Méně vyhazování do koše je dnes nezbytné, pokud chceme zachovat naši planetu, své zdraví a naši peněženku. Ale jak a kde začít? obcházíme dům s Monikou Da Silvou, poradkyní pro ekologii.

Závody

 1. Investujte do velkoobjemových pytlů. Nejlepší odpad je ten, který neprodukujeme! Abyste vyhazovali méně, musíte se naučit konzumovat jinak, a tedy i trochu změnit své návyky. „Vezměte si především to, co vaše popelnice znečišťuje nejvíce, totiž plast,“ trvá na tom Monica Da Silva. Dejte sbohem sáčkům, táckům, puchýřům a dózám: investujte do látkových sáčků (na ovoce, zeleninu, cereálie atd.) a skleněných nádob (na maso, ryby, sýr, smetanu atd.) ). Obchodníci jsou tomuto přístupu stále otevřenější.“
 2. Nakupujte potraviny ve velkém, ne balené. Vybírejte je přednostně organické (aby se nekonzumovaly pesticidy) nebo místní (aby se omezily kilometry spojené s dopravou) a v sezóně (což umožňuje vyhnout se skleníkovým plodinám).

Kuchyně

 1. Naplánujte si jídelníčky předem a před nákupem si udělejte inventář ve skříních, takže si koupíte jen to, co potřebujete. „Ušetříte peníze a vyhnete se tak plýtvání potravinami“, pokračuje specialista. Vybírejte surové produkty před zpracovanými produkty.
 2. Udělejte si pořádek, abyste ušetřili čas. O víkendech oloupejte všechnu zeleninu a věnujte 2 hodiny vaření většině jídel na celý týden. Zmrazte vše: je to nejlepší způsob, jak se vyhnout tomu, abyste si unavené večery stáhli jídlo s sebou!
 3. Vyměňte jednorázové za omyvatelné: houbičky, papírové utěrky, ubrousky, utěrky, včelí zábaly (tkanina potažená včelím voskem) nebo ploché charlotty místo přilnavé fólie, nerezové nebo dřevěné nádobí spíše než plastové… v bio obchodech existuje mnoho alternativ, na internetu nebo od zero waste švadlenek.
bikarbonátový odpad

Jedlá soda – Zdroj: spm

údržba domu

 1. Protřiďte si své skříně. Zlikvidujte své vícenásobné udržovací lahvičky a postavte si malou základní drogerii, která bude sloužit pro všechny místnosti v domě. “Bílý ocet, jedlá soda, černé mýdlo, marseillské mýdlo, kyselina citronová a peroxouhličitan sodný, zde jsou základní věci, které vám umožní dokonale vyčistit, dezinfikovat a zbavit zápachu dům, nádobí nebo prádlo”, ujišťuje Monica Da Silva.

Koupelna

 1. Vyměňte své plastové lahvičky za pevné produkty, bez obalu, s mnohem zdravějším složením: mýdlo, šampon, deodorant, zubní pasta… Můžete se také naučit, jak si vyrobit vlastní kosmetiku z přírodních produktů.
 2. Vyberte si odolné doplňky: ubrousky místo odličovacích tamponů, kalhotky a menstruační kalíšky, holicí strojek s recyklovatelnými břity a dřevěnou štětku na holení…
kompost

Kompost – Zdroj: spm

Zahrada a domácí mazlíčci

 1. Nainstalujte si na zahradu kompost. „Pěstujte si aromatické rostliny (i na balkoně) a založte si zeleninovou zahrádku, pokud můžete. To je důležitý zdroj úspor, zdůrazňuje poradce. Nezapomeňte si uchovat slupky ze zeleniny: můžete je vařit nebo kompostovat. »
 2. Nakrmte své mazlíčky zbytkem (vyváženého!) jídla. V opačném případě se rozhodněte pro sypké granule a také stelivo z rostlinných granulí, biologicky rozložitelné a kompostovatelné, které nyní najdete v zahradních centrech.

děti

 1. Zaměřte se na zdravé produkty. Výměna ubrousků a rukavic z biobavlny, bambusu nebo eukalyptu, pratelné plenky (snadno se čistí a krásné!), domácí svačiny spíše než přebalené… Zkontrolujte své návyky tím, že budete konzumovat méně, ale lépe.
 2. Obraťte se na příležitost. „Oblečení, hračky, hry, péče o děti, potřeby… Dnes na trhu s ojetinami najdete všechno,“ poznamenává Monica Da Silva. Včetně kvalitních značek, které vydrží. » Pokud jde o knihy, CD a DVD, nezapomeňte navštívit místní knihovnu nebo knihovnu médií.

5 výzev, jak se posunout vpřed

 1. V obchodech již nepřijímejte objemné igelitové tašky nebo drobné dárky do popelnic.
 2. Vždy si vezměte skládací tašku, ať vás nezaskočí.
 3. Nalepte si na schránku „stop hospodu“.
 4. Přijměte v kanceláři nerezovou láhev na vodu a/nebo hrnek, abyste se vyhnuli plastovým kelímkům.
 5. Vložte opakovaně použitelná brčka do tašky, abyste potěšili své děti v restauraci!