

9- Útok slimáka

Od jara do zahrad napadají slimáci, kteří požírají vaše oblíbené rostliny. K překonání těchto nežádoucích jevů nyní existují organické granule (např. Escar-Go at Ecoflora), které se rozhazují po rostlinách, které slimáci milují, ale které je vysušují, a přitom jsou bezpečné pro lidi i zvířata.

Pokud jste příznivci babských receptů, můžete vyzkoušet tyto: nasypte na listy kýženého druhu mletou kávu (ne bez kofeinu!): slimáci ji spolknou zároveň s rostlinou a neodolají kofeinu… Nalijte tmavou pivo do nádoby (plastová láhev, prázdná plechovka) a umístěte ji poblíž chráněných rostlin, šikmo do země. Slimáci, kteří to milují, se tam utopí. Šneci a zejména slimáci vám už nebudou žrát listy díky vaječným skořápkám, přirozené bariéře.

10- Jděte na ostružiny!

Sbírat lahodné ostružiny sami pod letním sluncem je možné! Ale musíte být opatrní, protože moruše mají tendenci se rojit. Umístěte kůl na podporu rostlin a předpokládejte, že čím více budete prořezávat, tím více ovoce sklidíte.

11- Setí jeden den, květiny vždy

V dubnu se počasí pomalu otepluje a je možné zasít na otevřeném prostranství. Kalifornská Poppy Eschscholzia dává velmi dobré výsledky. Půdu dobře prohrabejte, vykopejte příkop a naplňte ji zeminou. Semena tam rozprostřete a zakryjte je velmi tenkou vrstvou písku (semena nemohou být hlubší, než je jejich vlastní tloušťka). Lehce umáčkněte a zalévejte jemným proudem. Když rostliny vylezou ze země, můžete je ještě zastřihnout nebo přesunout. Celé léto budou bohatě kvést a samy se vysejí. Nedoporučuje se pro ty, kteří chtějí mít vše ve své zahradě pod kontrolou!

12- Živý nebo mrtvý?

Jak při prořezávání poznáte, zda je větev mrtvá nebo ne? Odřízněte jeden konec; pokud se objeví zelená, ještě není mrtvý a je naděje, že se vzpamatuje.
Pokud je však dřevo hnědé, suché a křehké, můžete ho bez váhání prořezat. Mrtvé dřevo je nevzhledné a snadno se v něm usadí hniloba, která může nakonec kontaminovat zdravé větve.

13- Přírodní doping

Odkvetlé květy co nejvíce odstraňte. U většiny trvalek to podnítí vznik nových poupat. Podobně, když budete sbírat květy trvalek s hojnou produkcí k výrobě kytic, podpoříte jejich kvetení…

14- Milník 5 let

Po 5 letech ztrácejí aromatické bylinky chuť a vůni. Rostlinu tedy vykopejte a ponechte si pouze vnější části, abyste mohli vytvořit nové řízky. Ty se skutečně vyvinuly jako poslední, a proto jsou mladší. Okopejte půdu a zmlazené rostliny umístěte na nové místo. Úspěch je ve většině případů zaručen.

15- Zasaď jeho jméno

Máte-li zeleninový plácek a malé děti, ať napíší svá jména do hlíny. Na tuto dráhu vysejte řeřichu nebo jakoukoli jinou rostlinu s malými listy. Když tyto vyjdou, objeví se jméno vašeho potomka, všichni oblečeni v zeleném.

zahradní plevel

Plevel na zahradě – Zdroj: spm

16- Zabijte plevel!

V květnu zažívá explozivní růst veškerá vegetace, včetně plevele. Abyste tomu zabránili, zakryjte půdu co nejvíce. Procvičte si „solarizaci“ tím, že v létě zakryjete plochu, kterou chcete plevelit, černou plastovou fólií. Udělejte totéž s naskládanými starými krabicemi. Mezi rostliny a záhony můžete zahustit své trvalky, rozložit štěpku nebo vysadit půdopokryvné druhy (brčál,   divoké muškáty , kontryhel).  Mají výhodu rychlého růstu a vypadají skvěle, když jsou vysazeny na velkých plochách. Čím více se rozšíří, tím méně budete muset zahradu udržovat.

17- Není to tak špatný plevel

Netrhejte plevel s nepoddajnými kořeny (podnapilá tráva, kvaka, svlačec). Každý kousek kořene skutečně okamžitě znovu pučí!

