Šupinatý hmyz, mšice, housenky nebo svilušky jsou jedni z nežádoucích škůdců, kteří se usadí ve vaší zahradě a napadnou vaše rostliny. Tito škůdci mohou zpustošit vaše rostliny a poškodit je. Své plantáže však můžete ochránit a tyto predátory překonat díky přírodním trikům. Zjistěte, jak odstranit zahradní škůdce.

Likvidace zahradních škůdců bez použití insekticidů je možná. K tomu stačí osvojit si určité přirozené a účinné triky.

Jak likvidovat zahradní škůdce?

  • Odstraňte mšice ze zahradních rostlin
žluté mšice

Žluté mšice – Zdroj: spm

Mšice jsou nepřítelem rostlin, zejména růží. Chcete-li zjistit přítomnost těchto škůdců ve vaší zahradě, jednoduše pozorujte listy svých rostlin. Pokud je napadena, skutečně si všimnete,  že listy jsou buď zdeformované, nebo svinuté na sebe.  Mšice navíc vylučují sladkou lepkavou látku zvanou medovice. Tato látka přitahuje mravence a houby  zodpovědné za kryptogamní onemocnění zvané sazovitá plíseň.

Pro likvidaci mšic na rostlinách smíchejte v rozprašovači 3 polévkové lžíce černého mýdla s litrem vody. Postříkejte listy tímto roztokem,  pamatujte na spodní stranu listů , protože tam se skrývají mšice. Opakujte tuto operaci několik dní, abyste překonali toto zamoření. Můžete také použít kávovou sedlinu  , která je přírodním repelentem.  Chcete-li to provést, posypte ji na bázi napadených rostlin. Pamatujte, že musí být suchý a nezapomeňte jej pravidelně měnit, zvláště pokud navlhne. V hubení mšic jsou účinné i další přírodní produkty  , jako je marseillské mýdlo, česnek nebo dokonce neemový olej.

  • Odstraňte ze zahrady vodní hmyz
moučníci

Košenila – Zdroj: spm

Podobně jako mšice jsou mouční hmyz kousavý a sající hmyz, který se živí rostlinnou šťávou a vylučuje medovici zodpovědnou za plíseň sazí. Ten způsobuje černou usazeninu, která vypadá jako saze pokrývající listy rostliny  a blokující fotosyntézu.  Rostliny, které jsou nejpravděpodobněji zasaženy šupinovým hmyzem, jsou orchideje, sukulenty nebo růže. K odstranění vodního hmyzu  můžete použít bílý ocet. K tomu smíchejte v rozprašovači šálek bílého octa s litrem vody a nastříkejte na infikované části vaší rostliny. Obnovte operaci  až do úplného vymýcení těchto parazitů.

Dalším trikem je použití kopřivového hnoje. Chcete-li to provést, jednoduše nastříkejte tento přírodní insekticid na listy vašich rostlin.

  • Odstraňte svilušky ze zahrady
červený pavouk

Červený pavouk – Zdroj: spm

Svilušky červené, známé také jako svilušky, jsou paraziti, kteří  v období veder a sucha pustoší rostliny na zahradě, ale také na zeleninovém plácku nebo v sadu.  Půda chudá na humus a bohatá na dusíkatá hnojiva může také podporovat množení těchto škůdců. Zahradními rostlinami nejvíce postiženými napadením roztoči jsou brambořík, hortenzie nebo jiřiny. V případě napadení olistění žloutne a usychá.

Chcete-li odstranit roztoče červené, smíchejte v nádobě lžičku prášku kajenského pepře s několika kapkami prostředku na mytí nádobí a litrem teplé vody. Směs nechte přes noc odstát a přeceďte jemným cedníkem. Přeneste tento přípravek do spreje a nastříkejte na listy vaší napadené rostliny.

Jak zabránit výskytu těchto škůdců na zahradě?

  • Odstraňte plevel ze zahrady

Plevel brání vašim rostlinám v plném využití půdních živin a světla, ale také se v nich ukrývají škůdci.  

není potřeba používat chemikálie. Jedlá soda  je přírodní hubič plevele  , který můžete použít na malé plochy. K tomu nasypte trochu tohoto univerzálního přípravku na místa, která chcete plevelit, a pokropte vodou. Všimněte si, že jedlou sodu můžete  nahradit solí.  K tomu rozpusťte 200 g soli v litru vody a zalijte plevel tímto přírodním roztokem.

  • Udržujte zahradu

Je důležité odstranit ze zahrady odkvetlé květy a odumřelé listy, aby  se zabránilo rozkladu těchto rostlinných látek. Tento proces rozkladu vytváří živnou půdu pro množení zahradních štěnic, hub a kryptogamních chorob.

  • Přidejte do své zahrady užitečný hmyz

Hmyz nejsou všichni nepřátelé vašich rostlin. Některý užitečný hmyz je účinný při zadržování škůdců  , kteří pustoší vaši zahradu, jako jsou berušky. Ty se živí mšicemi, roztoči, larvami a vajíčky mnoha zahradních škůdců.

S těmito radami ochráníte svou zahradu před škůdci, kteří poškozují vaše rostliny.