Aby byla zaručena dokonalá čistota domu, je nutné dobré umytí podlahy. Ať už jde o parkety, dlažbu nebo linoleum, podlahu svého domova můžete udržovat bez použití chemikálií a bez placení. Opravdu, přírodní a po ruce mohou udělat trik. Objevte, jak obnovit lesk vašich podlah s tímto ekologickým čističem.

Aby se podlahy vašeho domova leskly, není potřeba používat chemikálie, které škodí životnímu prostředí a vašemu zdraví. Můžete k tomu použít přírodní a ekologické produkty.

umyj podlahu

Vyčistěte podlahu – Zdroj: spm

Jak připravit ekologický čistič pro obnovení lesku podlahy?

K čištění a lesku vašich podlah přirozeným a ekologickým způsobem budete potřebovat:

  • ¼ šálku bílého octa
  • 6 lžic citronové šťávy
  • 5 kapek esenciálního oleje z levandule nebo čajovníku

V nádobě smíchejte bílý ocet, citronovou šťávu a kapky esenciálního oleje. Dobře promíchejte a nalijte směs do kbelíku s vlažnou vodou. Ponořte mop do kbelíku, lehce ho vyždímejte a ukliďte svůj dům.

Bílý ocet má antimikrobiální vlastnosti, které pomáhají  dezinfikovat povrchy, odmašťovat je a uvolňovat nečistoty.  Je také užitečný pro odstranění nepříjemných pachů  .

Citron je účinný bělící prostředek pro odstranění odolných skvrn. Pokud jde o esenciální olej, provoní vaši půdu. Pokud se rozhodnete pro tea tree esenciální olej, kromě provonění vašeho domova vám pomůže  překonat plíseň díky svému antimykotickému působení.

Všimněte si, že bílý ocet je přípravek, který je vhodný pro čištění všech typů podlah, ať už jde o dlažbu, parkety nebo linoleum.

bílý ocet čistí podlahu

Bílý ocet na čištění podlahy – Zdroj: spm

Jak používat bílý ocet k čištění všech podlah?

  • Podlaha linoleum

Linoleum je  flexibilní a ekologická podlahová krytina , složená z přírodních produktů, jako je lněný olej, korek nebo i dřevitá moučka.

Čištění lino podlahy je snadné. Na denní bázi můžete jednoduše používat mýdlovou vodu, rozhodnout se například pro Marseillské mýdlo. Ale pro hloubkové čištění se doporučuje použít bílý ocet.

K tomu nalijte 500 ml bílého octa na podlahu s horkou vodou, namočte do této směsi mop a podlahu vyčistěte.

  • Na podlaze parkety

V kbelíku smícháme 250 ml octa se 4 litry horké vody. Ponořte mop do kbelíku a vyždímejte ho tak, aby byl vlhký, ne mokrý.  Vytřete podlahu a věnujte zvláštní pozornost skvrnám. Po dokončení čištění parkety dobře osušte utěrkou z mikrovlákna. Tento trik je vhodný pro čištění všech typů parket: laminátových, surových nebo olejovaných.

Pamatujte, že  bílý ocet by se neměl používat čistý na parkety.  Vždy se musí ředit vodou, aby nedošlo k poškození vaší podlahy. Také nenechte svůj roztok bílého octa dlouho sedět na dřevě. Po vyčištění parkety rychle osušte.

Vyhněte se čištění parket tvrdými kartáči, protože  by mohly vaše parkety poškrábat.  Používejte raději  jemné utěrky z mikrovlákna .

čisté parkety

Vyčistěte podlahu – Zdroj: spm

  • Obklady

Dlaždice se špiní rychleji než jiné podlahové krytiny, zvláště pokud jsou její dlaždice bílé. Nalijte půl sklenice bílého octa do kbelíku s horkou vodou, vyčistěte dlaždice mopem a dobře opláchněte čistou vodou. Po čištění nezapomeňte dlaždice důkladně vysušit. Pokud jsou vaše dlaždice velmi špinavé, můžete do přípravku přidat černé mýdlo. Je  to přírodní odmašťovač a odstraňovač skvrn, který čistí podlahy , ale také odstraňuje odolné skvrny a nečistoty.

Černé mýdlo je také vhodné pro všechny podlahové krytiny: mramor, pískovec, terakotu nebo břidlici. Jeho použití je snadné. Stačí naředit trochu černého mýdla horkou vodou, napustit touto směsí mop z mikrovlákna a podlahu vyčistit.

Jak udržovat podlahu?

Aby podlaha zůstala čistá, doporučuje se pravidelná údržba, aby se zabránilo hromadění nečistot a prachu a vytváření vrstev, které se obtížněji odstraňují. Vyvarujte se také míchání chemických čističů s přírodními čističi  To může vytvářet chemické reakce a uvolňovat plyny, které jsou toxické pro vaše zdraví.

To znamená, že díky přírodním produktům budete moci obnovit lesk vaší podlahy bez ohledu na její nátěr a bez poškození vašeho zdraví nebo životního prostředí.