Pokud tráva proklouzla mezi vašimi trvalkami, vykopejte celou rostlinu, odstraňte vše nežádoucí a poté trvalku znovu zasaďte, po oříznutí konců listů (abyste omezili její potřebu vody a napomohli obnovení kořenů) a důkladně zalijte.

Pampeliška a starček díky svým mohutným kořenům kypří půdu a provzdušňují ji. Sedmikráska, blešák, mák, jetel, bodlák, pampeliška, kopřiva, svlačec přitahují včely, motýly a mnoho užitečného hmyzu. Podobně jako máta velmi účinný půdní pokryv, který udusí další plevel a upozorní zahradníka na stojatou vodu v půdě. Vzájemně promíchaný plevel tvoří výborný kompost, účinné zelené hnojení a lze jej použít i k mulčování půdy.

18- Kombinujte pro lepší sklizeň

Některé kombinace zeleniny podporují dobrou úrodu: kerblík vyhání mšice z hlávkového salátu; celer a heřmánek zabraňují náporu pakomárů v pórku; šalvěj a tymián udrží motýly a housenky od zelí; měsíčky udržují veškerý hmyz na uzdě, vzhledem k jejich nepříjemnému zápachu.

19- Rukola navždy

Rukola se sklízí až do prosince. Semena vysévejte 5 cm od sebe do řádků vzdálených 15 cm. Rukolu sklízejte pomocí malého ostrého nože. Odřízněte listy od základny. Obzvláště rychle obroste, pokud ji umístíte na slunné, hnojené a mírně vlhké místo.

20- Zavlažovací hráz

Nově vysazené keře a malé stromky potřebují zpočátku hodně vody. Kolem jejich kmene postavte malou hráz se zeminou nebo kameny, aby voda netekla přímo.

21- Salát ve sklenici

Máte málo místa, ale přesto byste si rádi vypěstovali vlastní salát? Žádný problém ! Kupte si sazenice ze školky (nebo si je sami vysejte) a přesaďte je do velkého květináče na terasu, balkon nebo zahradu. Buďte však opatrní: salát potřebuje hodně vody a hnojiva (např. tekuté hnojivo pro pokojové rostliny). Zhruba od poloviny června, v závislosti na počasí, již můžete své talíře zdobit prvními lístky domácího salátu!

22- Ptačí napáječka

Máte rádi ptáky? Přilákáte je snadno pomocí vodního koryta umístěného na zahradě. Budou se v něm pít a koupat se. Ujistěte se, že umyvadlo není příliš hluboké a že okraje jsou mírně nakloněny. Neumisťujte jej na přímé sluneční světlo nebo do dosahu koček z okolí. Vodu pravidelně vyměňujte, abyste zabránili tvorbě řas. Na podzim nestříhejte odkvetlé květy vaší zahrady.

Můžete přilákat další druhy ptáků. Stehlík, zelinář a sýkorky mají rádi slunečnicová semínka, červenka obecná miluje pupalku. Čím větší nabídka, tím větší rozmanitost ptáků. A protože se živí i hmyzem… Máte-li na zahradě keř bobulí, nasbírejte bobule a usušte je, abyste je v zimě naservírovali ptákům.

zasadit strom

Zasaď strom – Zdroj: spm

23- Zasaď strom

Chcete-li zasadit strom, vykopejte díru, která je široká, ale ne příliš hluboká. Měl by být pevně zatlačen do země a měl by směřovat na západ nebo jihozápad. Poté nainstalujte strom. Ujistěte se, že jeho kořeny mají dostatek místa. Svažte strom a jeho kůl, ponechte malou vůli mezi kmenem a podpěrou. Strom se především nesmí o kůl otírat, mohlo by dojít k jeho vážnému poškození.

Není to kočka Kočky ze sousedství jsou zvyklé škrábat se ve vaší zeleninové zahradě, květináčích, květináčích a dokonce i záhonech? Zahrabte pár naftalínů do hlíny. Rychle je uklidní!

24- Na prázdniny

Pokud se chystáte na dovolenou v červenci nebo srpnu, kdy je vaše zahrada na vrcholu, zde je několik tipů, jak ji po návratu najít v dobré kondici. Před odjezdem posekejte trávu a sečení rozložte na záhony. Půda tak bude vysychat méně rychle. Dopřejte všem svým plantážím dostatek vody a balkónové rostliny shromážděte ve stinném koutě, abyste omezili odpařování… a usnadnili úkol dobré duši, která nakonec přijde vše zalít během vaší nepřítomnosti. Odstraňte také odkvetlé květy, aby mohly kvést jiné, než se vrátíte.

