Při nízkých teplotách musí být obecně končetiny těla dobře zakryté, aby se chránily před zimním chladem. A z dobrého důvodu jsou ruce a nohy části těla citlivé na chlad. Abyste měli nohy v teple, tady je trik, který byste měli znát.

Silné ponožky, šála, punčochové kalhoty, fleecová bunda, čepice, rukavice nebo dokonce palčáky, to vše jsou oblíbené oblečení a doplňky na ochranu před chladem. Ale i při více vrstvách oblečení se občas stane, že má člověk studené ruce nebo nohy. Abyste je zahřáli a ochránili se před tepelnými ztrátami, je zde zajímavý trik.

Proč je v našich končinách zima?

studené ruce

Studené ruce – Zdroj: spm

Studené končetiny mohou mít několik původů. Obecně je tento příznak mírný a vyskytuje se, když teplota klesne. Kapiláry, což jsou malé cévky pod kůží, se stahují, aby nedocházelo k tepelným ztrátám. Ruce, nohy a prsty se tedy vlivem této kontrakce ochlazují. Časté prochladnutí končetin , které je doprovázeno dalšími příznaky, však může být někdy způsobeno  patologií, jako je Raynaudova choroba. To druhé se týká poruchy mikrocirkulace, která způsobuje nadměrné stahování malých tepen, což zhoršuje krevní oběh. Kromě Raynaudova syndromu může ateroskleróza také zhoršit krevní oběh a způsobit chlad v končetinách. Navíc se může objevit chlad rukou a nohou při hypotyreóze nebo při chudokrevnosti. Navíc se někdy stává, že studené ruce a nohy jsou důsledkem některých léků, jako jsou neuroleptika nebo antihypertenziva.

Jakým trikem přestat mít studené nohy?

Trik na zahřátí nohou

Trik na zahřátí nohou – Zdroj: spm

Již dávno naši předkové věděli, jak se chránit před chladem a zimními mrazy. Nemuseli mít nutně vyhřívané ponožky, aby se chránily před chladem a zahřívaly prsty u nohou. Aby odolali chladu, nosili vlněné plstěné pantofle a boty. Pohodlné, absorbují vlhkost a pot .

vlněné plstěné boty

Boty z vlněné plsti – Zdroj: spm

Naštěstí existuje účinný trik, který všem umožní bojovat se zimním nachlazením. Stačí vzít list A4 a složit ho na tři části. Poté ji vložte do své obvyklé obuvi místo vložky . Zjistíte, že tento trik pomáhá udržet teplo a zároveň odvádět vlhkost. List A4 můžete také nahradit hygienickými vložkami nebo novinami. Všechny tyto babičkovské triky jsou levné a mohou být užitečné při zmírnění pocitu chladu v nohou a prstech.

Tipy, jak udržet nohy v teple a už vám nebude zima

Teplé nohy

Nohy v teple – Zdroj: spm

Abyste se oblékli teple a čelili chladu, zde je několik tipů:

  • Výběr správných bot a ponožek, abyste se chránili před chladem

Aby vám přestala být zima, vyberte si nepromokavé boty, které nepropustí déšť. Vaše zimní boty by neměly podporovat vlhkost a měly by být pohodlné. Kromě toho se rozhodněte pro silné podrážky a ponožky z polyesteru, akrylové vlny nebo lurexu. Tyto materiály skutečně rychle schnou a udržují nohy v teple.

  • Nestlačujte nohy tím, že se budete chránit před chladem

Nesnažte se nosit více vrstev, abyste zahřáli nohy. Ve skutečnosti může nasazení pěti párů ponožek zhoršit krevní oběh  a způsobit omrzliny.

  • Vyberte si vyhřívané ponožky a punčochy, abyste se vyhnuli chladu

Abyste se vyhnuli navlékání více párů ponožek, rozhodněte se pro hřejivé punčochové kalhoty a ponožky, které nohy zahřejí.

  • Vsaďte na zateplené podrážky, abyste se ochránili před chladem

Pokud je vám velká zima, můžete vsadit na termo vložky, což jsou vyhřívané vložky, které udrží vaše nohy v teple.