Při jejich používání se na žehličkách mohou hromadit skvrny, které se pevně usadí v žehlicí ploše, a konkrétněji hnědé skvrny, které vznikají při žehlení. V tomto článku s vámi sdílíme různé metody, jak je rozdělit, aniž byste museli projít krabicí: chemikálie.

Pokud během žehlení zaznamenáte stopy po spálení nebo zvláštní zápach vycházející z žehličky, možná je čas ji vyčistit. Tyto skvrny mají podobu hnědých stop na podrážkách  ,  které snadno odstraníte  pomocí tipů, které vám představujeme v tomto článku.

Žehlička

Železo – Zdroj: spm

Jak odstraníte hnědé skvrny ze žehličky? 

Hnědé skvrny mohou zašpinit oblečení při žehlení. Chcete-li obnovit své zařízení,  prvním krokem, který je třeba přijmout, je odpojit zařízení  před použitím následujících technik.

Hnědé skvrny na žehlící ploše žehličky

Hnědé skvrny na žehlicí ploše – Zdroj: spm

– Bílý ocet k odstranění hnědých skvrn na žehličce

Pokud máte co do činění se zvláště zarostlými spáleninami na žehlicí ploše žehličky,  upřednostňujte bílý ocet.  Vezměte měkký hadřík namočený v bílém octě a jemně ho třete o spálenou podrážku, dokud stopy úplně nezmizí. Zakončete aplikací vlhkého hadříku.

Pokud se vám zdá, že to nefunguje,  rozpusťte hrubou sůl v teplém bílém octě , zamíchejte a poté do roztoku namočte hadřík z mikrovlákna. Poté třete podrážku, dokud si nevšimnete úplného vymizení skvrn. Nakonec opláchněte čistým hadříkem navlhčeným v čisté vodě.

– Prací prostředek k odstranění skvrn ze žehličky

Tento produkt může být dobrou alternativou, pokud má vaše žehlička nepřilnavou žehlicí plochu. Dvě kapky saponátu rozřeďte v misce s vlažnou vodou , namočte do ní utěrku z mikrovlákna a otřete ji o podrážku. Poté osušte suchým hadříkem.

Můžete si také připravit vlastní  přírodní čisticí prostředek na čištění všech povrchů ve vaší domácnosti.

– Prostředek na mytí nádobí k odstranění spálenin na žehličce

Pokud hnědé skvrny zakrývají otvory žehličky,  nařeďte mýdlo na nádobí ve vodě a poté do ní namočte vatové tampony . Na studené žehličce otřete potřísněné místo a znečištěné otvory. Ihned po opláchnutí čistou vodou opláchněte a nechte zařízení uschnout na vzduchu.

Navíc počítejte s tím, že prostředek na mytí nádobí můžete nahradit černým mýdlem nebo strouhaným marseillským mýdlem. Ten zůstává  produktem, který lze použít pro více než jeden účel.

– Peroxid vodíku k čištění žehličky

Díky schopnosti peroxidu vodíku odstraňovat skvrny můžete hnědé skvrny bez námahy odstranit. Stačí  trochu položit na žehlicí prkno a  poté na něm používat svůj spotřebič, dokud skvrny nezmizí.

– Citronová šťáva a jedlá soda pro odstranění hnědých skvrn z žehličky

Prášek do pečiva

Jedlá soda – Zdroj: spm

Kyselost citronu a abrazivita jedlé sody se zde snoubí pro účinné čištění vaší žehličky. Za tímto účelem  vytvořte pastu s trochou citronové šťávy a hydrogenuhličitanu sodného a  poté potřísněte potřísněné místo. Nechte produkt působit  na studené žehličce  po dobu 5 minut a poté jej jemně třete, dokud nebude žehlicí plocha zcela vyčištěna; k tomuto účelu si můžete pomoci zubním kartáčkem. Poté vlhkým hadříkem setřete zbývající pastu a nechte ji uschnout.

– Vosk na svíčku k čištění žehličky

Přestože skvrna od svíčky je zcela kompromitující pro náš ubrus nebo náš koberec, není to stejné pro čištění našich žehliček. A z dobrého důvodu vosk na svíčky funguje dobře  proti odolným skvrnám na žehlicí ploše. Začněte nastavením žehličky na nejnižší stupeň, dávejte pozor, abyste se nedotkli žehlicí plochy, a  poté svíčku přetřete o hnědé skvrny . V rukavicích otřete potřísněná místa silným hadříkem.

– Zubní pasta na čištění žehličky

Ač se to může zdát překvapivé,  zubní pastu lze skutečně použít k rozpadu hnědých skvrn  od železného plaku. Vezměte papírovou utěrku namočenou v pastě a otřete ji o spáleniny. Před otíráním hadříkem z mikrovlákna se zaměřte pouze na znečištěná místa. Dávejte také pozor, aby se produkt nedostal do otvorů pro páru, v takovém případě  naplňte nádržku na vodu destilovanou vodou poté položte žehličku svisle na použitý ručník. Zapněte zařízení, nechte jej 5 minut sedět na žehlicím prkně a poté odstraňte přebytečnou zubní pastu přidržením tlačítka zařízení po dobu 20 sekund. Poté otřete hadříkem namočeným ve studené vodě. V případě potřeby operaci opakujte.

Tolik triků, které můžete použít k obnovení původní účinnosti vaší žehličky. Mezitím můžete využít příležitosti a uhladit si oblečení bez použití!