Co lepšího než orchidej k rozkvětu domu v zimě? Můžete získat 2 za cenu 1, pojďme zjistit jak! Pokud je phalaenopsis takto úspěšný, je to díky jeho schopnosti přizpůsobit se stálé teplotě (mezi 18 a 20°C) našich interiérů.

Mít doma orchidej

Spokojí se se světlým umístěním , bez přímého slunečního záření, méně než jeden metr od okna. A navíc je rád zaléván a krmen stejnou rychlostí v každém ročním období! S trochou pozornosti však můžete svůj výběr rozšířit o další rody: Zygopetalum, Oncidium, Miltoniopsis, Cattleya… Tyto orchideje mají na bázi vybouleniny nebo pseudobulby. Ty vytvářejí listy a hromadí zásoby od jara do podzimu, aby v zimě vykvetly a zastavily svůj růst. Pak musíte omezit zálivku a odstranit hnojiva, když by vás hojnost květin mohla povzbudit k opaku!

Přebytek vody je hlavní příčinou  smrti orchidejí. Jejich kořínky, jako blottery, absorbují tekutinu, i když je toho na ně příliš! Musíte jim dát čas na zaschnutí a naučit se dávkovat vážením květináče s kulturou: pokud se vám zdá lehký, zalijte je, pokud se vám zdá těžký, počkejte.

Nezapomeňte krmit své orchideje  : po celý rok pro phalaenopsis a od jara do podzimu pro ostatní. Jednoduchá metoda spočívá v přidávání hnojiva každých 15 dní do zálivkové vody tak, že se střídá hnojivo pro růst a jiné pro květiny.

Jak získat dvě orchideje z jedné rostliny?

K rozmnožování vaší orchideje používejte pouze čisté nástroje dezinfikované alkoholem (zahradní nůžky, ostrý nůž). Důkladně očistěte kořeny orchideje. Spodní část kořenů odřízněte ostrým sterilním nástrojem.

Zůstane vám jedna orchidej s kořeny a jedna bez kořenů.

kořen orchideje

Kořen orchideje – Zdroj: spm

Zasaďte obě strany do  samostatných  květináčů s novým substrátem a čerstvým mechem.

rostlinná orchidej

Výsadba orchideje – Zdroj: spm

Takto vypadá řezaná část s kořeny v květináči.  Obě orchideje zalévejte metodou ponoření do vody .

kořenový květináč na orchidej

Kořen orchideje v květináči – Zdroj: spm

Postarejte se o orchideje  !

květináč na orchidej

Květinová orchidej – Zdroj: spm

Během krátké doby vyroste orchidej první list a staré orchideji se vyvinou nové kořeny.

květináč na orchidej 1

Květinová orchidej – Zdroj: spm

Správná gesta k péči o orchideje

1- Ponořte  nádobu s kulturou, když je substrát dobře prosvětlený, asi na 10 minut. v nevápnité vodě, poté necháme okapat.

2- Nastříkejte  kolem rostlin vodu, pokud má v místnosti více než 20°C. Voda by neměla stagnovat na bázi listů.

3- Při vlhkosti nižší než 60 %  umístěte květináče na velký  vodotěsný podnos vystlaný mechem nebo vlhkými hliněnými kuličkami