25- Zimní deka

Na podzim posbírejte odumřelé listí hráběmi a rozložte je na záhony, kolem vašich trvalek. Tento koberec je ochrání před extrémním chladem.

26- Návrat Jiřinek

Jiřiny, které byly dlouho považovány za staromódní a vyhrazené pro zahrádky babiček, se opět vrací do módy, což si zaslouží radu ohledně pěstování. Od poloviny dubna dejte hlízy do rašelinových lupínků. Jakmile se objeví první výhonky, zalijte je květináčem. Začátkem května můžete své rostliny vyndat i během dne. V polovině května je přesaďte do země. Jiřiny kvetou od srpna do října. Samozřejmě můžete první krok přeskočit a koupit si rostlinu v květináči ze školky, kterou v polovině května zasadíte do země.

27- Pro druhé kvetení

Muškáty, zvonky (Campanula porscharskyana) a pláštík naší (Alchemilla mollis) po odkvětu zcela seřízněte, ponechte pouze mladé srdce rostliny. Užijete si tak druhé kvetení. U vlčího bobu a skřivana seřízněte pouze odkvetlé květy, stonek pak zlomte, aby se do něj nedostala voda (což způsobí hnilobu rostliny). Trvalky, které jste takto podnítili, však budou potřebovat více vody a hnojiva.

28- Habešská vůně

Máte rádi mocné vůně připomínající dovolenou na písku? Zasaďte mečík habešský (Acidanthera)! Každá cibulka zahrabaná v hloubce 10 cm v nepříliš pevné půdě poskytne krásný bílý květ s fialovým srdcem. Během kvetení se vůně rozšíří až dva metry po okolí.

V kombinaci například s divokými muškáty bude výsledek ještě lepší. Vysazujte je v dubnu až květnu, po posledních mrazících. Během květu je zalévejte jednou týdně a každých 15 dní jim dejte zředěné tekuté hnojivo. Tím se výrazně prodlouží doba květu. Později, když stonky začnou zasychat, cibulky vykopejte a nechte je uschnout na „měkkém“ místě (např. ve sklepě). Poté je oloupejte, nakrájejte listy a cibulky skladujte na suchém a tmavém místě až do příštího roku.

29- Odolné letní květiny

Okrasný česnek se vysazuje v listopadu. Na jaře listy vylézají ze země. V květnu se na vrcholcích dlouhých statných stonků tvoří koule malých květů. I uschlý okrasný česnek báječně ozdobí záhony. Ideální je spojit ji s kvetoucími rostlinami menší velikosti.

30- Žádný komár!

Dobrým způsobem, jak udržet komáry na uzdě, je umístit levanduli kolem nebo na terasu, do květináčů nebo do země. Levandulová esence se nepoužívá pouze v parfumerii. Používá se také při výrobě oleje proti komárům.

31- Ořech proti mouchám

Pokud vás napadnou mouchy, zasaďte ořešák (Juglans regia)! V minulosti bylo někdy dokonce povinné sázet tento strom poblíž hnojiště.

32- Růžová nemoc

Z růží vždy odstraňujte spadané listí, protože mohou na rostlinu přenášet choroby. Během podzimních a zimních měsíců si to možná neuvědomujete, ale pokud vaše růže na jaře onemocní, může být chyba v zapomenutém odpadu.

33- Prořezávejte keře kvetoucí na jaře

Mezi keře kvetoucí na jaře patří ty, které kvetou do poloviny června (např. zlatice). Jejich květy rostou na větvích vytvořených v předchozím roce (nebo letech)… Mluvíme dokonce o „kvetení na starém dřevě“. Ihned po odkvětu odstraňte staré větve. Vaše rostlina tak zůstane mladá a zdravá.

34- Prořezávejte letní kvetoucí keře

V případě letně kvetoucích keřů (např. motýlí keř, hybiscus). Květy vykvétají na větvích, které se vytvořily v předchozích měsících. Hovoříme zde o „kvetení na mladém dřevě“. U těchto druhů na jaře seřízněte všechny stonky. Rostlina tak zůstane silná, mladá a velmi kvetoucí. Také, pokud udržíte růst pod kontrolou, spodní větve zůstanou také produktivní.

35- Rozbouřené vody

Často, aniž byste o tom věděli, vytváříte pro komáry skutečnou živnou půdu. K jejich množení přispívá zejména stojatá voda. Vyvarujte se skladování vody například v umyvadle nebo sudu. Můžete však zavést ryby, které sežerou larvy dříve, než se stihnou vyvinout.

