Geniální trik, jak snadno zachránit umírající orchidej
Orchidej je vytrvalá kvetoucí rostlina se stálezelenými listy. Tato tropická rostlina má ráda teplo a vlhko. Lze ji pěstovat v květináčích, jako pokojovou rostlinu nebo v květináčích. Existují různé odrůdy orchidejí, ale nejznámější je Phalaenopsis, nazývaný také motýlí orchidej. Tato rostlina je nenáročná na péči, ale může vadnout, pokud není udržována ve správných podmínkách. Zjistěte, jak zachránit orchidej v 5 krocích.
Chcete-li se o orchidej starat a udržovat ji v dobrém stavu, musíte znát podmínky jejího růstu. Někdy může být příliš mnoho vody nebo nedostatečné zalévání pro vaši rostlinu fatální. Uvědomte si však, že je možné zachránit vaši umírající orchidej.
Jak zachránit umírající orchidej?
Krok 1: Pozorujte orchidej, abyste určili problém
Abyste věděli, jak se o svou orchidej starat, je důležité ji dobře prozkoumat. To vám pomůže rozpoznat důvod jeho vadnutí a určit, zda umírá nebo jen spí. Pokud si všimnete, že jeho listy opadávají, neznamená to, že je mrtvý, ale jednoduše vstupuje do období klidu. Pokud jsou listy vaší orchideje žluté , znamená to, že byla postižena chorobou. Pokud je naopak tmavě zelená, znamená to , že vaší rostlině chybí světlo.
Umírající orchidej poznáte podle toho, že její listy vypadají dehydrované a její kořeny ochabnou, zhnědnou nebo dokonce zčernají. Hlavní příčinou úhynu orchideje je přebytečná voda, která vede k hnilobě jejích kořenů. Svou rostlinu však můžete zachránit, pokud má stále zdravé vzdušné kořeny.
Krok 2: Očistěte kořeny orchideje


Odstranění zeminy z kořenů – Zdroj: spm
Chcete-li vyčistit kořeny vaší rostliny, je důležité ji jemně vyjmout z květináče. Poté odstraňte všechny kousky zeminy přilepené ke kořenům. Může to být mulč, mech nebo kůra použitá v zalévací směsi. Poté kořeny opláchněte vodou, abyste je očistili od nalepených nečistot.
Krok 3: Odřízněte odumřelé kořeny orchideje


Odřízněte odumřelé kořeny – Zdroj: spm
Pomocí zahradnických nůžek nebo dezinfikovaných nůžek odstřihněte všechny kořeny, které vypadají měkké, kašovité, hnědé nebo černé. Udržujte pouze kořeny, které jsou zelené nebo mají zelené špičky. Pokud hniloba zasáhla i stonek, seřízněte jej těsně pod listy a odstraňte vysušené nebo poškozené listy a okvětní lístky.
Krok 4: přesaďte orchidej


Plastový květináč na přesazování orchideje – Zdroj: spm
Přesazování vám umožní dát vaší rostlině nový substrát a tím i nový přísun živin , které pomohou vaší orchideji znovu rozkvést. K tomu zvolte průhledný plastový květináč, abyste mohli pravidelně kontrolovat stav kořenů. Pokud jde o půdu, je výhodné, aby byla tvořena kousky kůry, vlákny dřevěného uhlí, rašeliníku nebo dokonce vlákny dřevěného uhlí. Zvažte také umístění hliněných oblázků na dno květináče , které pomohou s odvodněním. Nezapomeňte květináč lehce zalít, aby se půda navlhčila.
Krok 5: pomozte orchideji znovu růst
Chcete-li oživit vaši orchidej a pomoci jí znovu rozkvést. Je důležité poskytnout mu příznivé podmínky pro jeho rozvoj. Chcete-li to provést, umístěte orchidej na světlé místo a vyhněte se přímému slunečnímu záření. To by skutečně mohlo spálit listy vaší rostliny ; Na druhou stranu preferujte expozici v polostínu. Vzhledem k tomu, že orchidej není příliš odolná, potřebuje také teplo. Udržujte svůj hrnec při teplotě pohybující se mezi 18 °C a 21 °C, mimo průvan, ale také od zdrojů tepla, jako je radiátor, který vysušuje okolní vzduch. Orchidej skutečně oceňuje vlhkost. Kromě toho je vhodné orchidej zalévat nevápnitou vodou, např. dešťovou, a při pokojové teplotě , aby nedošlo k tepelnému šoku , který by poškodil kořenový systém vaší rostliny. Občas také zamlžte listy své orchideje a nenechávejte v podšálku nebo nádobě stojatou vodu. Nezapomeňte také chránit svou orchidej před parazity nebo škůdci, kteří ji pustoší, jako jsou mšice nebo šupinatý hmyz.
Dodržováním těchto kroků budete moci zachránit svou umírající orchidej a připravit ji na nový květ, abyste mohli ozdobit svůj domov svými krásnými květy.