Jak jste si již mohli všimnout, jedlá soda a ocet jsou často na prvním místě seznamu nejúčinnějších produktů pro domácnost. Nepoužíváme je jen jednou za čas; adoptujeme je. A protože jsou oba velmi účinné, umožňují nám obejít se i bez agresivních chemikálií. Pojďme prozkoumat mnoho způsobů, jak vyčistit dům pomocí těchto úžasných ingrediencí.

Jedlá soda i jablečný ocet jsou skvělé čisticí prostředky. Pokud chcete z těchto ingrediencí vytěžit maximum,  odhalujeme různé způsoby, jak je doma použít.

jablečný ocet

Jablečný ocet – Zdroj: spm

10 způsobů, jak použít jedlou sodu a jablečný ocet k úklidu domácnosti

  1. Vyčistěte a vyčistěte odtoky

Chcete-li vyčistit odtok v domě, neuděláte chybu s jedlou sodou, která zůstává jedním z nejpoužívanějších řešení pro tento účel. Nejprve  do odtoku nasypte 200 g jedlé sody  , poté horkou vodu a poté do odtoku nalijte 200 ml jablečného octa. Vše, co musíte udělat, je dokončit práci posledním stříknutím horké vody.

Potrubí je také možné vyčistit  jinými ekologickými přípravky, jako je kávová sedlina nebo citrusová kůra.

  1. Vyčistěte připálené pánve
pánve

Pánve – Zdroj: spm

Často je poměrně  obtížné  po vaření uvolnit zaschlé potraviny v hrncích a pánvích. Abyste toho dosáhli, naneste na nádobí pomocí utěrky z mikrovlákna pastu složenou z jedlé sody a trochy vody a poté nechte několik hodin působit. Poté potřete houbou namočenou v jablečném octu a poté pečlivě opláchnete čistou vodou.

  1. Vyčistěte troubu

Zde je nepříliš klasická metoda, jak vyčistit troubu do hloubky a přitom velmi účinná. Spočívá v umístění misky s  jablečným octem  zředěným ve vodě dovnitř   zapnutí trouby na 30 minut při teplotě 180°C. Na konci této doby přístroj vypnete a poté dovnitř nasypete trochu bílého prášku. Houbou napuštěnou vodou a octem otřete stěny a poté otřete vlhkou houbou.

  1. Vyčistěte a vydezinfikujte chladničku

Navlhčete hadřík z mikrovlákna trochou jablečného octa a poté otřete celou plochu lednice nebo místa zasažená nečistotami. Po provedení setření vlhkým hadříkem naneste jedlou sodu na ošetřovanou oblast a poté otřete čistým hadříkem. Neváhejte také vyčistit spoje zařízení.

  1. Ošetřete stříbro a vyčistěte podlahu

Chcete-li stříbro vyleštit jedlou sodou, rozpusťte prášek ve vodě, aby se roztok použil na povrch, který má být ošetřen, čistým hadříkem. Pokud jde o podlahy, můžete si vyrobit svůj vlastní čisticí prostředek smícháním  50 g hydrogenuhličitanu sodného, ​​15 g marseillského mýdla a 2 litry domácího alkoholu,  vše smíchané ve 3 litrech vody. Vaše podlaha by se měla za chvíli lesknout.

  1.  Čistí a ošetřuje matrace a koberce
čištění koberců jedlou sodou

Čištění koberců jedlou sodou – Zdroj: spm

U příliš znečištěných koberců posypte celou plochu jedlou sodou a nechte působit přes noc. Ráno jednoduše vysajte. Stejný postup pro matrace.

  1. Použití jedlé sody jako čisticího prostředku k čištění

Pokud si chcete vyrobit „expresní“ mycí prostředek, který nastříkáte na různé povrchy vašeho domova, jednoduše si vezměte lahvičku s rozprašovačem a nalijte do ní  litr vody a 3 lžíce jedlé sody.

  1. K čištění použijte jedlou sodu jako odmašťovač

Chcete-li  vyčistit a odmastit povrchy  , jako je špinavá mikrovlnná trouba, sporák nebo trouba, nasypte na ně prášek z jedlé sody, počkejte několik minut a poté otřete houbou namočenou ve vodě.

  1. Vyčistěte a dezinfikujte vzduch

Chcete-li si vyrobit svůj domácí osvěžovač vzduchu s deodorizační silou jedlé sody , nemůže být nic jednoduššího. Nasypte 3 lžíce jedlé sody do 1 litru vody a pár kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru.

  1. Ocet k čištění a odstranění vodního kamene v pračce

Ať už s jablečným octem nebo bílým octem, je obzvláště snadné se zbavit vodního kamene. Chcete-li ošetřit zvětšenou pračku, nalijte část roztoku do zásuvky na prací prostředek a poté  spusťte prázdný prací cyklus.

Máte to, jedlá soda a jablečný ocet jsou dva nezastavitelné čističe, bez kterých se neobejdete a vydrhnou celý dům.