36- Mulčujte půdu pro ochranu plodin

Kostival lékařský je rostlina přirozeně bohatá na živiny, které zelenina potřebuje pro svůj růst. Použijte jej k mulčování vašich rostlin. Ušetříte čas na plení, budete méně zalévat. Stejně tak to bude s hnojením: kostival chrání půdu, ale šetrně distribuuje své živiny, což plně prospěje zelenině ve vaší zeleninové zahradě. Kostival je také výborným odpuzovačem much.

37- Organické proti nemocem

Přeslička rolní je strašně účinná jako preventivní léčba proti kryptogamním chorobám – houbám, jako je padlí – rostlin a půd. Přeslička je užitečná proti tlumení. Abyste tomu zabránili, namočte semena do odvaru z přesličky zředěné 5% vodou. V boji proti různým plísním používejte plnotučné kravské mléko zředěné na 10 %
Řepkové oleje jsou účinné proti zárodkům plísní a moučnému hmyzu. Aplikujte je v zimě na ovocné stromy. Proti uvadnutí sazenic preventivně zasahujte posypáním povrchu terin jemně mletým dřevěným uhlím. Použijte jíl (bentonit nebo montmorillonit) k potlačení mnoha chorob sadů. Nařeďte 20 až 50 litrů vody, abyste preventivně postříkali mladé listy.

38- Použijte teplou vrstvu

Horká vrstva je půda, která se přirozeně prohřívá a na které sazenice pod rámy těží z ideálních podmínek. Umístěte první vrstvu 50 až 70 cm koňského hnoje. Navrch přidejte 20 cm směsi zeminy a kompostu. Poté přikryjte. Fermentační reakce, která následuje, může zvýšit teplotu na 70 °C za 10 až 15 dní. Se zahájením výsevu musíte počkat, až klesne na 25 °C. Obvykle se vyskytuje několik dní po vrcholu.

39- Sdružuji přátelské rostliny

I když je nezbytné míchat rostliny s různými potřebami, aby se podpořila dobrá úroda a zabránilo se ochuzení půdy, pravidla dobrého sousedství jsou v ekologické zeleninové zahradě stejně důležitá: některé rostliny se navzájem nesnesou a zemřou, když jsou spolu, jiné, na druhou stranu se vzájemně stimulují, chrání před škůdci a pak optimálně kvetou. Diverzifikace druhů a jejich moudrá kombinace jsou nejlepším způsobem, jak ochránit vaši zahradu tím, že necháte přírodu, aby se sama ubírala.

Několik příkladů úspěšné doprovodné výsadby: S velmi silnou vůní, aromatické bylinky, ale i měsíčky a měsíčky, chrání druhy zeleniny tím, že zmatou systém detekce škůdců nebo působí jako repelent (šalvěj a rozmarýn odpuzují mrkvovou mouchu, rozmarýn odpuzuje motýl zelí, tymián zahání slimáky atd.).

Bazalka usnadňuje dobrý růst rajčete a zároveň zlepšuje jeho chuť, náprstník podporuje odolnost rostlin tím, že roste v jejich blízkosti.

Levandule, vysazená na úpatí růží, odhání jejich parazity, stejně jako lichořeřišnice, která odpuzuje molice a mravence a přitahuje mšice: stačí uříznout její spletité stonky, abyste se těchto predátorů zbavili.
V případě sucha poskytuje salátům nezbytný úkryt zelenina s velkou vegetací (rajčata, popínavé fazole atd.).

40- Alternativy k pesticidům

Biozahradník má skutečnou zelenou lékárnu složenou z běžných produktů, které pomáhají rostlinám odolávat napadení parazity, původci mnoha nemocí, a přitom respektovat ekologickou rovnováhu. Mějte vždy po ruce: Bordeauxská směs, směs vápna a síranu měďnatého, předchází a léčí choroby ovocných stromů (plíseň, puchýře, rakovina atd.). Černé mýdlo v odvaru, nastříkané na listy rostlin, zabraňuje útokům mšic, červených pavouků a některých moučných brouků.

Pyrethrum prášek, z rostliny blízké chryzantémám, paralyzuje parazitický hmyz. Bacillus thuringiensis, přítomný v určitých biologických insekticidech, je bakterie s impozantní účinností proti housenkám. Přeslička rolní v odvaru (nebo prodávaná v prášku v obchodě) zvyšuje odolnost rostlin vůči chorobám způsobeným houbami.

Černé mýdlo má antibakteriální a insekticidní vlastnosti. Přidejte 5 lžic černého mýdla do 1 l vlažné vody.