Když přemýšlíme o ekologických a účinných metodách čištění, hned se nám vybaví jedlá soda. Jeho víceúčelová funkce, která je již vysoce ceněna pro svou deodorační sílu, umožňuje provádět řadu domácích úkolů. Ukážeme vám, jak jej použít k úklidu celého domu.

Jedlá soda je v souladu s nejčistším zeleným duchem odpovědných hospodářů, aniž bychom zapomínali, že je to jeden z nejekonomičtějších dostupných přírodních produktů pro domácnost. Zde je návod, jak jej využít  k rozzáření vašeho domova.

bikarbonátový sprej

Jemná jedlá soda v prášku – Zdroj: spm

Jak udržet koupelnu čistou pomocí jedlé sody?

– Vyčistěte sprchu jedlou sodou

První věc, kterou musíte udělat, bude  nasypat trochu jedlé sody na houbičku  a přidat trochu mycího prostředku. Napěňte a poté vydrhněte sprchové dlaždice. Poté přejděte na podlahy, rozetřete na ně prášek, poté vydrhněte navlhčeným kartáčem, poté povrch opláchněte vlažnou vodou a otřete čistou utěrkou z mikrovlákna. Udělejte totéž pro sprchové závěsy a poté opláchněte horkou vodou.

– Vyčistěte odtoky jedlou sodou

U odtoků využijete deodorační sílu jedlé sody k odstranění nežádoucích pachů, které z nich vycházejí. Chcete-li to provést, nalijte horkou vodu  do odtoku umyvadla, sprchy nebo vany,  než do ní nasypete ½ sklenice jedlé sody. Poté nechte pár minut působit, než znovu nalijte horkou vodu, abyste se zbavili zatuchlého zápachu a nečistot.

deodorizace potrubí

Vypusťte deodorizaci jedlou sodou – Zdroj: spm

Ostatní povrchy koupelny lze dezinfikovat jedlou sodou

Pro rychlé čištění povrchů jako jsou vany, umyvadla a toalety stačí vlhká houba napuštěná jedlou sodou  , která je účinně a rychle vydrhne.

Nezapomeňte také na spárovací hmotu na dlaždice, která může snadno obsahovat špínu, ale také pevně usazené zbytky mýdla. Chcete-li je vyčistit, vytvořte  pastu vyrobenou z jedlé sody a peroxidu vodíku a  poté ji rozetřete.

Jak udržet čistou kuchyň pomocí jedlé sody?

Kuchyňské náčiní vyčistěte a odmastěte jedlou sodou

K uvolnění zarostlých připálenin v kuchyňském náčiní, jako jsou hrnce a pánve, není nic lepšího než jedlá soda. Při správném použití  jeho abrazivní síla rozkládá mastnotu a snadno se připálí . Abyste této schopnosti využili, přiveďte v nádobě zasažené nečistotami k varu vodu, přidejte jedlou sodu a nechte 15 minut na plameni. To by mělo stačit k rozpadu nečistot. Můžete také nechat produkt působit přes noc, než jej vetřete velkým množstvím tekutého černého mýdla nebo Marseillského mýdla. Poslední jmenovaný lze použít i k lesku špinavých podlah.

Kuchyňské spotřebiče čistěte a špiňte jedlou sodou

V kombinaci s dalšími domácími přísadami se jedlá soda stává zvláště účinným čističem, zejména proti nejodolnějším nečistotám. V malé skleněné nádobě rozpusťte ¼ šálku jedlé sody v peroxidu vodíku   a míchejte, dokud se nevytvoří pasta. Ten použijte k rozbití mastných zbytků, které mají tendenci se tvořit na varných deskách trouby nebo v mikrovlnné troubě.

Troubu snadno vyčistíte jedlou sodou

Zde můžete  použít jedlou sodu a ocet vedle sebe, aniž byste je smíchali . Pastou z jedlé sody a vody potřete povrch trouby a její vnitřek a poté nastříkejte trochu bílého octa. Před opláchnutím nechte několik minut působit. S výsledkem budete spokojeni.

Vyčistěte dřez jedlou sodou

Pokud chcete efektivně vyčistit své nerezové dřezy, jedlá soda je neomylnou přísadou, jak toho dosáhnout,  a ještě více, pokud se spojí s účinky citronu.  K tomu máte k dispozici dvě metody. Jedlou sodu můžete dát přímo na polovinu citronu, abyste ji otírali o stěny dřezu, nebo ji smíchat s citronovou šťávou a použít jako hustou pastu na omývání.

Dezinfekční sprej s citronem a jedlou sodou

Jedlá soda a půl citronu – Zdroj: spm

Další domácí použití jedlé sody

Bělení prádla: Jedlá  soda je vynikající bělidlo na oblečení, které také pomáhá zvýraznit barvy. Stačí jej přidat do pračky s náplní prádla.

Osvěžte koberce:  Nasypte jedlou sodu na celý povrch vašich koberců a nechte prášek před vysáváním 15 minut působit, aby se odstranil. Jedlá soda pohlcuje pachy a eliminuje bakterie usazené v koberci.

Deodorizujte boty:  Zbavte se zápachu vycházejícího z bot tím, že do nich nasypete jedlou sodu. Pomáhá snižovat nepříjemné pachy.